Banka Faizi Günah Mı?

03.09.2017
450
Banka Faizi Günah Mı?

Bankalar kuruluş amaçları olarak kredi ve mevduatlarınızı faiz ile değerlendirmektedir. Mevduatlarınızı korurken aynı zamanda değerini kaybetmemesi için belli bir oranda faiz getirisi vermektedir. Dini inanışlarımıza göre faiz haram kılınmıştır. Daha doğrusu faizin günah olduğu söylenmektedir. Fakat vicdan ile alakalı bir durum olup; parasını değerlendirmek isteyen kişilerin sorgulamaya devam ettikleri bir sorudur banka faizi günah mıdır?

Banka Faizi Neye Göre Belirlenir?

Banka faiz oranları artan enflasyon karşısında paramızın değerini koruyabilecek şekilde belirlenmektedir. Enflasyon oranını belli bir oran aşağısında olarak belirlenmektedir. İslam dininde faizin yasaklanmasının nedeni zararlarından dolayı kaynaklanmaktadır. Belirttiğimiz gibi banka faiz oranları enflasyon ile orantılıdır. Kısacası faizler enflasyona neden olmaktadır. Faiz oranlarının yüksek olduğu ülkelerde enflasyonu tahmin etmek çok kolaydır. Batı ülkelerinde mevduatlara ve kredilere uygulanan faiz oranları ortalama %2 civarındadır. Aynı şekilde enflasyon oranları da %2-3 arasındadır. Genelde insanlar enflasyona karşı faize yatırım yaparlar ve enflasyon oranın daha da artmasına neden olurlar. Bir ülkede enflasyonun düşmesi için ilk şartlardan biri faizlerin aşağıya indirilmesi veya sıfırlanmasıdır.

Faiz hiçbir zaman enflasyon karşısında paranın değerini koruyamaz. Uzun bir vadede düşündüğünüz zaman faiz, enflasyon karşısında paranın değerini eritmektedir.

Bir örnekleme ile anlatalım. 2000 yılında bir gayrimenkul alınacak olan miktarı faize yatırdığınız zaman, 10 yıl sonra bu parayı bankadan çekmeye kalktığınızda o miktar ile almak istediğiniz gayrimenkulün yarısını bile alamazsınız. Bu nedenden dolayı Peygamberimiz Hz. Muhammet (Sav) ‘Faiz malı eritir’ şeklinde bir hadisi bulunmaktadır.

Faizlerin neden olduğu enflasyon karşısında faizli para değerini kaybetmektedir ve erimektedir. Özetle belirtmek gerekirse; enflasyondan kaçmak ve paranızın değerini korumak isterken enflasyona neden olan faize yatırım yapmak eldeki paranın da erimesine sebep olmaktadır.

Faiz Enflasyonu Nasıl Etkiliyor

Faiz bir nevi ertelenen enflasyondur. Bunu da bir örnek ile açıklayamaya çalışalım. Girişimlerini güvenen bir kişi sermayesi olmadığından dolayı banka kredisi ile bir atölye açmaktadır. Kredi miktarı olarak da 100.- TL olduğunu düşünelim. Bu krediyi bir yıl sonra 200.-TL olarak bankaya geri ödeyecektir.

Hemen işlemlere başlar ve atölyeyi faaliyete geçirir. Bu ürettiği ürünü, toptancı ve de perakendeci vasıtasıyla faiz oranları, kar ve maliyetine göre tüketiciye ulaşmasına bakalım. Üretici üretilen ürünün tanesini 2 TL mal etsin. Üretici aynı zamanda kar da elde edecektir onun içinde 1.-TL diyelim. Bu durumda üretilen ürünümüzün fiyatı 3.-TL yükselmektedir. Üretici aldığı kredinin faizini bankaya ödeyecektir. Bu borcuda üretilen ürünün fiyatlarına göre bölüştürelim. Bu durumda elimizdeki ürün 4.-TL yükselecektir. Aynı zamanda üretici devlete vergi de verecektir. En son olarak vergiyi de eklediğimizde ürünün üreticiye çıkış fiyatı direkt olarak 5.-TL çıkmaktadır.  Devam edersek toptancıya 5.-TL verilen ürünün ayrıca mağazaya kadar ulaşan fiyatını ve aşamalarını eklediğimizde en son satış fiyatı 11.-TL gelmektedir. Yani kısacası 2.-TL mal olan ürün kar ile 3.-TL satılacak iken; 3,5.-TL faiz, 3,5 -4.-TL vergi, 3,5 – 4.-TL da artı maliyet kardır. Enflasyon işte bize bu şekilde pahalıya mal olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.