Banka Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar?

13.11.2017
290
Banka Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar?

Uzun zamandır ertelediğiniz tatil, düğün gibi belli bir miktar birikime ihtiyaç duyulan eylemler için artık zamanı dediğinizde ilk akla gelen yöntem banka kredileri olmaktadır. Hayallerinizde ki ev veya araba içinde sunulan eşsiz imkânlar ve geri ödeme seçenekleri ile vatandaşların ilgisini her zaman üzerine çeken banka kredileri bazı durumlarda kredi sahiplerini zor durumlara da sokabilmektedir. Aylık gelirinizde olan dalgalanmalar veya gelir gider hesaplamalarında yapılan ufak hatalar bankalar ile olan ilişkiniz üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Sadece anlık ihtiyaçlar için değil geleceğe dönük yatırım yapmak isteyenlerinde ilk adresi olan banka kredileri, göre ödemelerde aksaklık yaşanması durumunda bazı yaptırımlar uygulamaktadır. Sizlere bu yaptırımlardan banka kredi icra takibi ne zaman başlar başlığı altında bahsedeceğiz.

 

 

Kredi Kartı Ödemesi Gecikirse Ne Olur

İşler yolunda gitmediğinde ve bankalar ile bir alışverişiniz bulunuyor ise ilk akla gelen soru şüphesizsi Kredi Kartı Ödemesi Gecikirse Ne Olur olmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ise 1 gün gecikme ile 1 ay gecikme arasında bankalar gözünde bir fark bulunmamaktadır. Geri ödeme gecikmeleri kredi notunuzu doğrudan etkilemektedir. Buda bankalar ile olan ilişkinize önemli ölçüde zarar vermektedir. Kredi notunuz bir anlamıyla sizin güvenirliğinizi temsil ettiğinden dolayı kredi kartı başvurularınız veya kredi başvurularınızda bankaların ilk araştırdığı değer niteliği taşımaktadır. Eğer ödemelerinizdeki gecikme nedeni ile kredi notunuz düşüşe geçerse bundan sonraki başvurularınız bu ölçüde değerlendirilecektir. Tüm borcu kapatmak veya en azından tüm borcunuzun aylık olarak %20 sini temsil eden asgari tutarı ödemek sizlere avantaj sağlayacaktır. Asgari tutar ödenmemesi durumunda bankalar toplam borç üzerinden kredi kartı gecikme faizini devreye sokmaktadır. Bu uygulanan gecikme faizi, kredi kartı akdi faizinden çok daha yüksektir.

Kredi Kartı Ödemesi Geciktiğinde Nasıl Bir Süreç Başlar

Kredi kartı ödemesi geciktiğinde nasıl bir süreç başlar diye merak ediyorsanız eğer ilk olarak sizlere müşteri olduğunuz banka tarafından bir hatırlatma mektubu gönderilir. Veya bankalar tarafından aranarak ödeme yaptığınız söylenir. En az asgari tutarı yatırmanız konusun sizi bilgilendirmek için başvurulan bu yöntemlerden sonra ödeme yapmanız için 30 gün süreniz bulunmaktadır. Ödemelerde geciken her gün için gecikme faizi uygulanmaktadır.

Eğer ödemenizi geciktirmeye devam ediyorsanız müşterisi olduğunuz banka bu durumu Kredi Kayıt Bürosu’ na bildirir ve bu bilgisi sayesinde tüm bankalar kişinin geri ödemelerini yapmadığını öğrenmiş olur. Bu durum diğer bankalar için bir sorun teşkil ettiğinden dolayı kredi alma veya kredi başvurusu gibi işlemlerde kişi için kısıtlama getirilmektedir. Bir sonraki dönem borç ödenmemesi durumunda, kişi 60 günlük gecikmeli ödemeler grubuna dâhil edilir ve hatırlatmalar devam edilir. Sonraki dönem yine ödenmez ise 90 günlük gecikmeli ödemeler grubuna dâhil edilir ve banka müşterisi ile iletişime gerek borç ödenmediği takdirde yasal bir süreç başlayacağını bildirmektedir. Bu süreç ise şöyle işlemektedir;

Banka müşterisine ihtar belgesi gönderir ve toplam borcunun faiz eklenmiş halini tek seferde ödenmesini belirtir. Bu süreçte bankalar müşterilerine 15 gün zaman tanımaktadırlar. Bankalar 15 günlük zaman içinde müşterisinden bir borç yapılandırması isteyebilmektedir. En fazla 5 ay vade olacak şekilde banka, müşterisinin ödemelerini uygun ödeme oranları ile yapılandırma sürecini başlatır. Bu doğrultuda borcun kapatılmasını beklemektedir. Geri ödeme gecikmesi, bu koşullarda da devam ediyor ise banka avukat aracılığı ile yasal süreci mahkemeye taşıyarak icra yolu ile borcun temin edilmesini sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.