300 Koyun Köye Dönüş Projesi ve Başvuru Şartları

24.02.2018
310
300 Koyun Köye Dönüş Projesi ve Başvuru Şartları

Geçim şartlarının şehirde daha rahat olması, iş olanaklarının köylere göre daha gelişmiş olması nedeniyle köyden kente göç oldukça normaldi. Şimdi ise kentlerde aşırı kalabalık nüfus, tarımın çöküşe geçmesi, hayvanlığın bitecek noktaya gelmesi gibi durumlar farklı projelerin ortaya çıkmasını sağladı. Sizin de bildiğiniz gibi işsizlik oranı ciddi bir yükselişe geçti. Bunu önlemek için devlet tarafından girişimcilik projeleri oluşturulmaya başlandı. Buna çok iyi bir örnek olarak 300 koyun köye dönüş projesi gösterilebilir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan, köyüne dönenlere sağlanan 300 koyun hem tarım ve hayvancılığı hareketlendirmek hem de işsizlik oranını en aza indirmek amacıyla gerçekten büyük önem arz ediyor.

 

Proje Kapsamında Köyüne Dönene 300 Koyun

Zamanında köyünde toprağını, arsasını bırakıp şehre göç etmiş olan ailelerin tekrardan köylerine dönmesi, tarıma ve en önemlisi ülke ekonomisine katkı sağlaması amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı harekete geçti. Köyüme dönüyorum diyenlere 300 damızlık koyun verilecek ve devlet tarafından sigortaları da yapılacak. Yani hem kendi işinizin patronu olacak hem de sigortalı olarak çalışacaksınız. Tabii bu proje için bazı koşullar da mevcut. Önce köyünüzde kendinize ait arazi tapunuzun olması gerekir. Bu ipotek edilecek ve sizlere bu şartlar altında 300 damızlık koyun verilecek.

Proje kapsamında konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bu projenin istihdamı artıracağını, ekonomiye can getireceğini vurguladı. Şartların da oldukça uygun olduğunu dile getiren Fakıbaba; Köyde bulunan arazi tapusunun ipotek alınacağını ve bunun son derece makul olduğunu söyledi. Köyden şehre gitme ve 300 damızlık koyununu alarak hem kendi işinin patronu ol hem de sigortan olsun diyen Ahmet E. Fakıbaba, bu noktada pek çok kişinin başvuru yapacağını da düşünüyor. Proje detaylarına bakacak olursak, geri ödeme sürecinin bulunduğunu da hatırlatırız.

Tüm Masraflar Karşılanacak

Şehirden köyüne dönen ve arazi tapusunu ipotek ettirerek 300 damızlık koyununu alan kişiler için son derece avantajlı bir dönem başlayacak. Öncelikli olarak bu kişiler asgari ücret sahibi olacak. Bunun yanında sigortaları da yapılmış olacak. Kendi işinin patronu olma şansı bulunurken, tüm masraflar da karşılanacak. Bu hayvanların ilaç, yem ve benzeri ihtiyaçları da yine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından karşılanacak. Koyunların doğacak yavruları da yine sahiplerinin olacak. Her birinin satış fiyatına da değinen Fakıbaba; 300 koyun 300 yavru verecek ve bu yavruların tanesinin birkaç ay sonra 800 lira gibi bir rakamdan satılabileceğini söylüyor. Bir yıl içerisinde elde edilecek rakamın 210 bin lira edeceği, istendiği durumda yavruların Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na satılabilecek olduğu da belirtilenler arasında yer alıyor.

Köye Dönüş Projesinin Başvuru Şartları

Bakanlık tarafından oluşturulan projeye başvurmak için bazı gerekli koşullar bulunuyor. Öncelikli olarak başvuru yapılabilmesi adına köyde bir arazinin bulunması ve bu arazinin tapusunun ipotek edilmesi gerekiyor. Yani köyünde arazisi bulunmayan kişilerin başvuru yapması mümkün değil. Bunun yanında özellikle başvuru yapacak kişilerin genç olması isteniyor. Genç çiftçinin daha başarılı olabileceği düşünülüyor. Hayvan barınağına sahip olunması, kaba yem üretebilir olması, mera alanına sahip olunması gerekiyor. 300 koyun köye dönüş projesinin şartları bunlardan ibaret olarak gösteriliyor. Başvuruların 21 Şubat 2018 tarihinde başladığını, TİGEM tarafından kabul edildiğini de belirtmekte fayda olacaktır. Bunun için sisteme kayıt olunması gerekiyor. Eğer kaydınız yoksa yeni yetiştirici kaydı oluşturmalısınız. Ardından sisteme girebilir ve gerekli başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.