Arsa Kredisi Nedir?

07.05.2019
220
Arsa Kredisi Nedir?

Arsa Kredisi Nedir?

Türkiye ekonomisi inşaat piyasası üstüne kurulu olması nedeni ile inşaat, arsa ve emlak gibi sektörlerin kâr marjı insanların dikkatini çekmeye yetiyor. Dolayısıyla birikmiş parası bulunan kişiler arsa satın alarak yatırım yapmayı tercih ediyor. Şimdi uygun fiyat ile satın alınan arsalar, birkaç yıl sonra çok ciddi paralar karşılığında satılıyor. İnsanların elbette ki her zaman birikimleri bir arsa almaya yetmeyeceği için arsa kredisi kullanımını tercih ediyorlar.

Arsa kredileri; imarlı arsa kredisi ve imarsız arsa kredisi olarak iki gruba ayrılmaktadır. Ancak arsa kredisi kullanımı için çoğunlukla imarlı arsa kredisi kişiler tarafından daha fazla talep görüyor. Dahası bankalar imarlı arsa kredileri için oranları daha yüksek tutuyor.

Arsa Kredisi Alabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

İlk olarak yatırım yapılmak istenen arsanın belediye sınırları dahilinde olması gerekir. Bu şekilde imar izni bulunduğu anlamına gelir. Ancak alınmak istenen arsa imarsız arsa ise başka bir gayrimenkulün ipotek ettirilmesi sonucu teminat verilerek alınabilir. Bunun yanı sıra arsa imarlıysa teminat olarak ipotek altına alınması gerekir. Bankalar tarafından gerekli bulunması halinde kefil ya da ek teminat da talep edilebilir.

Arsa Kredisi Nedir

Arsa Kredisi Veren Bankalar Hangisidir?

İş Bankası

Arsa satın almak isteyen kişilere arsa kredisi olanağı sunan bankalar arasında İş Bankası yer alır. Söz konusu arsa için ipotek göstererek ekspertiz değerinin %50’si kadar arsa kredisi olanağı sunuyor. Bunun için İş Bankası şubelerine gidip uygun vadeli veya düşük faiz oranlı arsa kredisi olanaklarından yararlanmanız mümkün.

Ziraat Bankası

İmarlı arsalar için Ziraat Bankası arsa kredi hizmeti sağlayan bankalardan biridir. Ziraat Bankası, ilgili arsanın ekspertiz değerinin %50’si kadar kredilendirme imkânı ile uygun vade ile oranlı arsa kredisi müşterilerine sunuyor.

Şekerbank

Uygun vadeli ve düşük faizli arsa kredisi sunan bir başka banka da Şekerbank’tır. Arsa kredisi dahilinde ilgili arsanın ipotek edilmesi kriteri ile arsanın ekspertiz değerinin %45’ine dek arsa kredisi kullanma olanağına sahipsiniz.

Arsa kredisi veren diğer bankalar şunlardır;

 • Albaraka Türk
 • Garanti Bankası
 • Vakıfbank
 • Kuveyt Türk
 • Denizbank
 • TEB

Arsa Kredisi Nedir

Arsa Kredisine Başvuracak Kişilerden İstenilen Belgeler

 • T.C. Kimlik fotokopisi
 • Arsanın tapusu
 • Aylık gelirinizi gösteren maaş bordrosu ve vergi kaydı
 • İkametgâh belgesi
 • Başvuru formu
 • Kredi talebinde bulunan kişinin adına düzenlenmiş olan elektrik, doğalgaz, su ve telefon gibi aboneliği belirten belge ve bunların başvuru yapıldığından en az 3 ay önceki faturalar olması
 • Maaşında haciz olmadığını belirten imzalı, kaşeli maaş bordrosu ya da SGK’dan alınacak olan imzalı, kaşeli yazı

İnşaat süresi devam eden evi satın almak isteyen kişiler, bankaların sunmuş olduğu kredilere başvuruda bulunabilir. Fakat kredilere başvuru yapıldığında bazı zamanlar ufak problemler ortaya çıkabiliyor. İnşaatı devam eden evler için kredi kullanmak isteyen kişiler inşaat şirketlerinin bankalar ile anlaşma sağladığı durumlar söz konusu olduğunda kredinizi daha kolay bir şekilde alabilirsiniz. İnşaat kredisi ve arsa kredisi alırken bankalar, arsayı ya da inşaatı ipotek ettirme işlemleri yapmanızı sağlıyor. Diğer taraftan bankanın uzun zamandır güvenilir müşterisi iseniz ya da kredi notu yüksek bir müşteriyseniz sizler için bankalar daha esnek şartlarda kredi kullanma olanakları sağlayabiliyor.

İnşaat yaptırmak için inşaat şirketinin sizlere kefil olması ya da şirketin var olan herhangi bir banka ile anlaşmalı olması gibi durumlarda inşaat ve arsa kredisi almak için çok önemli bir husustur.

Hangi Arsalara Kredi Verilir?

Bankalar, arsa kredisi vermek için birtakım kriterler istiyor. Bunlar;

 • Bankaların değerlendirmelerine bağlı olarak itibarlı bir kefilin olması
 • Arsanın imarlı ve belediye sınırları içerisinde olması
 • Arsanın imarlı olması halinde ipoteğe verilecek olan başka bir gayrimenkul daha olması

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.