Altın Transferi Nedir? Nasıl Yapılır? Altın’da EFT Dönemi

13.08.2018
775
Altın Transferi Nedir? Nasıl Yapılır? Altın’da EFT Dönemi

Altın transferi, Takasbank tarafından hayata geçirilmiş bir sistemdir. Altınlarını yastık altlarında saklamaktan ziyade, bankalarda biriktirmeyi tercih edenler altın transferi işlemi de gerçekleştirebilmektedir. Getirilen yeni sistem ile birlikte, hesaplar arasında en az 1 gr altın transferi yapmak mümkündür. Altın transferi sisteminde, herhangi bir üst limit bulunmamaktadır. Altın EFT’si sayesinde, yastık altlarında biriktirilen altınların aktif bir şekilde kullanılabilmesi ve piyasanın hareketlenmesi amaçlanmıştır. Sistemi kullanan bankalarda altın hesabı bulunan ya da yeni altın hesabı açtıran herkes bu işlemden faydalanabilmektedir.

 

Altın Transferi İşlemini Gerçekleştiren Bankalar

Altın hesabından altın hesabına havale ile ilgili yeni sisteme bankalar da büyük ilgi gösterdi.  Özellikle de katılım bankalarından, sisteme katılımlar başladı. Transfer sistemine ilk katılan banka, Vakıf Katılım Bankası oldu. Vakıf Katılım Bankası, bankacılık sistemini bu sisteme kısa bir sürede entegre edebilmeyi başardı. Banka müşterileri, elektronik ortamdan transfer işlemi gerçekleştirebilmektedir. Bu sayede, altın transferi için banka şubelerinde sıra bekleme zahmeti de ortadan kaldırılmıştır. Banka müşterisi olan herkesin aşina olduğu EFT işlemi gibi kolay bir şekilde altın transfer edilebilmektedir.

Getirilen yeni sistem ile birlikte, ülkemizdeki bankalarda bekleyen 135 ton altın piyasaya kazandırılmıştır. İlerleyen günlerde sisteme daha fazla bankanın katılması bekleniyor. Kişiden kişiye olarak gerçekleştirilecek bu transfer işlemi, güvenilirlik konusunda da beklentileri karşılıyor. Günümüzde evde altın saklamak, güvenilir bir yöntem değildir. Bu nedenle pek çok kişi, altın hesaplarına yönelmektedir. Transfer sistemi ile birlikte, altınların istenildiği şekilde kullanılması da mümkündür.

Fiziki Altın Talebinde Nasıl Bulunulur?

Altın transferi nasıl yapılır diye merak edenler için işlemler oldukça basittir. Altın Transfer Sistemi kullananlar, banka hesapları üzerinden işlem gerçekleştirmektedir. Kişi başka bir bankadaki kendi hesabına ya da başkasının hesabına transfer yapabilir. Alıcı, hesabına geçen altını fiziki olarak da bankadan talep edebilmektedir. Bunun için aktarımın gerçekleştiği hesabın bulunduğu bankaya başvuruda bulunulması yeterlidir. Transferler 1 gram ve katları üzerinden gerçekleştirmektedir. Herhangi bir üst limit koşulu da bulunmamaktadır. Elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilen bir işlem olduğundan, anında hesaplara yansımaktadır. Nakit paralarda kullanılan EFT hızında işlem yapılabilir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Bankalar arası gram altın transferi ile işlem gerçekleştirebilmek için hem göndericinin hem de alıcının altın hesabına sahip olması gerekir. Günümüzde hemen hemen her banka, altın hesap hizmeti vermektedir. Altına yatırım yapmak isteyenler ancak daha güvenilir bir ortamda birikim yapmak isteyen herkes bu hesaplara başvuruda bulunabilir. Pek çok banka, altın hesaplarda vadesiz olarak hizmet vermektedir. Bazı bankalardan vadeli altın hesap hizmeti de alınabilir. Vadeli altın hesabında, gram üzerinden faiz geliri elde etmek mümkündür. Vadesiz hesaba sahip olanlar ise bu faiz gelirinden faydalanamamaktadır. Faiz kullanmak istemeyenler ve yalnızca altınlarını biriktirmek isteyenler vadesiz altın hesabını tercih edebilir. Her iki hesap türü de, güncel altın fiyatlarındaki gelişmelerden etkilenmektedir.

Altın hesabı açmak oldukça kolay bir işlemdir. Banka şubelerine gitmeye bile gerek kalmadan hesap açtırılabilir. Günümüzde pek çok banka internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden hesap oluşturulmasına imkan vermektedir. ATM, telefon bankacılığı ile de hesap açılabilir. Bu kolaylıklardan yararlanabilmek için hesap açtırılacak olan bankanın müşterisi olunması gerekir. Müşterisi olunmayan bir bankadan hesap açtırmak isteyenler ise banka şubelerini ziyaret etmek zorundadır. Çok fazla evraka gerek kalmadan, yalnızca nüfus cüzdanı ile hesap açılabilmektedir. Altın hesabına sahip olanlar, istedikleri an altın alımı ya da satımı yapabilirler. Altın alımı ve satımında da işçilik masrafları ödenmez. Bu gibi avantajları ve yeni gelen transfer sistemi ile birlikte, altına yatırım yapmak isteyenler için tavsiye edilen bir bankacılık hizmetidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.