Banka Maaş Promosyonu Nedir?

07.11.2017
686
Banka Maaş Promosyonu Nedir?

Son yıllarda bir iş yerinde çalışan bireyler maaş ödemelerini çalıştıkları kurumun anlaşmalı olduğu banka aracılığı ile almaktadırlar. Bu konuda her kurum kendisine en avantajlı seçeneği sunan banka ile anlaşma yaparak personeline maaş ödemesi yapmaktadır. Bu konuda bankalara düşen rolse bu rantta galip gelerek maaşlı müşteri sayısını artırmaya çalışmaktır. Bankaların bu mücadelede galip gelmek için kullandığı seçeneklerden birisi promosyon uygulamasıdır. Aktif olarak çalışan ya da emekli aylığı bağlanan bireyleri kazanabilmek adına bankalar her bir kişiye maaşının ödeme hakkının verilmesi karşılığında belli bir rakam ödemektedir. İşte bu bedele banka promosyonu denir. Peki, daha kapsamlı olarak bankaların uygulamış olduğu banka maaş promosyonu nedir? Banka promosyonu kaç yılda bir alınır? Bu haktan kimler yararlanabilmektedir?

 

Banka promosyonları şuan kamuda ya da özel sektörde aktif olarak çalışan ve kamu ya da özel kurumlardan emeklilik hakkını elde ederek emekli aylığı alan kişilere verilen paradır. Bu paranın ödenmesi, tüketicinin maaş ödeme hakkına sahip olamaya istinaden banka tarafından yapılır. Banka promosyonlarının ne olduğuyla ilgili ayrıca özel ya da kamu kurumunda veya bir işyerinde çalışan personelin maaş ödemesini belirli bir dönem için yapma yetkisine sahip olmak olarak açıklanabilir. Bankalar maaş promosyonlarının miktar olarak hesaplanmasında iş yerinin büyüklüğü, çalışan personel sayısının yoğunluğu, iş yerinde çalışan personelin tamamının maaş ödemesinin oluşturduğu nakit hacim oranı, çalışan ağının büyüklüğü gibi kriterleri değerlendirerek hesaplamaktadır. Banka promosyonlarında çalışan personel kamuda çalışıyorsa o personelle birlikte kurumda çalışan tüm personel aynı haktan yararlanmaya dayalı bir sistem uygulanmaktadır. Bu nedenle de devlet kurumlarında çalışan personelin bireysel olarak banka tercihi yapma seçeneği bulunmamakta olup bu konu hakkında yetkili olan merci tarafından anlaşmalar sağlanmaktadır. Ülkemizin geneline bakıldığında bu uygulama konusunda iller arasında farklılıklar bulunabilmektedir. Şöyle ki bazı illerde her kurum kendi maaşını alacağı bankayı kendisi tercih ederken, bazı illerde doğrudan milli eğitim, sağlık, tarım müdürlükleri gibi merkezi birimler tarafından anlaşmalar yapılmaktadır. Bu sebeple de banka promosyonu uygulaması konusunda tüketiciye ödenen bedel bakımından farklılıklar bulunabilmektedir. Öte yandan özel sektör çalışanlarının da yararlandığı bu hak resmi dairelere oranla daha düşük bedellerde seyreder. Bunun sebebi devlet dairelerinde çalışan memurların iş garantisi açısından özel sektöre göre daha garantili olmasından kaynaklanmaktadır. Banka maaş promosyonu nedir açıklamasından sonra, bankaların maaş promosyonları kaç yılda bir alındığı hakkında bu sürenin çok uzun dönemleri kapsadığından söz edemeyiz.
Bankaların ödemiş oldukları promosyona karşılık tüketiciden de taraflarına yapmış oldukları otomatik tanımlama uygulamalarıyla kazanç sağladıkları kesin. Bu konuda bankalar memurlara ve özel sektör çalışanlarına verdikleri promosyonla beraber ATM kartı, kredi kartı, KMH gibi farklı uygulamalarda tanımlamaları yapmakta olup, böylece vermiş olduğu promosyonunu karşılığını almaktadır. İşte “banka maaş promosyonu nedir?” sorusunun kaynağı budur. Banka promosyonunun kaç yılda bir alınacağı konusundaysa bu sürenin genellikle en az bir yıl en fazla da üç yıl olduğu bilinmektedir. Bankaların tüketicilere vermiş olduğu promosyon bedelininse özel bankalarda daha yüksek olduğu söylenebilmektedir. Fakat son yıllarda bu konuda tüketici kaybeden kamu bankaları da kolları sıvayarak tüketiciye makul bedeller ödemeye başlamıştır. Bankalar promosyon ödemelerinde gerek kendi haklarını garanti altında tutabilmek, gerekse tüketicinin işyeri değiştirmesi sebebiyle müşteri kaybetme riskine karşılık bazı önlemler alabilmektedir. Bu konudaki önlemleri bankalar genellikle promosyon bedelinin taksit ödenmesiyle sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.