Arıcılık Kredisi Hibe Detayları Ve Başvuru Şartları

27.03.2018
262
Arıcılık Kredisi Hibe Detayları Ve Başvuru Şartları

Son yıllarda hükümet tarafından yapılan çalışmalar neticesinde ülke refahının artmasına yönelik ve ekonominin iyi bir dereceye gelebilmesi adına birçok farklı hizmetler uygulanmaya başlanmıştır. Verilen bu hizmetlerin başında genellikle tarım, tavukçuluk, hayvancılık ve arıcılık sistemleri gibi önemli alanlara yönelik hizmet hibeleri verilmektedir. Bizlerde bu tür arayışlarda olan girişimciler için özel olarak araştırıp derlediğimiz en güncel bilgileri bir araya getirerek daha sade haliyle sizlere sunacağız. Belirteceğimiz detaylar doğrultusunda birtakım adımların gerçekleştirilmesiyle birlikte başvuru yapabileceğiniz bu sektörün az biraz güç bir kavrama yönelik olduğunu da söylemekten kaçınmayalım.

Hükümetin yanı sıra birçok farklı alana yönelik krediler sunmakta olan bankalarında çiftçi ve emek işleyişi üzerine bu tarz konulara finansman sağladığını da söylemekte fayda var. Bu işler üzerine ilk olarak devlet bankalarının başta bu alanlara yönelik kredi vermesi, diğer özel sermayeli bankalarında adım atarak girişimcilere finansman sağladığı da günümüzde gözler önünde olan bir durum olmaktadır. Arıcılık kredisi sadece mevcut arıcılık sektöründe bulunanlar için değil, aynı zamanda bu sektöre yeni giriş yapacak olan girişimciler içinde verilen bir kredi türüdür. Tadilat ve gerekli olan diğer finansman destekler için krediler üzerine başvuru yapılabilinmektedir.

 

Arıcılık Kredisi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Arıcılık kredisini alabilmek için birtakım ön belgeler tarafınızdan istenmektedir. Bu evraklar arasında ilk sırada olmazsa olmazı olan nüfus cüzdanı fotokopisi ve ÇKS(çiftçilik) belgesi gibi önemli evraklar talep edilmektedir. Krediyi alacak olan kişi için zengin içeriğe sahip bol seçenekli vadeler sunularak verilmektedir. Bu kapsamda 1, 3, 6 ve 12 ay vadelere kadar uzayan geri ödeme vade sistemiyle var olan kredi borcunuzu bütçenize göre tercih edebilir, kısa sürede aldığınız kredinin tüm geri ödemesini sağlayabilirsiniz. Eğer arıcılık kredisi üzerine bir düşünceniz var ise ve geri ödemeleri düzenli olarak yapabileceğinizi düşünüyorsanız, bankaların sunduğu kredilerden faydalanmak adına başvuru talebinizi gerçekleştirebilir, kredi tutarını kendilerinden tahsis edebilirsiniz.

 • ÇKS(Çiftçilik) belgesi,
 • Nüfus cüzdanı,
 • Krediyi alabilmek için gerekli olan teminat belgelerinin sunulması,
 • Tapu kaydı, kira kontratı gibi ve benzer olan belgelerin sunularak teşvike yönelik oluşum sağlayacak belgeler,
 • Eğer bir işletmeniz var ise son 3 yılı kapsayan gelir ve bilanço tablosu gerekli olan başlıca evraklar arasında yer almaktadır.

Arıcılık Kredisi Veren Banka ve Kurumlar Hangileridir?

Krediye yönelik finansal hizmet sunan başlıca kurum ve bankalar arasında Ziraat Bankası, KOSGEB ve TKDK başta gelmektedir. KOSGEB üzerinden hibe projesine dahil olmak istiyorsanız, bunun için yine KOSGEB tarafından sağlanan ücretsiz olarak verilen uygulamalı girişimcilik eğitiminden faydalanmanız gerekmektedir. 32 saatlik bu eğitimin ardından KOSGEB arıcılık kredisinden faydalanabilmektesiniz. Öte yandan hemen aşağıda yer alan bankaları tercih ederek uygun faizlerle arıcılık kredisinden faydalanabilirsiniz.

 • Denizbank
 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • Vakıfbank
 • TEB
 • QNB Finansbank

30 Bin TL Arıcılık Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Hemen yukarıda da bahsettiğimiz üzere genellikle bu kredi genç çiftçi girişimcileri için hazırlanan hibelerden oluşmaktadır. Buna yönelik Bakanlık tarafından özellikle de kırsal alandaki nüfusun üst seviyede olması tespit edilmiş ve buna yönelik finansal destekler sağlanarak o bölgenin refahı için hibeler verilmektedir. İşte o 30 bin TL’lik hibenin genel şartları aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Başvuruda bulunacak olan girişimcinin 18 ila 40 yaş aralığında olması zorunludur.
 • Kişinin herhangi bir yerde maaşlı ve sigortalı olarak çalışmaması gerekmektedir.
 • Mevcut arıcılık alanının sahibi ya kendisi olmalı ya da kira kontratı üzerinden kiraladığını beyan etmesi gerekiyor.
 • Arıcılığın yapılacağı kırsal bölgede yaşıyor/ikamet ediyor olması zorunluluğu vardır.
 • Bu kredi/hibe üzerine başvuru yapacak olan kadınlara ve ailesel olarak maddi zorluklarda olan kişilere öncelik verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.