ATM’den Ne Kadar Para Çekebilirim?

10.05.2017
1.136
ATM’den Ne Kadar Para Çekebilirim?

Vatandaşların büyük bir bölümü banka veznelerinde uzunca kuyruklara girmek yerine, işlemlerini halledebilmek açısından internet bankacılığını kullanırlar veya evlerinin yakınlarında yer alan ATM’leri tercih ederler. Birçok işlemin kolaylıkla sağlanabildiği ATM’ler, banka müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılamasından dolayı önemli bir kaynak olarak görülmektedir. Şubeye gitmeden, tüm işlemlerinizi bankamatik üzerinden sağlamak ve bu sayede hizmetleri tamamlamak açısından yazımıza göz atın.

Teknoloji her geçen gün gelişmekte ve bu imkanları sağlayan bankalar, müşterilerine yeni avantajlar sunmaktadır. Şubesiz bankacılık konusunda alınan radikal kararlar ile beraber, bankaların almış olduğu masraflar azaltılabilir ve yöntemlerin geliştirilmesiyle beraber çok daha yüksek kar marjları elde edilebilir. Özellikle online bankacılık ve şubesiz bankacılık hizmetleri son dönemlerde ciddi önem taşımaktadır. ATM şubesiz bankacılığın eklenmesiyle beraber, müşteriler banka şubelerine uğramadan tüm işlemlerini ATM’ler üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Bankalar da bu maliyetlerin azaltılabilmesi için önemli uygulamalarını her daim sunmaktadır. Bir tek engel, para çekme konusunda ki limittir. Banak müşterilerine belli bir limit koyan ve bu uygulamalar ile standart limit sınırı değil, müşteriye özel limit sınırlaması yer almaktadır. Birçok banka, müşterisine günlük olarak para çekme limitini 1500 TL seviyesinde tutmaktadır. Özel statüde yer alan kişiler ise günlük 5000 TL’ye kadar çekebilme olanaklarına sahiptir.

 

Bankaların limitleri nasıldır?

Bu yazımızda ATM’den para çekme konusunda sizlere ne kadarlık bir bakiyeniz olduğundan bahsedeceğiz. 2017 yılı itibariyle tüm bankaları bu işlemler altında tutan web sitemiz, en güncel bakiye olanaklarını da sizlerle buluşturuyor!

Ziraat Bankası

T.C. Ziraat Bankası müşterileri günlük 1500 TL limitli olarak ATM’lerden para çekebilirler. Avuç içi okuma sistemiyle beraber ek olarak 1000 TL daha çekme hakları veren banka, sizlere bu hizmetleri sağlama konusunda ise avuç içi işlemlerini aktif etmenizi öneriyor.

Garanti Bankası

Garanti Bankası müşterilerine günlük 2000 TL para çekme limiti vermektedir. Ek koşullarla beraber 2000 TL daha çekme olanakları da sağlayabilmektedir. Fakat ikinci sefer çekmek isteyenler bir faiz ödemek zorundadır.

Vakıf Bankası

Vakıf Bankası günlük olarak tüm müşterilerine 1500 TL limitli para çekme işlemleri sağlamaktadır.

İş Bankası

İş Bankası, günlük bankamatiklerden toplamda 1500 TL çekme şanslarını sizlere sunmaktadır. Ek para çekmek isteyenler faiz ödeme koşuluyla beraber yine bankamatiklere gidebilirler.

TEB Bankası

TEB bankasının 24 saatlik zaman diliminde ATM’lerinden 1000 TL çekebilirsiniz. 24 saat dolduktan sonra yine ek bakiye çekme olanaklarına sahip olabilirsiniz.

Halk Bankası

Halk Bankası müşterileri günlük 1000 TL bakiyelerini ATM’lerden temin edebilirler.

Genel olarak belirlenmiş bu liste ile beraber bankaların, müşterileri için belirlemiş oldukları tutar 1000 TL ila 2000 TL arasıdır. Bundan daha fazla paraya ihtiyaç duyan kişilerin ATM’lerden değil, şubelerden işlem yapması gerekmektedir. Bankaların para çekme limitleri koymalarında ki tek amaç, müşterinin güvenliğini sağlamak ve işlemler için kişileri şubeye yönlendirmektir. Günlük 10,000 TL para limiti çekme işlemi sağlayan bir bankanın dolandırılması durumunda ise sizlerin zararı yine bu kadar tutar olabilecektir. Bu sebeple bankamatikler, belli limitler üzerinden kişilere para çekme izinleri vermektedir.

Ek faiz uygulamasıyla beraber eğer talep ederseniz ödemelerinizi iki sefer de çekebilirsiniz. Yani 1500 TL çekme hakkı veren bir banka, aynı bakiye yüksekliğini bir daha çekmek isterseniz sizlerden ek ödeme talep eder. Buna göre belirlenmiş faiz tutarlarının ödemelerini gerçekleştirerek ATM’lerden tekrardan bir para çekme şanslarına sahip olabilirsiniz. Genelde müşteriler bu tip işlemler için ya şubeye gider ya da 24 saatlik zaman diliminin dolmasını beklerler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.