Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar, Almanya’da İşçiler Ne Kadar Maaş Alır?

06.10.2019
1.165
Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar, Almanya’da İşçiler Ne Kadar Maaş Alır?

Türk halkının merak konusu olan Almanya’da asgari ücret ne kadar konusuna açıklık getirip Almanya’da işçiler ne kadar maaş alır sorusuna da ayrı olarak cevap vereceğiz. Almanya’nın en büyük özelliği Türkiye’deki gibi aylık bir ücrete tabii değildir. Amerika tarafından da kullanılan bu sistem, saatlik ücret dilimine göre hesaplanır. Kısaca, asgari aylık yoktur minimum çalışma ücreti üzerinden asgari ücret hesaplanır.

Avrupa Birliği üyesi olan ve 5 milyon Türk insanın yaşadığı Almanya, hem çalışma saatleri hem de çalışma ücretleri ile öne çıkmaktadır. Euro para birimini kullanan Almanya, maaş olarak Türkiye’ye göre 6 kat fazla almaktadır.

 

  • Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Almanya’da Türkiye’de uygulanan aylık belli bir ücret yoktur. Almanlar tamamıyla saatlik ücrete göre çalışır. 1 saatlik ücretin değeri vardır ve bu ücretin değeri minimumdur. Sınır koyulan ücretten daha düşük ücret teklif edilemez ve verilemez. Almanya’da asgari ücret saatlik 9,19 Euro’dur. Bir Alman ya da bir Türk en düşük saatte 9,19 Euro kazanır. Türk parasına otomatik olarak günümüz kurları ile minimum 55 lira yapmaktadır lakin oranın hayat şartlarına göre bu miktar az gelmektedir.

Asgari ücretin aylık olarak hesaplanması Almanya’da direkt olarak farklı hesaplanır. Bunun nedeni ise; Almanya’da asgari ücret ailedeki nüfus sayısına göre değişiklik gösterir. Bir kişinin kaç saat çalıştığı değil evdeki hane sayısı önemlidir. Herkese eşit verilen bir ücret yok. Tam zamanlı çalışıyorsanız ayda 160 saat yapmaktadır. Yani birisi tam zamanlı çalışarak 160 x 9,11 Euro çarpılarak bulunur. Lakin burada, sağlık sigortası, vergiler vs kesilmemiştir. Ham yani brüt paradır. Almanya’daki haneler bekar, evli ve çocuklu olanların vergileri değişiklik göstermektedir.

 

  • Asgari ücreti hesaplama

Asgari ücreti hesaplama Almanya’da farklılık gösterir. Eşlerin çalışma durumu, eşlerin hangi vergi grubuna ait olması, çocuklarınızın olması, sağlık sigortası, Klise vergisi, vergi, vilayete göre vergi değişiklik gösterir. Küçük bir hesap yaparsak;

100 x 9,11 Euro: 1457 Euro (Her gruba ait farklılık gösterir ama ortalama brüttür.)

Yukarıdaki ortalama vergilerin çıkartıldığında net aylık 1,174 Euro yapmaktadır. Yani tam zamanlı çalışacak ve vasıfsız kişilerin alacağı aylık net ücret 1,174 Euro’dur. Burada çok sayıda vergi kesintisi olduğundan insanlar meslek öğrenip daha çok kazanır. Çocuğu olanlara aylık net yardım yapılmaktadır. Bunların hepsi dahil edilmiştir.

 

  • Almanya’da İşçiler Ne Kadar Maaş Alır?

Almanya’da iş grupları farklılık gösterir. Her türlü meslek grubu barındıran Almanya, sendikalaşma nedeniyle işçilere farklı ücret verilmektedir. Yani, temizlikçi birisi saatlik 9 Euro alırken, doktor birisi 12 Euro alabilir. Buradaki rakamlar örnek olup farklılık göstermektedir. Çalışma ve işçi ücretleri meslekten mesleğe göre farklılık gösterir.  Örneklerle; Almanya’da işçi maaşları ne kadardır sorusuna geçersek;

  • İnşaat grupları Almanya’da çok tutulandır. Yardımcı rolündeki boyacılar, inşaatçılar, saatlik 15 Euro almaktadır.
  • Almanya’da meslek erbapları daha çok kazanır. Eğer bir mesleğe sahipseniz saatlik ücretiniz en düşük 15 Euro hatta 17-18 Euro olabilir.
  • Serbest meslek erbapları da saatlik 12-15 Euro arasında değişmektedir.
  • Hemşire maaşları ise; aylık olarak hesaplandığında 2200 – 5000 Euro arasında maaş almaktadır.
  • Sağlık sektöründe ihtiyaç duyulduğu için; doktor ya diş hekimleri aylık 10 bin Euro net kazanmaktadır.
  • Polis gibi devletin kolluk kuvvetleri aylık en düşük 2500 Euro maaş alırlar.

Anlaşılacağı gibi saatlik ücret olduğundan net bir ücret yok ama saatlik en düşük ücret var buna göre hesaplama yapılır. Ayrıca Cumartesi günü de çalışmak gerekmez.

Not: Burası cümleye dahil edilmedi. Sizin insiyatifinize bırakıyorum. Bazı kullanıcılar dış link severken bazıları da sevmiyor.

Eğer Almanya’daki asgari ücreti daha çok merak ediyorsanız bu site size rehber olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.