Bankalar Hangi Nedenlerden Dolayı Banka Hesabına Bloke Koyar?

10.12.2018
274
Bankalar Hangi Nedenlerden Dolayı Banka Hesabına Bloke Koyar?

Banka müşterilerinin belirli dönemlerde karşılaştığı durumlardan birisi de banka hesaplarına bloke konulması durumudur. Hesaplara bloke konulmasının temel nedeni, bankaların kendilerini belirli durumlarda garantiye almalıdır. Bunun birçok sebebi olduğu gibi yalnızca araştırma/inceleme amacıyla da müşterinin banka hesapları dondurulabilir. Yazımızda sizlere hangi nedenlerden dolayı banka hesaplarına bloke konulabilir, hangi şartlarda bu blokeler kaldırılabilir bu konularda bilgi vereceğiz.

 

Ödenmemiş Borçlar Nedeniyle Bloke Konulabilir

Kredi, kredi kartı, vadesiz hesap açma gibi prosedürler yerine getirilirken, banka müşteri ile bir anlaşma yapmaktadır. Banka şubelerinden veya elektronik olarak yapılan bu anlaşmaların maddeleri incelediğinde, ödenmemiş borçlardan dolayı banka hesaplarına bloke konulması maddeleriyle karşılaşabilirsiniz. Özellikle borçlardan dolayı hakkınızda yasal takip işlemleri başlatılmışsa, sadece o bankanın hesabına değil, diğer banka hesaplarınıza da bloke konulur. Örneğin 12 ay vade ile çekmiş olduğunu bir kredi ürünü olsun. Bu kredi ürününün herhangi bir taksitini geciktirdiğiniz durumda, banka 90 gün içerisinde yasal takip işlemleri başlatılır. Aslına bakılırsa yalnızca 1 ay içerisinde ödenmemiş borçlardan değil de, sürekli ödenmeyen borçlardan dolayı mevduat hesaplarınıza bloke konulmaktadır. Kredi ürünlerinde olduğu gibi kredi kartı ödemelerinizi de 90 gün geciktirdiğiniz zaman banka hesabına bloke konulmaktadır. Banka hesabına şu durumlarda da bloke konulabilir:

-Devlet dairelerine olan borçlardan dolayı (vergi borcu vb.)

-Şüpheli işlemlerden dolayı (eğer yanlış bir işlem yapmadıysanız ve dolandırıcılık, hırsızlık gibi vakalara karışmadıysanız bir süre sonra blokeniz otomatik olarak kaldırılır)

-Banka hesabınızda aşırı para giriş-çıkış işlemi bulunuyorsa

-İşlenen bazı adli suçlardan dolayı

-Yurtdışına resmi olmayan yollarla çıktığınızda

-Vergi kaçakçılığı yaptıysanız

-Ödenmeye kredi ve kredi kartı borçlarından dolayı

-Yanlışlıkla (bankalar bazı durumlarda müşteri isim/soy isim benzerliği gibi durumlar nedeniyle hesabınıza istemeyerek bloke koyabilir)

-Bazı özel kurumlara olan borçlarınızdan dolayı da vergi dairelerince banka hesabınıza bloke konabilir.

Tüm bu nedenlerin yanı sıra yasa dışı bahis oynama, devlet tarafından suçlu görünenlerle ticaret yaptıysanız banka hesabınız incelenmek olmak üzere dondurulabilir.

 

Bloke Konulan Hesaplarda İşlem Gerçekleştirebilir mi?

Eğer banka hesaplarınıza bloke konulduysa birçok bankacılık hizmetinden yararlanamazsınız. Para yatırma, çekme, para transferi, ödeme yapma, kredi başvurusu, yatırım, vadeli hesap açılması, sanal kart açma, cep telefonuna yükleme gibi bankacılık hizmetlerinden yararlanılmaz.

 

Maaş Hesabına Bloke Konulabilir mi?

Mevcut borçlarınızdan dolayı tüm hesaplarınıza bloke konulsa bile maaş hesabınızın yalnızca %25’ine bloke konulabilir. Yani 1000 ₺ gibi bir ödeme aldığınızda 250 ₺ gibi bir rakam blokeli olur. Diğer tutarları dilediğiniz gibi harcayabilir, ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat kredi başvurusu, kredi kartı limit artırma gibi bankacılık işlemlerine sınırlama getirilebilir. Bu bankadan bankaya göre değişkenlik gösterebilen bir durumdur.

Maaş hesabınıza borçlarınız nedeniyle %25‘lik bir bloke konulsa da, diğer nedenlerden dolayı %100‘üne kadar bloke konulabilir. Bir suça karışmanız, yurtdışına gayri  resmi şekilde çıkmanız ve benzeri nedenlerden dolayı hesabınızın tamamına bloke konulduğu gibi hakkınızda açılan davalar ve incelemeler bitmeden isteseniz dahi konulan blokeyi kaldıramazsınız. Ayrıca para transferi, para çekme, kredi başvurusu, GSM ödemeleri gibi bankacılık işlemlerinin herhangi birisini kullanamazsınız.

 

Banka Hesaplarınıza Konulan Blokeler Kaldırılabilir mi?

Ödenmemiş borçlardan dolayı konulan blokeler yalnızca borçlar ödendikten sonra kaldırılabilir. Bazen otomatik olarak banka tarafından blokeler kaldırılır, bazı durumlarda ise borçlarınızı ödediğiniz belgeyi bankaya ilettiğiniz takdirde blokeniz kaldırılır. Diğer nedenlerden dolayı konulan blokelerin durumu hakkında bilgi almak için bankanız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.