Arı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

12.08.2018
226
Arı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

İşin detaylarına geçmeden önce tanımını yapmakta fayda var. Her geçen gün gelişen arıcılık tarımsal tarzda bir iş koludur. Her işin bir aşaması olduğunu düşünürsek bu işte de arının maddi manevi fiziki özelliklerini öğrenmeleri gerekir. Daha sonra bu işi yaparak para kazanmak isteyenlerin arıları kullanma ve yönlendirebilme noktasını öğrenmeleri gereklidir. Temel olarak kendisini bu eğitimlerden geçirmeyen kişinin bu işi yapması hem mantıksız hem de olanaksızdır.

Evvela Arı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır sorusunun ilk cevabı kalabalık metropol hayatından uzak daha ılıman ve doğal bir iklim olmalıdır. Ülkemiz ise bu konuda oldukça uygun topraklar bulunmaktadır. Arıcılık işini yapan elimizde bulundurmamız gereken bir takım malzemeler vardır. Bu işin temel aletleri arasında arı kovanları gelirken arıların bal yapabilmelerini sağlamak için petek,  özellikle “bal mumu” koruyucu elbise ve başlıklar, duman körüğü ihmal edilmemelidir.

Bu alet ve edevatları da tedarik ederken kaliteli ve uzun ömürlü olmalarına azami dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu sizin iş performansınıza bu da arıların kendi içerisindeki performansına olumsuz olarak yansır ve iş gücünüz düşer.

İşin püf noktalarında birisi de kaliteli arı ırkı tedarik etmektir. Bazı arı ırk ve türleri daha verimli, etkili olduğundan dolayı mümkünse verimi yüksek olanlar temin edilmelidir. Bunları satın alabileceğiniz kişiler ise, meslekte eski arı yetiştiricileri, tarım ve kredi kooperatiflerinin anlaşmalı olduğu arıcılardan temin edilebilir.

Arı ırkından bahsetmişken şunu da eklemek çok isabetli olacaktır. Usta bir arı yetiştiricisi tarafından yetiştirilmiş arı ırkı verimi %60- %70 oranlarına kadar arttırabilmektedir. Bu verimi alabilmek için gerekirse bu işte dirsek çürütmüş kişilerin yanında bir nevi staj alarak teşviki mesai yapmaları gerekmektedir.

Peki bu iş resmi ya da gayrı resmi yapılabilir mi?

Arıcılık giderek gelişen bir sektör olduğundan dolayı bu işi yapabilmek için Türkiye Arıcılar Birliği kurumundan gerekli eğitimi alarak bir sertifika almaları gerekmektedir. Kısacası bu işi için arıcılık sertifikası almanız gerekmektedir.

Arıcılık sektörünün birçok detayı olmakla beraber burada en öncelikli olanları saymaya çalıştık. Son olarak bu sektöre girebilmek için ne kadar sermayeye ihtiyacımız olduğunu söyleyerek konuyu kapatalım. Yukarıda bahsettiğimiz arıcılık için gerekli alet ve edevatların maliyeti hesaplanınca ortaya 6000 – 7000 TL gibi bir sermaye ihtiyacı çıkıyor. İşe başlayıp kaliteli ürün yetiştirdikten sonraki hasat döneminde size bırakacağı ortalama kar miktarı ise ne kadar ciddi ve kazançlı bir iş yaptığını fark ettirecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.