Banka Çeki Nedir ?

23.03.2018
541
Banka Çeki Nedir ?

Ticaretin içerisinde olan birçok küçük veya büyük esnaf kavramına dahil olan herkes çek etkeninin ne olduğu iyi bilmektedir. Fakat bu kapsamda ticaretin içerisinde olan kişinin illa çek konusunda bilgi sahibi olduğunun anlamını da taşımıyor. Nedeni ise ticaret ile uğraşan birçok kişinin henüz çek ile ilgisi olmadığından bu kavrama yönelik az sayıda kişinin bilgi dahilinde olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. Buna yönelik her ne kadar basit bir ödeme yöntemi gibi nakşedilse de çek kavramının tam olarak ne anlama geldiğini ve doğru bir şekilde bilinmesi ise ticari hayatın içerisinde olan kişiler için oldukça büyük bir önem taşıyor. İşiniz ile alakalı olsun veya olmasın, mutlaka bilgi edinmeniz gereken fakat farz olmayan bir durum olduğunu da söylemeden kaçınmayalım. Çek hakkında bilgi olmamanız halinde ticari hayatınız içerisinde kötü sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle iyi bir şekilde bilgi edinmeniz sizin faydanıza olacaktır.

 

Banka Çeki Nedir?

Çek kavramı, hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere bir çeşit ödeme yöntemi olmaktadır. Aynı zamanda kıymetli evraklar kapsamında da yer edinmektedir. Her yerde geçerli bir hukuki geçerliliğe sahip olan çekler, para yerine geçen önemli bir evrak sıfatını taşımaktadır. Bu nedenle çekin ticari hayat içerisindeki yeri oldukça büyük ve önemlidir. Çekin hazırlanış esnasında 3 farklı taraf bulunmaktadır. Bunlar, muhatap, keşideci ve hamil olmaktadır. Her üç tarafa yönelik açıklama ise aşağıdaki gibi olmaktadır;

Muhatap; Çek evrakının ödenmesi adına kullanım gösteren ilgili kurumun yani bankanın olduğu bölümdür.

Keşideci; Bu taraf, ödeme yapacak olan yani çeki düzenleyen kişi olmaktadır. Çeki verecek ve parayı ödeyecek olan kişiye denmektedir.

Hamil; Hamil tarafı ise çekin elinde bulunacağı kişidir, yani ödemenin yapılacağı kişiye hamil denmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz üç farklı tarafın açıklanma durumu bu şekilde olup, öte yandan çek üzerine kullanım yapacak olan kişilerin birtakım terimler üzerinde de bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu terimlerin bilinmemesi halinde çek kullanma durumu zor bir hale dönüşebilmektedir. Çek ile ilgili önemli terimlerin başında hayatımızın farklı alanlarında da karşımıza çıkan “Ciro” durumudur. Bu kavram diğer alanlara yönelik farlı bir anlam taşıyabilmektedir. Çek ile ilgili ciro kavramı, ilgili çekin başka birine devredilmesi anlamını taşımaktadır. Bu durumda alacaklı olan kişinin değişiklik göstermesiyle birlikte farklı birine verilmesini sağlayan terim durumunu ortaya koymaktadır. Öte yandan bu ciro kavramı kendi içerisinde de iki farklı gruba ayrılmaktadır. Bunun nedeni ise çek üzerinden belirtilen kavramlardan ötürü olmaktadır. Çek üzerinde isim yazılan ve ödeyiniz terimleri bulunuyor ise bu çekin türü “tam ciro” anlamını taşımaktadır. Eğer “emrine ödeyiniz” ibaresi bulunuyor ve sadece isim belirtilmemiş ise bu türün adı “beyaz ciro” olarak tanımlanmaktadır.

Banka Çeki Nasıl Kullanılıyor?

Genellikle vadeli alışverişlerde kullanılan çek ülkemizde bu şekilde işlem görebilen bir çeşit ödeme yöntemi olmaktadır. Bunun yanı sıra aynı gün içerisinde yazılsa dahi, çekin bozdurarak tahsilatını yapabilmek için minimum 2 ila 3 gün kadar beklemeniz gerekiyor. Bu süre takasa düşmesiyle birlikte biraz daha fazla uzun sürebiliyor. Takas durumu ise mevcut çek sahibi olan bankanın dışında farklı bir banka tarafından tahsil edilme şeklini ortaya koymaktadır. Öte yandan kullanım ile ilgili birçok farklı terim ve düzenek bulunmaktadır. Çekin nereden tahsil edildiği, hangi bankadan tahsil edileceği ve nasıl tahsil edileceğine kadar birçok farklı konu üzerinde araştırma yapan ziyaretçilerimiz sitemiz üzerinden ilgili konulara erişim sağlayabilirler. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.