Asgari Ücret Neleri Değiştirdi

06.01.2018
246
Asgari Ücret Neleri Değiştirdi

Yeni yıla girmeden birkaç gün öncesine yönelik merak edilen asgari ücret miktarı belli olmuştu. Bununla birlikte birçok birey her ne kadar yüksek miktarda beklese de yine beklenen oldu ve oldukça düşük bir seyir de asgari ücretin miktarı açıklandı. Türkiye’de son dönemlerde sürekli gündemde duran bu durum sonunda açıklanarak topluma bildirildi. 2018 yılı asgari ücret tutarı sadece miktarını belirlemekle kalmadı, aynı zamanda ülkemizde belirli yapı taşları haline gelen birçok ücretin de değişmesine veya yeniden oluşturulmasında rol oynamış oldu. Yaklaşık 6 milyon asgari ücretle çalışanın olduğu ülkemizde açıklanan veri asgari ücret brüt tutarı 2029 TL olurken, bununla birlikte kesintiler ve diğer etkiler üzerine kalan miktar 1603 TL olarak belirlendi.

 

Asgari Ücretle Birlikte Değişenler Ne Oldu?

Asgari ücret tutarının açıklanmasıyla birlikte birden fazla değişimler de kendini göstermiş ve rakamlarda değişiklik görüldü. Bu değişen rakam yapılarına ait işleyişler arasında ilk sırada bağkur primleri yer alıyor. Asgari ücretin artışıyla birlikte etkilenenler arasında avukatlık, serbest meslek veya muhtar gibi mesleklere sahip kişilerin ödemekte oldukları bağkur primleri üzerine olmaktadır. Bu artışlar neticesinde ödenmekte olunan en düşük prim miktarı ise 700 TL oldu. Fakat primlerini düzenli olarak her ay gerçekleştiren kişilere %5 oranında bir indirim de uygulanıyor. Tarım ve hayvancılık üzerine uğraş veren bağkurluların ise prim miktarı 560 TL değerine yükseldi.

Sigortalının İsteğine Bağlı Prim Artışı

Kendi çaplarında hasır, çorap, havlu veya örtü gibi malzemeler üzerine örgü işleri yapıp geçimlerini sağlamakta olan kadınlar da bu artışı isteğe bağlı olarak yükseltebilecekler. Bu işleyiş üzerinden giden kadınlar 25 günlük sigorta primi ödeyerek, 30 günlük prim ödemişçesine faydalanacaklar.

İşsizlik Maaşında Zam Oranı Ne Oldu?

İşsizlik maaşından yararlananlara da zam müjdesi geldi. Asgari ücretin brüt miktarına göre belirlenen zam oranı %40 en düşük, en yüksek ise %80 olarak belirlendi. Bu oranlar nezdinde en düşük maaş miktarı 812 TL, en yüksek tutara sahip maaş miktarı ise 1623 TL olarak belirlendi.

Asgari Geçim İndiriminde Artış

AGİ olarak tanımlanan asgari geçim indirimi de asgari ücretten ötürü değişiklik gören etki alanlarından biri oldu. Bu ödeme türünde medeni veya çocuk sayısı üzerine hesaplanan ödemelerdeki durumlara yönelik değişiklikler görüldü. Eğer bekar bir çalışan iseniz 152 TL, evli ve aynı zamanda eşiniz çalışmıyor ise 183 TL, evli, eşi çalışmayan ve bir çocuğu bulunan kişilere 205 TL, iki çocuklu evli ve eşi çalışmayan kişilere 228 TL, 3 çocuğa sahip kişilere 259 TL, evli bir çocuğu olan ve eşi çalışan kişilere 175 TL, 2 çocuklu olana 198 TL ve son olarak 3 çocuğa sahip olan kişilere ise 228 TL indirim durumu uygulandı.

Taksicilerin Sigorta Primlerindeki Değişiklikler

Ticari taksi veya dolmuş hatları üzerine kendi primlerini yatıran kişilerin prim tutarları asgari ücrete göre endekslenerek değişiklik sağlandı. İşsizlik sigortası üzerine başvuru da bulunarak istekte bulunan taksici veya dolmuşçular bu kapsamda 550 TL, istemeyenler ise 600 TL gibi bir meblağ ödemek zorundalar.

65 Yaş Aylığı Alanlarda Değişiklik Oldu Mu?

Bu durum tamamen kişinin gelirine göre endekslenen bir çerçevede işlemektedir. 65 aylığı asgari ücretin üçte birine denk gelerek düşük seviye de olması gerekmektedir. Asgari ücretin yükselmesi ile birlikte 65 yaş aylığında da yükselmeler oldu. Bu maaş sistemine halk arasında fakirlik maaşı da denmektedir ve bu artış ile birlikte miktar 484 TL olarak belirlendi. 

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.