Bankaların Kara Listesi

02.09.2017
265
Bankaların Kara Listesi

Kara Liste diye tabir edilen durum aslında, bir yasal takip durumudur. Bu yasal takip süreci, bankalar ile müşteriler arasında olması istenmeyen fakat belirli bir sebebe bağlı olarak kredi borcunun ödenememesinden kaynaklanan bir süreçtir. Ve banka, müşterisine vermiş olduğu ödeneğin karşılığını almak amacıyla bir yasal süreç başlatır. Ve bu yasal süreç, oldukça sıkıntılı bir süreç olması dolayısıyla, insanlar kredi kullanımlarında herhangi olumsuz bir durum oluşma riskinden çekinirler.

Ülkemizde bankalar veya finansal kuruluşların hepsi Merkez Bankası’na, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kuruluna ve Kredi Kayıt Bürosuna bağlı çalışmaktadır. Ve bu kurumlar, kişilerin tüm finansal geçmişini kayıt altına almaktadır. Merkez Bankası bu kuruluşlar arasında en detaylı kaydı tutan ise, Merkez Bankası’dır. Kara listede işte tam bu bağlamda, en çok duyulan bir tabirdir. Her kişinin aktif olarak işlem gören finans işlemleri, kayıt altına alınarak belirli bir kredi notu oluşturulmaktadır. Bu kredi notuna uygun olarak da kişinin işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Kara Liste, sorunlu kişilerin çek, senet ve benzeri kredilerinin toplamının bunduğu bir datadır. Kişilerin borçlarını ödememeleri durumunda ya da borçlarını geciktirmeli olarak ödemesi gibi her bir eylem bu platform altında kayıtlı tutulmaktadır.  Merkez Bankası’nın kayıtları daha ayrıntılı olarak bulunduğunu dile getirilmişti. Kredi Kayıt Bürosu’nun kayıtları ise, bankalar tarafından oluşturulmakla birlikte paylaşıma açık olmaktadır. Yani kişi, istediği zaman kredi notunu bankaların sunmuş olduğu imkânlar dâhilinde öğrenebilmektedir.  Genel manada, kişilerin kredi kartı ve kredi ödemeleriyle ilgilenmektedir.

Kredi kartı borçları veya kredi ödemeleri gecikmelerinde belirli bir sınırın aşılmaması ile pek sorun teşkil etmemektedir. Fakat bilinmelidir ki, her bir aktif hareket Kredi notunu etkileyen bir etken olmaktadır. Şu durumunda bilinmesi gerekir ki, yeni bir kredi veya kredi kartı başvurusunda veya bir bankadan talep edilmiş olan bir ürün kapsamında, bu gecikmeler ve düzensizlik oldukça sorun teşkile edebilmektedir. Banka, size güvensizlik duygusu hissedebilmekte ve bu duyguya oranla hareket edebilmektedir.

Kara Listede Yasal Süreç Nasıl İşlemektedir?

Her bir ödemenin gecikmesi durumunda günlük olarak bir faiz işlenmektedir. Belirli bir şekle yasal süreç vardır ve bu yasal sürece uygun olarak kişi gecikmeli ödemelerini sadece 90 gün ile sınırlı tutmalıdır. 90 gün geçildiyse eğer, banka kişiden tahsil edemediği borçlar için bir yasal takip süreci başlatacaktır. Bu süreç boyunca, kişi bankanın sunmuş olduğu fırsatlardan hiçbir şekilde yararlanamayıp diğer bankalarla da iletişiminin ve alışverişinin sonlandırılması anlamına gelmektedir. Aynı zamanda, borcun hepsinin ödenememesi durumunda bu türde bir yaklaşımdan uzak kalınamayacağının da bilincinde olunması gerekmektedir. Takibe düşmüş olan bir kredi ödemesi veya kredi kartı borcunun ödenmesi gerçekleştirilse de 5 yıl süreyle kaydınız silinmemektedir. Geri ödemesinin gerçekleştirilmemesi durumunda ise, 10 yıllık bir zaman aşımı süresi mevcuttur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.