6 Soruda Kurban Bayramı Hakkında Herşey

10.08.2018
240
6 Soruda Kurban Bayramı Hakkında Herşey

Kurban, Allah’ın rızasını kazanmak ve onun uğrunda mallarını harcadığını ispat etmek için kesilir. Ayrıca yıl boyunca et alacak kadar parası olmayan ihtiyaç sahibi kimselere yardım yapmak ve kesilen kurban etini dağıtmak amaçlanır.

  • Kurban keserken dua edilir mi?

Elbette. Kurban kesilirken müslümanlar eğer tek başına kesiyorlarsa sadece kendileri, eğer hisseli olarak ortaklarıyla kesiyorlarsa sıra ile belli bir dua okurlar. Bu duayı ezberlemeye lüzum yoktur. Eğer ezberiniz kuvvetli değilse yanınıza bir kağıt üstüne yazarak alarak kurbanın kesileceği esnada kağıt üstünden okuyabilirsiniz.

 

  • Kurban ne zaman kesilir?

Kurbanın kesim vaktinin başlangıcı kurban bayramının birinci gününün sabah ezanından sonrasıdır. Bazı insanlar namazdan sonra kalabalığa kalmayalım diyerek sabah ezanından önce kurbanlarını kesiyorlar. Bu son derece hatalı bir davranış olup kestiğiniz kurbanın kurban bayramı için değil, nafile bir ibadet olarak kesilmesine sebebiyet vermektedir. Mezheplere göre kurban kesim vakti değişebiliyoru. Hanefi mezhebine göre kurbanın son kesim vakti kurban bayramının 3. gününün akşam ezanına kadar ilen, şafiilerde 4. günün gün batımına kadardır.

  • Kurban keserken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kurban edeceğiniz hayvan sol tarafı üzerine yere yatırılır. Kanın akacağı yön, yani boğaz kısmı mutlaka kıbleye bakmalıdır. Böylece kurbanın Allah’a olduğu belli olur. Hayvana kesinlikle eziyet edilmemeli, onun Allah’a giden bir hediye olduğunun farkına varılmalıdır.  Boyun kısmı kesilirken mutlaka yemek ve soluk boruları kesilirken bir adet şahdamarda kesilmelidir böylece hayvan eziyet çekmeden kısa sürede ruhunu teslim edecektir. Bundan sonra can çıkması beklenir ve parçalama işlemine geçilebilir. Tüm bu işlemler sonrasında çevre tamamen temizlenmeli ve pis bırakılmamalıdır.

  • Kurban eti nasıl dağıtılır? Kurban eti akrabaya verilir mi?

Kurban eti dağıtımında amaç öncelikle fakir ve yoksul ailelere iletilmesidir. Bu sebeple etrafınızda sordurarak ihtiyaç sahibi ailelere et iletmeniz daha mantıklıdır. Eğer çevrenizde çok müşkül durumda olup ihtiyaç sahibi olan kimse yoksa, kendinizden daha düşük gelirlerle yaşayıp her zaman et alma imkanı bulamayan insanlara kurban etini iletmeniz daha makbuldur. Akraba konusunda ise eğer bir akrabanız yoksul durumdaysa ilk başta ona et iletmeniz gerekmetedir. Çünkü İslam dininde akrabayı gözetmek ve korumak çok önemlidir. Bunun haricinde akrabalarınızın ihtiyacı yoksa onlara kurban eti vermeniz pek doğru değildir.

  • Kurbanlığın yenilmeyecek yerleri var mıdır?

Elbette ki kestiğiniz kurbanların yenilmeyecek olan bölgeleri vardır. Bu bölgeler: kanları, cinsel organları, bezeleri, dübürleri, ödleri, yumurtalarıdır. Bu bölgelerin yenmemesi daha sağlıklı olduğundan çevreyi kirletmemek adına ya toprağa gömülmeli, yada usulünde paketlenerek sokak hayvanlarının yemesi için kenarlara bırakılmalıdır. Fakat burda dikkat ederek insanlara rahatsızlık verilmemelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.