Bankalar Nereye Şikayet Edilir?

21.05.2017
682
Bankalar Nereye Şikayet Edilir?

Bankalar ile yapılan bir işlemden sonra haksızlık durumunu tespit ettiyseniz, yanlış bir işlem yapılmasından dolayı mağdur olduğunuz konusunda kafanızda soru işaretleri varsa; çeşitli kurumlara “banka şikayetleri” yaparak hakkınızı arayabilirsiniz. Birçok kişinin, bankalar ile yapılan işlemlerden fazla faiz alınması, yüksek tutarda işlem ücreti kesildiği veya şikayet konusu olan kredi kartı aidatları gibi durumlarla alakalı sorunlar vardır. Bu noktada ise banka müşterileri, bankaları nereye şikayet edeceği konusunda bilgi sahibi değildir.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu, müşteri şikayetlerine istinaden yeni düzenlemeler yapmıştır. Bu düzenlemelere göre öncelikli şikayetleri öne alarak bir işlem uygulanmaktadır. Bu şikayet artarsa işlem sıraya alınmaz. Peki, ilk şikayet noktası nereye olmalıdır?

İlk itirazlar bankanın kendisine yapılmalıdır!

Banka işlemleriyle olan şikayetlerinizin ilk aşamasını söz konusu bankaya gerçekleştirin. E-mail, faks veya yazılı başvurunun yanı sıra, sözlü olarak da banka şubelerinden şikayetlerinizi sağlayabilirsiniz. Bu şikayetler ile beraber iadeli taahhütlü şikayet dilekçesi yazmanızı öneriyoruz. Böylelikle şikayet başvurusundan sonra alacağınız cevabın sıklıkla önem taşıdığı gibi, aynı zamanda ise bankaya şikayet dilekçenizi gönderdikten 30 gün sonra yine banka tarafınıza dönüşler yapacaktır. Dönüş yapmaması durumunda sizleri haklı bulmuş olasılığı çok yüksektir.

Bu 30 günlük süre zarfı içerisinde sizlere gelen cevapta hala mağduriyetiniz söz konusu ise, o zaman ikinci şikayet noktası olarak ilçe hakem heyeti ve Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyetlerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Özellikle bu kuruma yapılan şikayetleri nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, videolu anlatıma göz atabilirsiniz;

Bankaya yapılan başvurulara rağmen hala şikayetiniz çözülmediyse, Tüketicileri Koruma Kanununa göre hakkınızı ilçe hakem heyet kuruluna taşımalısınız. Buna istinaden 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanun, sizlerin bankadan sonra ikinci adımı olarak bilinmektedir. Bununla ilgili BDDK sizlere bir şikayet opsiyonu sunabilmektedir.

Bankaları BDDK’ya şikayet etmek!

Bankanın şahsına veya ilçe hakem heyetine yapılan şikayetler, sizleri çoğu zaman sonuca ulaştırmaktadır. Fakat sonuca ulaşmayan durumlarda ise BDDK’da hakkınızı aramanız doğru olabilir. Farklı yorumlamalar nedeniyle bazen tüketicileri haksız duruma düşürebilen bu husus, bankaları denetleyen en üst kurum olan BDDK ile şekillenmektedir.

BDDK elektronik şikayet hakkı!

BDDK’ya elektronik şikayetler ulaştırmanın yanı sıra, gerçek ortamda da bir şikayet hususu yaratabilirsiniz. Öncelikle sizlere ilişkin BDDK elektronik başvuru işlemleri ele alınmaktadır. BDDK’nın resmi sayfasına giriş yapıldıktan sonra “şikayet” menüsünü tercih etmelisiniz. Buradan sonra ise aşamaları incelemeli, başvurunun tamamlanmasıyla beraber 30 iş günü içerisinde tarafınıza dönüşler yapılmaktadır.

Bankayı BDDK’ya yazılı olarak da şikayet etmek söz konusudur. Bunun için sizlere belirtilmiş olan formattan şaşmamanız çok önemlidir. Yani şikayet formu sonrasında başvuruların dikkate alınacağı düşünüldüğü zaman, önce ki adım olarak bankanın kendisine ve ilçe hakem heyetine başvuruların yapılması gerekmektedir. Bu başvurular sonrasında alınan ret kararlarını BDDK şikayet dilekçesine eklemelisiniz.

Böylelikle bankaya yapılan şikayetler kendisini ön plana çıkartmış olur. Günümüzde pek çok kişi bankalara istinaden yaşadıkları sıkıntıları çözüme ulaştırmak ve haklarını aramak açısından alternatif yollar araştırmaktadır. Bunlara ilişkin çözümler üretmeyi hedefleyen ve sağlıklı bir ortam zemini yaratan firmamız, başarısını daha üst seviyeler de tutabilmek adına da araştırmalarına devam etmektedir. Yoğunlukta bir şikayet hattı oluşturabilmeniz ve aynı zamanda kendi haklarınızı arayabilmeniz adına bankaların sunmuş olduğu şikayet adımlarını öncelikli tercih olarak düşünün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.