Banka Müdürü İnsiyatif Kullanarak Kredi Verebilir mi?

21.03.2018
756
Banka Müdürü İnsiyatif Kullanarak Kredi Verebilir mi?

Banka kuruluşları tüketicilere birbirinden farklı hizmetleri üzerinden kredili ürünler sunmaktadır. Buna yönelik tüketiciler tarafından en çok talep edilen ürünler arasında ise kredi kullanımları gelmektedir. Özellikle de yüksek nakit ihtiyaçlarına yönelik tercih edilen krediler bu kapsamda bankalar tarafından ön görülen şartlar kapsamında sunulmaktadır. Bu durumda gerekli ihtiyaçların karşılanmasında, konut veya taşıt kredilerinde de kredilere yönelik tercihler yapılmaktadır. Bankaların tamamı öncelikli olarak ilk etapta kendi müşterilerine ayrıcalıklar ve fırsatlar tanımaktadır. Bunun için krediye yönelik bir tercih yapmanız durumunda öncelikli olarak banka seçimi hakkında detaylı bir inceleme sonucunda karar vermelisiniz.  Örnek verecek olursak; maaşınızı aldığınız bir banka var ise, bu fırsatı değerlendirerek başvuru yapmanız halinde avantajlı olacaksınız.

 

Kampanyalı Kredileri Takip Edin 

Bankalar çeşitli aralıklarla veya dönemsel olarak hazırladıkları kampanyalar kapsamında tüketicilere oldukça uygun faizlere sahip krediler sunuyor. Günümüzde birçok banka kredi arayışında olan tüketiciler için ve aynı zamanda müşteri portföyünü genişletmek adına birtakım kampanyalar sunmaktadır. Buna yönelik yaş gruplarına, öğrencilere ve meslek dağılımlarına göre de farklı kredi olanakları sunmaktadırlar. Sizlerde kampanyaları bankaların ilgili resmi web sitelerinden,  sosyal medya hesaplarından veya TV reklamları aracılığıyla takip ederek en uygun faiz oranları ve buna yönelik vade koşullarını da dikkate alarak başvurularda bulunabilirsiniz. 

Bankalar Kredi Kullanımlarında Hangi Şartlar Bulunuyor?

Bankadan bankaya değişen bir faktör olsa da şartlar genellikle aynı olmaktadırlar.  Öte yandan birçok farklı şartlar üzerinden krediler sağlandığını da söylemekte fayda var. Ortak bir kapsamda ele aldığımızda ise bankaların genel olarak talep ettiği belgeler,  kredi notu değerleri ve benzeri durumlar aynı seyir üzerinden gitmektedir. Özellikle de gelir belgesi bankalar tarafından istenilen başlıca belgeler arasında yer alıyor. Çalışanlardan istenilen maaş bordrosu da buna en büyük örnek diyebiliriz. Ek olarak birçok kişinin de arayışta olduğu ev hanımlarının kredi alamama durumları da tamamen gelir belgesine dayalı olan faktördür.

Her ne kadar gelir belgesi bulunmasa da aylık sabit bir geliri olan kadınlarda ev kredisi kullanabiliyor. Tabi bunun içinde birtakım şartlar bulunmaktadır. Öte yandan bankalar tarafından sunulan kredileri alabilmek için kredi notunun yüksek olması da dikkat çeken bir diğer detay olmakta. Kredi notunun yüksek olması geçmişe yönelik işlemlerde bankalarla iyi bir ilişkinizin olduğunu göstermektedir.  Buna yönelik olarak bankalar kredi notu yüksek olan kişilere öncelikli avantaj sağlamaktadır.  Merak edilen bir diğer soru ise banka müdürlerinin inisiyatifi ile kredi almak mümkün müdür üzerine olmaktadır.

Banka Müdürü İnisiyatif Kullanarak Kredi Verebilir Mi?

Bankalara yapılan kredi başvuruları öncelikli olarak değerlendirme neticesinde üst yetkililer tarafından incelenmektedir. Ek olarak kararsız kaldıkları durumlarda ise kendilerinin bir üst yetkilisini de yönlendirdikleri oluyor.  Fakat bazı bankalarda üst yetkiliye bildirmeden de değerlendirmeler yapılabiliniyor ve bu tamamen banka müdürünün onayı ile gerçekleşmektedir. Buna yönelik konumuzun ana temasına cevaben,  banka müdürleri inisiyatif kullanarak kredi onaylamaktadır. Fakat bu tür durumlar süreklilik arz eden bir etkiye sahip olmamakla birlikte, genel olarak sadece kredi tutarı  düşük  olan başvuruların değerlendirmelerini  kapsıyor.  Eğer yüksek bir kredi tutarı ise direkt olarak banka müdürü ile ya da daha üst bir yetkili ile birebir diyaloga geçmek daha mantıklı olacaktır. Yaptığımız araştırmalar neticesinde 50 bin TL’ye kadar da banka müdürleri tarafından inisiyatif kullanılarak krediler çıkmaktadır. Yüksek meblağlar üzerine art niyeti kötü olan kişilerin bulunmasından bu tür durumlara taviz verilmemektedir. Tüm bunlara ek olarak eğer banka siciliniz bozuk veya kırmızı kalem denilen sınırdaysanız maalesef banka müdürleri bu konuda inisiyatif göstermemektedirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.