Banka Swıft Kodları

28.10.2017
432
Banka Swıft Kodları

Teknolojinin gelişmesinin olum ve olumsuz tarafları bulunmaktadır. Kimileri teknolojiyi olumlu yönde kullanırken, kimileri de insanların zararına kendi yararına kullanmaktadır. Bankalar, yıllar önce ekonomik düzenlemeye yardım için kurulmuş ve hala varlığını devam ettirmektedir. Bankalar, insanlara kredi veren veya onlardan bünyesine para yatırılan ekonomik bir kurumdur. Özel ve kurumsal işletmelerin maddi ihtiyacını karşılayan bir kuruluştur. Günümüzde neredeyse insanların tümü banka işlemleri ile meşgul olmaktadır. Zira devletten veya özel kurumlardan maaş alan kimseler parayı bankalardan almaktadır. Sadece maaş alanlar değil parasını güvenli hale getirmek isteyenler veya parasının değer kazanmasını isteyenlerin  yolu da  bankalardan geçmektedir. Yeni evlenenler, evini veya arabasını yenileyenler nakit para bulmakta zorlandıkları zaman soluğu bankalarda almaktadırlar. Bankalar sadece yurtiçi işlemler ile değil, yurtdışı işlemleri ile de ilgilenmektedir. Uluslararası para transferi yaparak canlılığını korumaktadırlar. Güvenlik sebebiyle her bankanın uluslararasında kullandığı banka swift kodları bulunmaktadır. Bu kodlar sadece bankalara aittir. Her bankaya ait bir swift kodu bulunmaktadır.  Kodların mutlak olarak büyük harflerle yazılması gerekmektedir. Uluslararası bankacılık işlemlerinin daha hızlı ve güvenilir bir biçimde yapılabilmesi için swift kodu büyük önem arz etmektedir. Bu alanda bir de bankaların ortak dili kullanması gerektiği ortaya çıkmıştır.

1973 yılından beri bankalar kendilerine özel olmak üzere swift kodu kullanmaktadır. Kod sayesinde paranın gönderileceği banka bilgilerine daha kolay, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde  ulaşılmaktadır.  Para transferinin yapılacağı bankanın kod bilgisi bulunmadığı taktirde, bankanın bulunduğu ilin ilk üç harfi yazılınca, o ilde bulunan bütün bankaların bilgileri görünmektedir. Para transferi saat 17:00’a kadar yapılmaktadır. Bu saatten sonra, farklı bankalar arası para transferi yapmak isteyen kimseler ek ödeme yaparak, para transferini daha hızlı gerçekleştirmektedir. Bankanın swift kodu, iban  numarası ile birlikte kullanıldığı zaman, para transferi  daha hızlı, güvenilir ve kolay olmaktadır. Swift kodu, 8 veya 11 haneli olmaktadır. Türkiye’de ise genel olarak 8 haneli kodlar kullanılmaktadır. Swift kodunda babaların ismi, ilk 4 hanede belirtilmektedir. 5 ve 6’ncı hane ise ülke kodunu göstermektedir. Kodun son 2 hanesi ise banka merkezinin  bulunduğu ili göstermektedir. Banka kodu 8 haneli iken karşı taraf, 11 haneli isterse, 8 haneyi yazdıktan sonra diğer üçü de “x” ifadesi ile gösterilmektedir.  Ülkemize de, büyüklü küçüklü onlarca banka bulunmaktadır. Bankalar,  İnsanların güvenini kazanmak için para transferlerini oldukça güvenli bir biçimde gerçekleştirmektedirler. Uluslararası para transferinde veya yurt içi transferlerinde güvenlik açısından swift kodu kullanmaktadırlar. Ülkemizde bulunan bankaların swift kodları şu şekildedir: Akbank; ilk dört hane banka ismini temsil ettiğinden ötürü, swift kodunun ilk dört hanesi ‘AKBK’, 5 ile 6’ncı haneleri ülkeyi temsil ettiği için ‘TR’, son iki hanesi ise bankanın ülkede ki merkezini temsil ettiği için ve Akbank’ın merkezi de  İstanbul’da bulunduğu için ‘IS’. Sonuç olarak Akbank’ın swift kodu “AKBKTRIS” şeklinde oluşmaktadır.  Başka bir örnek verecek olursak,  Garanti Bankasının  swift kodu; ilk dört hane yine aynı şekilde banka isminden yani ‘ TGBA’ şeklinde oluşmaktadır. 5 ve 6’ncı haneleri ülke ismi olan ‘TR’ ve son iki hanesi de banka merkezinin bulunduğu il olarak ‘IS’, sonuç olarak Garanti bankasının swift kodu ‘TGBATRIS’ olarak kullanılmaktadır. Eğer transferin yapıldığı banka Akbank’tan  11 haneli bir kod isteseydi, Türkiye’de ki bankalar 8 haneli swift kodu kullandığı için  şu şekilde olacaktı; AKBKTRISXXX.

Sonuç itibari ile banka swift kodları, tamamen insanların parasının, güvenli, hızlı ve doğru bir şekilde transfer edilmesi için büyük önem arz etmektedir. Yeni kurulmakta olan bankaların tümü, güvenlik açısından ilk başta swift kodu oluşturmaktadır.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.