Bankaların Evlilik Kredisi ve Bununla İlgili Bilinmesi Gerekenler

23.10.2018
203
Bankaların Evlilik Kredisi ve Bununla İlgili  Bilinmesi Gerekenler

Evlenmek güzeldir. Ama hiç şüphesiz evlilik kararından önce herkesin en çok düşündüğü şey evlilik için ve evlilik sonrası olabilecek masraflardır. İster beyaz eşya ve ev eşyaları, ister düğün salonu, altın, takı, gelinlik, damatlık, isterse de balayı gibi durumları düşündükçe bu daha da zor görünebilir. Arkadaşlardan veya akrabalardan borç almak olabilir, ama bu da nereye kadar? Peki bu durumda işin içinden çıkmak için ne yapmanız gerekiyor? Evlenmekten vaz mı geçmeli? Tabi ki de hayır! Bu durumda ilk olarak banka kredilerini düşünürsünüz. Ama eğer sonrasında olacak sorunlar sizi korkutuyorsa o zaman aklınızda olan tüm sorunlara cevap bulmak için makalemizi sona kadar izlemenizi tavsiye ederiz.

Evlilik Kredisi Nasıl Bir Kredi Türüdür?

Öncelikle nakdi krediden ne anladığımıza bakalım. Nakdi kredi genel olarak ihtiyaç kredilerinde görülür ve belirli bir tutara kadar kefilsiz verilen bir kredi türüdür. Mesela 10.000 ₺’lik bir ihtiyaç kredisi için başvurduğunuzda  toplam masraflar 500 ₺ ise bankanız nakit olarak kalan 9.500 ₺ tutarını size verecektir. Siz de bu nakit para ile dilediğinizi alır, istediğiniz ihtiyacı karşılarsınız. Ama “ Evlilik Kredileri ” farklı. Evlilik kredisi almak istediğiniz zaman satın alınan bir eşyanızın faturası ile birlikte banka şubesine gitmeli ve  o fatura tutarı üzerinden kredi alabilirsiniz. Yani anladığınız gibi  gayri nakdidir ve kredi başvurusunda bulunan şahsa nakit olarak ödenmez.  Örneğin satın aldığınız beyaz eşyaların faturalarını bankaya getiriyorsunuz ve fatura tutarı kadar “ ” doğrudan beyaz eşya firmasına transfer edilerek borcunuz kapatılır.

 

Eğer “ beyaz eşya alacak nakit param olsaydı, bankaya niye başvurayım ” diyorsanız bilmeniz gerekir ki, bankaların bu konuda anlaştığı bazı firmalar bulunmaktadır. Ve bu zaman ihtiyacınız olan şeyleri bu firmada görüp beğenirseniz ödeme yapmanıza gerek kalmayacaktır. Eğer evlilik kredisi başvurunuz onaylanırsa siz sadece beyaz eşya tutarını gösteren proforma faturayı banka yetkililerine ibraz ediyorsunuz. Onlar da doğrudan firmaya mobilya tutarını ödüyorlar. Siz ise tabi ki de sonrasında kredi kullandığınız için bankanıza kredi taksitlerini ödüyorsunuz.

Ama eğer bankaların anlaştığı firmalardan alışveriş yapmak istemiyorsanız bu da mümkündür. Fakat anlaşmalı yerlerde normal fiyatlar üzerinden yapılan bankalara özel indirim yapılması sizin için daha da uygun olacaktır. Ama tabii ki seçim sizin.

 

Evlilik Kredisi için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Evlilik kredisi için başvurmaya gittiniz ve bu krediden yararlanmak istiyorsunuz. Bunun için bankaların sizden istediği bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler iler bankalar sizi daha iyi analiz ederek ödeme planları oluşturabilir ve güvenirliği ölçebilir. İşte belgeler;

-Nüfus Cüzdanınızın Fotokopisi

-Gelir Belgesi Fotokopisi: Maaş bordrosu fotokopisi / Maaş yazısı ve ya maaş cüzdanı fotokopisi (Emekliler için)

-Serbest meslek sahipleri için son vergi levhasının fotokopisi.

Evlilik Kredileri Başvuruları Olumsuz Sonuçlanabilir mi?

İhtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisinde olduğu gibi evlilik kredisinde de bankalar müşterilerin kredi puanını baz almaktadır. Gerçekten evlenecek olmanız, evlilik kredisi almanızı gerektirmez. Mutlaka kredi notunuzun, bankanın istemiş olduğu değerin üzerinde olması gerekmektedir. Kredi notunuzun yeterli olduğu durumda, gelir durumunuz ve sigorta girişiniz de baz alınmaktadır. Evlilik kredilerinin olumlu sonuçlanabilmesi için düzenli bir gelire sahip olmanız gerekmektedir. Fakat serbest meslek sahipleri düzenli bir geliri olmasa dahi, vergi levhasının fotokopisi ile birlikte bankalara evlilik kredisi için başvuruda bulunabilirler. Yine bu başvurularda geçmiş dönem borçlarınız ve bu borçlarınızın ne kadar düzenli şekilde ödendiği, kredi kartı harcamalarınızın düzenli yapılıp yapılmadığı gibi işlemler göz önünde bulundurulur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.