Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi

19.09.2018
340
Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi

Zaman aşımına uğrayan banka borcu, alacaklara ilişkin kanunla belirlenmiştir. Borçlar kaç yılda zaman aşımına uğrar merak ediyorsanız; kanun kapsamında işlem tesisi yapılmamış banka borçları 10 yıl içerisinde zaman aşımına uğramaktadır. Fakat banka borcu, varlık yönetim şirketlerine devredilirse bu süre 20 yıla çıkmaktadır. Varlık yönetim şirketlerine devredilen banka borçları TMSF kapsamında değerlendirildiği için zaman aşımı 20 yıl olarak hesaplanmaktadır.

Günümüzde ödenemeyen borçlar sebebiyle birçok icra dosyası işleme girmektedir. Özellikle bankalardan alınan kredi ya da kredi kartı gibi ürünlerin borçlarından dolayı açılan yasal takiplerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

📌 Kredi Ve Kredi Kartı Borçlarının Zaman Aşımı Süresi Ne Kadardır? 🔎

Bankalarda bulunan kredi ve kredi kartı borçlarının zaman aşımına uğraması durumu, borçlunun bulunamamasından dolayı değil alacaklı bankanın takibi bırakması sonucu oluşabilmektedir. Banka borçlarının işlem sürelerine ilişkin detaylar şu şekildedir;

  • Bankaya olan borçların 90 gün süreyle ödenmemesi sonucunda borçlar bankanın yasal takip birimine devredilmektedir.
  • Bankanın yasal takip birimi 15 ila 45 gün süreyle müşterilerden ödeme için talepte bulunmaktadır. Borç yapılandırma teklifleri sunarak, yasal işlemler başlamadan borcun tahsilatı yapılmaya çalışılır.
  • 15 ila 45 gün içerisinde uzlaşma sağlanamazsa borç hukuk bürosuna devredilmektedir.
  • Bu durumda banka yerine yetkili kişi hukuk bürosu olmaktadır. Avukat icra müdürlüğüne başvuruda bulunarak ödeme emri çıkarttırır.
  • Ödeme emri sonrasındaki 7 gün içerisinde borca itiraz edilebilir, ödenebilir ya da mal beyanında bulunulabilir.
  • Bu noktada yasal süreç başlamış olur. Yani kredi ve kredi kartı borcu zaman aşımı 2018 güncel süresi olan 10 yıl başlamış demektir.

E-Devlet üzerinden görebileceğiniz icra dosyası, alacaklıyı 2 ila 3 sene boyunca beklemektedir. Bazı kişiler 3 yıl sonra E-Devlet üzerinden icra davasını göremeyebilir. Bu durum dosyanın kapandığı anlamına gelmemektedir. Herhangi bir yerde SGK’ya bağlı işe başladığınızda ya da bir mal sahibi olduğunuzda tekrar aktif hale gelmektedir. Bu durum yalnızca icra harcı ödenmediği için icra müdürlüğünün dosyayı geride bırakmasından kaynaklanmaktadır.

📌 Zaman Aşımını Uğrayan Borçlar İçin İtiraz Süreci 🔛

Zaman aşımına uğrayan borçlar için alacaklı itiraz başvurusunda bulunabilmektedir. Bu durum E-Devlet üzerinden takip edilebilmektedir ve takip edilmesinde fayda vardır. Borçlu zaman aşımına uğrayan borcuna itiraz eden alacaklı için, 5 iş günü içerisinde tekrar itiraz edebilmektedir.

Borçlu kişinin vefat edilmesi durumunda, borç kapanmamaktadır. Aynı borç vefat eden kişinin mirasçılarına intikal etmektedir. Mirasçılar bu duruma itiraz etme hakkına sahiptir. Bu itiraz için reddi miras davası açılabilmektedir. Reddi miras davasında vefat eden kişiden gelecek olan tüm hak ve borçlar, mirasçılar tarafından red edilmektedir.

Banka Borcu Zaman Asım Süreci

📌 Varlık Şirketlerine Devredilen Borçlar İçin Zaman Aşımı 📣

10 yıl ödenmeyen kredi kartı borcu zaman aşımına uğramaktadır. Fakat banka borcu varlık şirketlerine devrederse bu süre 20 yıla çıkmaktadır. Varlık şirketleri icra dosyalarını her yıl yenilemediği için icra dosyaları düşebilmektedir. Bu durum dosyanın kapandığı anlamına gelmez. Birçok banka bilançosunda oluşan sorunlar sebebiyle, tahsil edemediği borçları varlık şirketlerine devretmektedir.

Varlık şirketleri borçların tahsili konusunda sert tavırlar sergilemektedir. Bu sebeple zaman aşımını beklemeden, uygun koşullarla borçların ödenmesinde fayda vardır. Bu tarz konular ile ilgili bir avukat ya da uzmana danışarak hareket etmekte fayda vardır.

İcra ve borç konularında yapılan hatalar ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. İcra müdürlüğü zaman aşımına re ’sen bakmadığı için, itiraza açık bir durum olarak tehlikelidir. Yani 20 yıl sonra zaman aşımına borcunuz kesin kapanacak diye bir durum yoktur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.