Alo 199 Kimlik Hattı Ücretli Mi? Nasıl Randevu Alınır

01.09.2018
421
Alo 199 Kimlik Hattı Ücretli Mi? Nasıl Randevu Alınır

Alo 199 yeni kimlik çıkarmak isteyenler için, hızlı ve kolay bir ulaşım aracı. İnternet sitesi üzerinden de işlem gerçekleştirilebildiği gibi, Alo 199 arayarak da kimlik bilgileri üzerinden birçok işlem yapabilirsiniz. Alo 199 İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet gösteren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kapsamında hizmet veren yerlerdendir. Eski kağıt kimlik kartları yerine, artık yeni dönemde çipli kimlik kartlarına geçerek Dünya standartlarına ulaşmak hedefleniyor. Yeni kimlik konusunun detayları birçok kişi için soru işareti. Bu yüzden Alo 199 bilgi vermek için hazır. Üstelik Alo 199 sadece yeni kimlik kartlarıyla ilgili hizmet vermiyor. Birçok vatandaşlık konusu hakkında da bilgi alabileceğiniz bu hatta, doğum, evlenme, boşanma gibi birçok konuya ait hizmetler bulunuyor.

Alo 199 Çağrı Hattı Ücretsiz Midir?

Alo 199 Çağrı Hattı’na yapılan aramaların ücretli olup olmadığı da vatandaşlarca merak edilen konulardan biri. Alo 199 ücretli mi sorusunun cevabı evet olarak verilir. Ancak söz konusu ücret, normal tarifelere göre farklılık göstermez. Herhangi bir hattı ev telefonunuzdan aramanızla, Alo 199’u aramanız arasında farklılık olmayacaktır. Diğer hatlarda olduğu gibi sabit ücretlerle ücretlendirileceksiniz. Türkiye içerisinde en yüksek ücretli arama dakikası 46.25 kuruştur ancak Alo 199’u aradığınızda bu rakama ulaşmadan sabit bir ücret ödemeniz yeterli olacaktır.

Alo 199 Çağrı Hattı Hangi Hizmetleri Verir?

Yeni kimlik randevu gerektiren bir hizmet değildir. Ancak son zamanlarda yaşanan yoğunluklar nedeniyle, randevu alarak hizmeti gerçekleştirmeniz size büyük zamanlar kazandıracaktır. Yeni kimlik kartı hizmeti için Alo 199’un sunduğu hizmetler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Yeni kimlik kartı işlemi için bilgi alma
 2. Kimlik yenilemek için randevu alma
 3. Alınan randevuyu iptal etme
 4. Alınan randevuyu değiştirme
 5. Randevu sorgulama birimi

Yeni kimlik için akıllarda soru işareti kalmaması adına pek çok hizmet veren Alo 199’un tüm hizmetleri bunlarla da sınırlı değildir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri bünyesinde olan Alo 199, vatandaşlık işlemleri konusunda da değişik konularda hizmet vermektedir. Bu hizmetleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Yeni kimlik kartı çıkarmak isteyenler için her türlü bilgi alma servisi
 2. Yeni kimlik için randevu alma ve alınan randevunun takibi hizmeti
 3. Nüfus Müdürlüğünde yapabileceğiniz pek çok işlem
 4. Türk vatandaşlığının kazanılması ve kaybedilmesi konuları
 5. Nüfus Müdürlüğü tarafından sunulan hizmetler için şikayet ve öneri hattı
 6. Doğum, ölüm, evlenme, boşanma gibi önemli konular

Bu liste, vatandaşlık konusu altında verilen hizmetler çerçevesinde genişleyebilen bir yapıya sahip. Ayrıca kişi sorgulama servisleri hizmeti de veren Alo 199 hattında, Mavi kartlı kişi sorgulama gibi konulara da yer verilmiş. Birçok kişinin vatandaşlık konusundaki başvurusunun takip bilgisi de burada mevcut.  Alo 199 çalışma saatleri 7 gün 24 saattir.

Yeni Kimlik İçin Gereken Belgeler:

Yeni kimlik çıkarma için istenen belgeler, çok temel belgelerdir. Biyometrik fotoğraf ve kimlik kartınızla gitmeniz yeterli olacaktır. Kimlik kartı içerisine, ehliyetten basın kartına kadar birçok kart dahil edilmiştir.

Yeni Kimlik İçin Randevu Alma:

Yeni kimlik için randevu alma konusu Alo 199 numaralı hattan kolayca gerçekleştirilebilen bir işlemken, ikinci bir seçenekle alternatifler artırılmıştır. alo199.nvi.gov.tr adresinden Alo 199 üzerinden ve Nüfus Müdürlükleri’nden yapabileceğiniz pek çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yeni kimliğiniz için randevu alabilir, bu randevuyu değiştirebilir ya da iptal edebilirsiniz. Aynı zamanda randevularınızın takibi için de bir menüye yer vermişlerdir. Bu sayede yeni dönemde kimlik işlemleri oldukça kolay halledilir olmuştur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.