Akbank Artı Para Nedir? Nasıl Açılır?

15.10.2018
884
Akbank Artı Para Nedir? Nasıl Açılır?

Akbank’ın Artı Para vadesiz hesaba tanımlanan bir kredili mevduat limitidir. Hesabınızda yeterli para olmasa bile nakde ihtiyaç duyduğunuz her an size özel tanımlanan bu limitten kullanabilirsiniz. Artı Para hizmeti ile nakit para çekebilir, NEO kartınızı kullanarak alışveriş yapabilir, fatura ödeyebilir, otomatik ödeme talimatı verebilir, kredi taksitleri ve kredi kartı ödemelerinizi yapabilirsiniz.

 

Hesabınıza tanımlı Artı Para limiti kullanılmadığında faiz veya ücret talep edilmez. Yalnızca limit kullanımda kaldığı süre boyunca günlük faiz işler.

 

Artı Para Başvuru Kanalları Nelerdir?

Akbank müşterileri Artı Para başvurusunu telefon bankacılığı, Akbank Direkt üzerinden veya herhangi bir Akbank şubesine giderek yapabilirler. Ayrıca Akbank internet sitesi üzerinden hızlı başvuru yapılabilir. Akbank’ta vadesiz hesabı bulunan müşteriler yeni bir hesap açtırmadan mevcut hesabına kredili mevduat limiti tanımlatabilir. Yapılan değerlendirme olumlu yanıtlandığında otomatik bir limit belirlenir. İhtiyaç olduğunda Akbank Müşteri Hizmetleri’ni ( 444 25 25 ) arayarak limit artırım talebinde bulunulabilir.

 

Artı Para başvurusunu Akbank müşterisi olmayanlar öncelikle herhangi bir Akbank şubesine giderek vadesiz hesap başvurusunda bulunmalıdır. Açılan vadesiz hesaba Artı Para limiti tanımlatmak istenildiği belirtildiğinde başvuru aynı anda alınır. Olumlu veya olumsuz yanıt en kısa sürede telefonunuza SMS olarak bildirilir. Limit tanımlandıktan sonra başvuru sırasında belirttiğiniz adrese Neo Kart gönderilir.

 

Artı Para Başvurusu’nda Gerekli Belgeler Nelerdir?

İlk kez Akbank müşterisi hizmetlerinden yararlanacak kişilerden talep edilen bazı evraklar vardır. Herhangi bir Akbank Şubesi’ne giderken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler şunlardır:

-Nüfus cüzdanı veya fotokopisi

-Başvuru sahibinin adına kayıtlı ve son aya ait bir fatura veya ikametgah belgesi

-Maaş bordrosu (ücretli çalışanlardan talep edilir). Serbest Meslek sahipleri ise gelir beyanında bulunabilecekleri vergi levhası, ticaret sicil belgesi ve geliri gösteren diğer belgeleri yanında bulundurmalıdır.

Artı Para başvurusunda bulunmak isteyen Akbank müşterilerinden bu belgeler talep edilmez. Akbank Telefon Bankacılığı, Akbank Direkt, İnternet Bankacılığı veya Şubelerden birini tercih ederek hızlı başvuru yapabilir.

Artı Para Limit Belirleme

Akbank Artı Para limiti belirlerken müşterilerin talebini değerlendirmeye alır. Banka politikaları ve müşteri profili ( ödeme düzeni, gelir, kredi skoru) limit belirlemede önemli kriterlerdir. İstenildiğinde limit artırım talebinde de bulunulabilir. Ancak limitin artırılması ödemeleriniz düzenli olmasına bağlıdır.

Artı Para limit artış talebi ATM, Akbank Direkt, Telefon Bankacılığı veya Akbank Şubeleri’nden yapılmaktadır.

Artı Para Faiz Oranları Nedir?

Kredili mevduat hesabı tanımlanan vadesiz hesaplara kullanımda olduğu gün kadar faiz işler. Artı Para aylık faiz oranı %2,02 ve yıllık %24,24’tür. Kullanılmayan kredili mevduat hesapları için herhangi bir faiz veya işlem ücreti talep edilmez.

Artı Para hesap kesim tarihinde limitin kullanıldığı gün sayısınca hesaba faiz yansıtılır. Limitten 100 ₺ ve gün kullanım yapıldığında 0,08 ₺ faiz hesap kesim tarihinde hesaba yansır. Bu tutarın 30 gün süresince hesaba yatırılmadığında ise hesaba yansıtılacak faiz tutarı 2,02 ₺’dir. Ödemesi geciken hesaplardan aylık faiz oranına ek, geciken gün sayısınca gecikme faizi de hesaba yansıtılır. Hesabın aktif olarak kullanılabilmesi için borcun en az asgari tutarı son ödeme tarihinden önce hesaba yatırılmalıdır.

Artı Para Borcu Kaç Gün Ödenmezse Yasal İşlem Uygulanır?

Diğer banka borçlarında olduğu gibi Akbank Artı Para Hesabı‘nda da durum aynıdır. Borçlarınız 45 gün süre boyunca ödenmezse tüm hesabınıza bloke konur. 90 gün süre ile ödenmezse de adınıza yasal takip işlemi başlatılır. Bunun sonucu olarak da kredi siciliniz bozulmuş olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.