Bankadan Araç Kredisi Nasıl Alır ve Ne Kadar Ödenek Çıkar?

12.05.2017
256
Bankadan Araç Kredisi Nasıl Alır ve Ne Kadar Ödenek Çıkar?

Araç satın almayı düşünen kişiler, otomotiv sektörüne istinaden tüm istisnaları araştırmaktadır. Ülkemizde ki araç sayılarının her geçen gün artış göstermesi, bankaların kişilere cazip taşıt kredisi koşulları uygulamasından kaynaklıdır. Peki, kredi ile arabayı nasıl alacağınız ve ne kadarına kadar kredi çıkacağına dair konulara ilişkin bilgi sahibi misiniz?

Bankalar, kişilere iki türlü kredi olanakları sağlamaktadır. Bunlar ikinci el araç taşıt kredisi, bir diğeri ise 0 km araç kredisi olarak bilinmektedir. İki kredi türünün de kendine ilişkin farklı koşulları olmasından kaynaklı, kişi bankalardan kredi alırken bu detayı mutlaka vurgulamalıdır.

2. El Taşıt Kredisi Nasıl alınır?

2. El Taşıt Kredisi Nasıl alınır?

Sıfır araç satın almaya göre, ikinci el taşıt kredisi bankalar tarafından daha teferruatlı bir iş olarak görülmektedir. Aracın yaşı gibi birçok detaya dikkat çeken bankalar, 7 yaşı aşmış araçlara kredi veren bankalar, bu yaşı aşmış olan araçlara çoğu zaman kredi vermeyi makul bulmaz. Fakat buna istinaden 10 yaşa kadar araçlara kredi tutarı veren bankaların olduğunu da unutmamak gerekli. Özellikle Garanti Bankası, 10 yaşa kadar olan araçlar için ikinci el taşıt kredisi vermeyi gayet makul bulmaktadır. Bunun yanı sıra dikkat çekilen diğer unsur ise finansman oranıdır. Genel anlamda bankalar, ikinci el araç kredileri için finansman oranını %75 olarak belirlemiştir.

0 KM Taşıt Kredisi nasıl alınır?

0 km araçlara göre kredi almak çok daha kolaydır. Çünkü bankalar, müşterilerine kredi alma konusunda olabildiğince bonkör davranmaktadır. Kredi finansman oranında bazı bankaların sunduğu yüzde, %90 civarına kadar çıkabilmektedir. 0 km araçlar için özel faiz oranları barındıran bankalar, bu ödenekleri de kişiye göre belirleyebilmektedir. Ayrıca bankaların yanı sıra otomotiv üreticileri de bankalar ile ortak çalışma yürütüp, kişiye taşıt kredisi tahsisi yapması hususunda birçok imkanı sıralayabilmektedir.

Taşıt kredisi alırken “kasko mecburiyetinin” olması!

Taşıt kredisi veren bankalar, genel olarak kredi ile alınacak olan araç için bir kasko yapılmasını şart koşar. Bu kaskonun, bankalarla anlaşmalı olduğu sigorta şirketleri ile yapılması durumunda ise kredi tahsis ücreti alınmaz veya daha cazip oranlar üzerinden kredi tahsisi yapılır. İnce bir hesap yapmanızı önerdiğimiz bu detay, bazı zaman yüklü miktarda ki kredileri alma noktasında makul olurken, düşük miktarlı kredilerde ise sizlere yüksek bir faiz oranı yansıtabilir!

Aracın borcu bitene kadar “ipotek” konulacak!

İpotek

Taşıt kredisi aldıysanız, bu noktada bankaya olan vade süreci bitene kadar ipotekli olarak aracı kullanma durumu söz konusu olacaktır. İpotek kapsamı var olurken aracın başkasına satışı mümkün olmayacağı gibi, borcun bitiminde ise bankanıza direkt olarak müracaat edip, ipoteğin kaldırılması talebinde bulunabilirsiniz. Çoğu banka, bu tip işlemler için başvuru yapılmasını bile beklemeden, otomatik olarak ipotekleri kaldırmaktadır.

Bankalardan araç taşıt kredisi alırken, sizlere dikkat etmeniz gereken pek çok husustan bahsettik. Bu sayede çok daha makul ve aynı zamanda kolay şekilde kredilerin alınmasını desteklemekteyiz. Tüm bu hizmet süreçlerini sizlerle buluşturmak ve aynı zamanda özel kredi seçeneklerinden faydalanabilmenizi sağlamak bakımından alternatif bankalara göz atmanızı öneriyor, böylelikle farklı faiz uygulamalarını direkt olarak gözden geçirebileceğiniz zeminler hazırlıyoruz. Günümüzde pek çok kişi, bankaların uygulamış olduğu bu faiz oranlarıyla beraber, kredileri kolaylıkla talep etmekte ve araç satın alabilmektedir. Aracı bu durumda iyi araştırmanızı, bankanın sunacağı kredi faizlerine ilişkin bilgiler almanızı ve buna istinaden bir fikir üretimi yansıtılmasına da dikkat etmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.