Arıcılık Kredisi Veren Kurumlar ve Artıları

03.06.2019
233
Arıcılık Kredisi Veren Kurumlar ve Artıları

Son yıllarda devletin verdiği teşvikler ve bankaların arıcılık kredisi adı altında sunduğu kredi imkanı ile birlikte popülerlik kazanan arıcılık; bal arılarının temel bakımı ve beslenmesi gibi olaylarıyla ilgilenilip, sonucunda arı ürünleri elde edilmesi üzerinde çalışılan işe denir.

Arıcılık kredisi veren bankalar ve kuruluşlar, her kredi türünde olduğu gibi bu kredinin de kullanılabilmesi için bazı koşullar koymuştur. Bu koşullardan biri girişimcinin arıcılık konusunda olan geçmişidir. Bir diğeri ise kişinin KKB (Kredi Kayıt Bürosu) puanlamasıdır. Yani girişimcinin hem kredi notu iyiyse, hem de arıcılık sektöründe bir geçmişe sahipse bu krediyi hak etmesi içten bile olmayacaktır. Özel bankalar için ise bu krediyi alabilmeniz için kredi notunuzun iyi olması yeterli olacaktır.

Girişimcilere bu krediyi veren devlet kurumlarından biri Tarım Kredi Kooperatifi’dir.

Tarım Kredi Kooperatifi

Tarım Kredi Kooperatifi, arıcılık sektörüne girmek isteyen ve bir başlangıç sermayesine ihtiyaç duyan girişimciler için yardıma koşmaktadır. Peki Tarım Kredi Kooperatifi arıcılık kredisi başvurusu nasıl yapılır ve şartları nelerdir? Gelir bunlar hakkında biraz konuşalım.

Kooperatifin girişimcilere sunduğu kredinin üst limiti 50 bin TL’dir ve kredinin alınabilmesi için 2 kooperatif üyesi kefil gerekmektedir

Tarım Kredi Kooperatifi Faiz Oranları

  • 1 yıl vadeli kredi faiz oranı: %0.66
  • 4 yıl vadeli kredi faiz oranı: %0.83
  • 4 yıldan uzun vadeli kredi faiz oranı: %0.93

Kamu Bankaları

Ziraat Bankası, arı yetiştiriciliği yapmayı düşünen girişimciler için kredi imkanı sunan kamu kuruluşları arasında. Peki Ziraat Bankası arıcılık kredisi  nasıl yapılır ve şartları nelerdir? Gelin bunlar hakkında biraz konuşalım.

Ziraat Bankası, arıcılık sektöründe bir geçmişe sahip olmayan girişimciler için bir gelir belgesi talep etmektedir. Gelir belgesi yok ise de banka sizden; para, arsa, arazi ya da taşınmaz gibi bir teminat isteyecektir. Kredi, tarımsal bir faaliyet için alınacaksa 50 arılı kovan bulunması banka tarafından şart olarak koşulmaktadır.

Arıcılık işine girmek isteyenleri karamsarlıkta bırakan bir unsur ise bankaların uyguladığı farklı faiz oranları, geri ödeme planları ve masraflardır. Ziraat Bankası gibi bazı devlet bankaları ise bu işe girmek isteyenlere özel “arıcılık kredisi” adı altında kredi imkanı sunmaktadır. Fakat tabii ki her kredi türünde olduğu gibi bu kredinin de alınabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Mesleği konusunda yeterli bilgi birikimine ve tecrübeye sahip birisi olduğunu varsayalım. Bu bireyin iyi bir kredi notuna da sahip olması kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması için yeterli bir ortam hazırlayacaktır. Tabii ki bu şartlardan birinin sağlanmaması durumunda bankalar kredi verme konusunda biraz daha tereddüt yaşayacaktır.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Şartları

Her kurumda ve ayrıca her kredi türünde olduğu gibi Ziraat Bankası’nın da bu kredi türünden yararlanmak isteyen bireyler için arıcılık kredisi şartları adı altında bazı beklentileri bulunmaktadır.

Tabii ki bu şartlardan en önemlisi iyi bir kredi notuna sahip olmaktır. Ayrıca arıcılık sektöründe iyi bir bilgi birikimine ya da tecrübeye sahip olmak da kredi almanızı oldukça kolaylaştıracak unsurlardan biridir. Bu iki unsurun da sağlandığı durumda arıcılık kredisi başvurusu yaparsanız, başvurunuzun onaylanması oldukça kolay olacaktır.

Fakat arıcılık hakkında yeterli bilgi birikimine sahip değilseniz, ya da bunu Ziraat Bankasına kanıtlayamazsanız, banka sizden bir gelir belgesi isteyecektir. Bunun da sağlanamaması durumunda bir teminat göstermeniz gerekmektedir.

Ziraat Bankasının koyduğu bir diğer şart ise, çekilen kredinin amacı bir tarımsal faaliyet gerçekleştirmek ise, minimum 50 adet arı kovanına sahip olmanızdır.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Başvurusu

Eğer sizin de arıcılık konusuna bir ilginiz var ise, artık karar aşamasını geçip başlamaya karar verdiyseniz ve en önemlisi başlangıç için bir sermaye ihtiyacınız var ise tek yapmanız gereken bir Ziraat Bankası şubesine giderek arıcılık kredisi başvurusu konusunda bir bilgilendirme almak. Sonrasında bankanın istediği gerekli evrakları toplayarak bankaya başvuruda bulunabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.