Aile Hekimi Randevu Nasıl Alınır?

14.09.2018
487
Aile Hekimi Randevu Nasıl Alınır?

Aile hekiminden randevu alma işlemi teknolojinin gelişmesiyle beraber oldukça kolay ve hızlı yapılan bir işlem haline geldi. Aile hekiminizden randevu alarak, her türlü sağlık hizmetinden dilediğiniz zaman faydalanabilirsiniz. Getirilen sistemle beraber artık herkesin bir aile hekimi var. Aile hekiminizi değiştirmeniz de mümkün. Ancak söz konusu aile hekimi kapasite sayıya ulaştıysa, hekimi seçemiyorsunuz. Aile hekiminize size en yakın sağlık ocağından olacak şekilde belirlemeniz faydalı olacaktır. Acil durumlarda hekiminize kolayca ulaşarak muayene olabilirsiniz. Aile hekiminden randevu almak için ise 3 yol bulunuyor. Bu yollar: ALO 182’yi aramak, randevu sistemine internet üzerinden giriş yapmak ya da mobil uygulamayı indirerek buradan işlem gerçekleştirmek. Randevu alma işleminin detayları da bulunuyor.

📌 MHRS Web Sitesi Üzerinden Nasıl Randevu Alınır?

Sağlık bakanlığı da gelişmeleri takip ederek, hastaların kolayca randevu almasını sağlayacak bir platform geliştirdi. MHRS adı verilen bu sitede, aile hekiminizden randevu almak çok hızlı gerçekleştirilen bir işlem. MHRS sitesine girdikten sonra şu adımları takip etmelisiniz:

  1. Üyeliğiniz yoksa randevu alma işlemine tıklasanız bile üye olma sayfasına yönlendirilirsiniz. Burada sizden istenen kişisel bilgileri doldurarak üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  2. Üyelik işleminizi tamamlamanızın ardından kimlik bilgileriniz ve oluşturduğunuz şifreniz ile siteme giriş yapabilirsiniz.
  3. Açılan sayfada aile hekimi randevu alma seçeneğine tıklamalısınız.
  4. Hekim seçimi yaptıktan sonra, bazı saat dilimleri ekrana yansıyacaktır. Burada size uygun olan müsait saati seçerek, randevu saatinizi belirleyebilirsiniz.
  5. Bu seçim yapıldıktan sonra, bilgiler kaydedilir. Randevu mutlaka kaydedilmelidir aksi takdirde sistemde işleminiz onaylanmaz.
  6. MHRS sistemine üye olmak için e-Devlet şifrenizle de giriş yapmanız mümkündür.

📌 Randevu Alma Sonucu Nasıl Görüntülenir:

MHRS üzerinden alınan randevuların, onaylanma ekranını görüntülemek isteyebilirsiniz. Bunun için şu işlemleri yapabilirsiniz:

  1. ALO 182’yi arayarak sizden istenen bilgileri verdikten sonra, randevunuz hakkındaki her detaya ulaşabilirsiniz. ALO 182 Hastane randevu hattı olarak da bilinmektedir.
  2. MHRS sitesi üzerinde yer alan randevu al işlemine giriş yaptığınızda, randevu geçmişi yazısını görebilirsiniz. Buraya tıklayarak aldığınız randevuyu görüntüleyebilirsiniz.
  3. Mobil uygulama üzerinden yapacağınız işlemler de site üzerinden yapılan işlemlere benzemektedir.

 

📌 Aile Hekiminden Alınan Randevu Nasıl İptal Edilir?

Hesapsız çıkan bazı işler ya da iyi planlama yapılmaması gibi durumlarda randevu iptali gerçekleştirmek isteyebilirsiniz. Bu tip durumlar için de randevu iptali seçeneği yer almaktadır. Aile hekiminizden aldığınız randevuyu iptal etmek için de sayılan 3 yöntemden biri tercih edilir. İlk olarak, MHRS sitesi üzerinden randevu geçmişi ekranına tıklayabilirsiniz. Buradan aldığınız randevunun yanında iptal et seçeneği mevcuttur. Buraya tıklayarak randevunuzu kolayca iptal ettirebilirsiniz. Mobil uygulamada da işlem, aynı MHRS web sitesi gibi işlemektedir. ALO 182 hattını aramak da bu işlemi gerçekleştirmenize yardım eder. ALO 182 hattından bu tip bilgileri öğrenmek için size bazı güvenlik soruları sorur. Özel bilgilerinizin başkasıyla paylaşılmaması adına sorulan bu güvenlik sorularını doğru cevaplarsanız, randevu iptal isteminizi de gerçekleştirebilirsiniz. MHRS e-Devlet kanalıyla da giriş yapılabilen bir sitedir. İptal işleminin gerçekleşmesi önemlidir. Doktorlar hastaları beklemektedir ve hastalar çeşitli sebeplerden ötürü gelmemektedir. Bu yüzden birçok hastanın hakkı gaspa uğramaktadır. Randevu almak da önemli bir işlemdir. Aile hekiminize randevu almadan giderseniz, randevulu hastalar öncelikli olarak yer alacaktır. Bu sebeple uzun süreler sağlık ocağında ya da hastanede bekleyebilirsiniz. Aile hekiminizden alacağınız randevuyla, belirlenen saatte kısa sürede işleminizi halletmeniz mümkün olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.