Bankamatik Para Sıkışması Durumunda Ne Yapmalı?

03.05.2019
424
Bankamatik Para Sıkışması Durumunda Ne Yapmalı?

Bankamatik Para Sıkışması Durumunda Ne Yapmalı?

Bankaların ATM alanları tüketicilerin hayat şartlarında birtakım olumlu kolaylıklar oluşturmaktadır. Mesela nakit ihtiyacı olan bir kişi acil şekilde para çekebilir, hesabına para yatırabilir, kredi ile kredi kartı borçlarını ödeyebilir ya da fatura ödemelerini gerçekleştirebilir. Hem de bütün bu işlemleri bankada uzun sıra beklemeden ATM’yi kullanarak kolayca yapabilirler.

Yaşantımızın daha kolay bir hal almasını sağlayan banka ATM’leri, bazen hayatımızı zora da sokabiliyor. Bunun en büyük sorunlarından biri de bankamatiğe para sıkışmasıdır. İnsanlar çekmek ya da yatırmak istedikleri miktar ne olursa olsun yaşanılan bu gibi durumlarda büyük paniğe kapılabiliyorlar. Fakat, içiniz rahat olsun paranız bankamatiğe sıkıştığında telaş etmenize hiç gerek yoktur.

Bankamatik Para Sıkışması Durumunda Ne Yapmalı?

Bankamatikte Para Sıkışması Durumunda Yapmanız Gerekenler

Bankamatiklerde yatırmış olduğunuz veya çektiğiniz paraların sıkışması gibi durumlar ile karşı karşıya kaldığınız zaman zaten olay direkt olarak banka kayıtlarına otomatik bir şekilde geçer. Bankamatiklerin içinde yer alan para devamlı olarak kayıt altına alınır. Bu nedenle paranız sıkıştığında hemen bankaya başvurun ve yaşanılan problemi ortadan kaldıracaklardır.

Bankamatikte paranız sıkıştığında ATM ekranında bir uyarı oluşur. Bu uyarı paranın teslim edilemediği veya bir sorun oluştuğunu belirtir. Banka müşteri hizmetleri ile irtibata geçmeniz konusunda size bildiri yapar. Bu bildiri ekrana geldiği anda tek yapmanız gereken ekranda yer alan numarayı arayarak probleminiz ifade etmektir.

Bankaların müşteri hizmetleri ile durumu paylaştıktan birkaç dakika sonra olay çözüme kavuşur. Fakat bazı durumlarda yaşanılan sorun kendiliğinden giderilir ve paranın ATM’den geri iadesi yapılır. Dolayısıyla tüketiciler, asla müşteri hizmetleri ile görüşme bitmeden bankamatiğin önünden uzaklaşmaması gerekir. ATM ekranında size belirtilen bildiri ortadan yok olana dek ATM önünden ayrılmayın.

Bankamatik Para Sıkışması Durumunda Ne Yapmalı?

Bankamatiğe para sıkışması durumu, banka şubesinin önünde yer alan ATM’de yaşanmışsa eğer, ilk olarak güvenlik görevlisine yaşanılan olayı aktarın. Bankamatiklerde oluşan bu sorunlar güvenlik görevlilerinin gözetiminde gerçekleşir. Güvenli görevlisi bankamatikte başka bir işlem gerçekleşmemesi açısından o bankamatikteki tüm işlemleri pasif duruma gelmesini sağlayacaktır. Böylece kişinin parasının iade edilebilmesi için görevli kişiye yaşanılan durumu anlatmalıdır. Çünkü, tüketicinin parasını geri alabilmesi her zaman mümkün olmayabiliyor. Bankamatiklerde yaşanılan bu durum sistemlerin tamamıyla çalışmaması durumları haricinde ATM’lere müdahalede bulunulmamaktadır. Hatta bu duruma bankalardaki yoğunluk dahi etkiler.

Bankamatiğe Sıkışan Para Nasıl Geri Alınır?

ATM’lere para sıkışması durumları karşısında direkt şube görevlisinden yardım isteyebilirsiniz. Ancak bulunduğunuz yer şubeye uzak bir noktaysa, hemen müşteri hizmetlerini arayarak yaşadığınız durumu anlatın. Bankamatikte sıkışan paranın sizlere geri iadesi yapılabilmesi için ilk olarak bankanın bir tutanak düzenlemesi gerekiyor. Daha sonra sizinle yeniden iletişime geçerek iade işlemleri hakkında size detaylı bilgi sunacaktır.

Şubeye gitmeniz gerekirse T.C. kimlik kartınız ile beraber giderek sıkışan paranızı geri alabilirsiniz. Bunun yanı sıra bankada yer alan hesabınıza da paranın iade edilmesini talep edebilirsiniz. İşlemler yalnızca birkaç gün sürmektedir ardından paranız size geri verilecektir. Çok sık yaşanmasa da ne yazık ki bankamatiklerde para sıkışması durumu bulunuyor.

Sizin de başınıza böyle bir durum geldiğinde yukarıda yazan kurallara dikkat etmeniz gerekiyor. Bazen kişiler para sıkışması yaşandığında paniğe kapılıp hemen bankaya gitmektedir eğer, bankanın ATM’sinde değilseniz sakın bunu yapmayın. Çünkü az ihtimalde olsa bankamatik paranızı geri iade verme durumu da söz konusudur. Siz oradan uzaklaştığınızda paranızı kötü niyetli kişiler alabilir. Sonra paranızı asla geri alamayabilir ve mağdur konumuna düşebilirsiniz. Bankamatiğe yatan her para kayıt altındadır ve size iadesi yapılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.