2019 Temmuz Ayı 2022 Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

08.06.2019
412
2019 Temmuz Ayı 2022 Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Devlet %40 ile +60 engeli olan vatandaşlara aylık 433,68 TL, %70 ve üzeri engelli olan vatandaşlara ise 650,51 TL maaş vermektedir. Ocak aylığı tutarı ise yine %40 ile %60 engelli vatandaşlar için 482,04 TL ve 483,94 TL, %70 engelli vatandaşlar için de 723,04 TL ile 725,90 TL olabilecek. Böylece kişi başı gelir 609,67 TL olacak. Ramazan Bayramı vesilesi ile Engelli maaşları ne zaman yatacak? Sorusu yeniden gündeme geldi. 2022 diye de tabir ettiğimiz engelli maaşları Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanının yapmış olduğu açıklamaya göre 31 Mayıs ayında yapılacağı belirtilmişti. Fakat 2019 Temmuz ayı maaşların ne zaman yatırılacağına dair henüz bir açıklama yok.

Bunun yanı sıra temmuz ayında yatacak olan engelli maaşı Eylül ayında da sistem değişikliğine gidecek. 3 aylık ödeme olarak verilen maaşlar aylık verilmeye başlayacak. Bu açıklamadan sonra tabi ki engelli vatandaşlar Engelli maaşları ne zaman yatacak? Sorusunu sormaya başladı. Evde bakım aylıkları da 2005 yılından beri Sosyal Hizmetler Kanunu ile başlatılmıştı. Devlet tarafından verilecek olan evde bakım maaşları da ocak ayı ile zamlandı. Daha önce bu ücret 1179 TL idi. Son düzenleme yapıldıktan sonra maaşlara %11,15 zam geldi.

Engelli Maaşı Ödeme Dönemleri

Ramazan Bayramı tatilinin araya girmesi ile birlikte vatandaşlar bu konuyu net bir şekilde öğrenmek istiyor.Engelli maaşları ne zaman yatacak? Daha önce 31 Mayıs’ta yapılacağı belirtilmişti. Fakat daha sonrasında net bir açıklama ve zaman belirtilmedi. Genel olarak maaşlar doğum yılının son rakamına göre sırayla yapılmaktadır. Bu hesaba göre;

  • Son rakamı 0 ve 5 ile bitenler her maaş döneminin 5. günü,
  • Son rakamı 1 ve 6 ile bitenler her maaş döneminin 6. günü,
  • Son rakamı 2 ve 7 ile bitenler her maaş döneminin 7. günü,
  • Son rakamı 3 ve 8 ile bitenler her maaş döneminin 8. günü,
  • Son rakamı 4 ve 9 ile bitenler her maaş döneminin 9. günü 2022 maaşları ödeniyor. 

2022 sayılı kanun gereğince, 65 yaşın üzerindeki kişiler, engelli vatandaşlar ve evde engelli vatandaşın bakımını üslenen kişiler maaş almaktadır. Bu kapsamda verilen engelli maaşları memur maaş katsayısına endekslidir. Memur maaşlarının katsayısı enflasyon oranında güncellenir. Hazine ve Maliye Bakanlığı konuyla ilgili genelgeyi yayınladıktan sonra zamlar belli olur.

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Aylık ödenecek olan maaşlar açıklandığında da Engelli maaşları ne zaman yatacak? Sorusu gündeme geldi. Birinin yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyen %70 ve üzeri engeli olan 18 yaşından büyük, 65 yaşından küçük yoksul vatandaşlara geçen sene 602 TL ödeniyordu. Bu tutar 2019 yılı itibari ile 666 TL’ye çıkarıldı. Ayrıca bakıma muhtaç olan 65 yaşını doldurmuş vatandaşlar da 666 TL maaş alacaklar. 

65 yaş üzerinde olan muhtaç vatandaşlara ise yaşlı aylığı bağlanırken; hane içindeki kişi başına gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden az olması koşulu göz önüne alınıyordu. Evlatları ile yaşayan vatandaşın geliri hesaplanırken, hanenin toplam gelir ve serveti ikamet eden kişi sayısına bölünüyordu. Evlatlarından biri SSK’lı bir işte çalışmaya başladığında aylığının kesilmesi söz konusu olabiliyordu.%70 ve üzeri engeli olan yaşlılar 65 yaş aylığı alanlar için bu tip koşullar devre dışı bırakıldı.

Engelli vatandaşlar için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanından henüz Engelli maaşları ne zaman yatacak? Sorusu hakkında bir açıklama daha yapılmaması, iyice merak konusu oldu. Şayet maaşların bayram önce yatırılması bekleniyordu. Eski sisteme göre maaşlar doğum yılının son rakamına göre yapılıyor. Maaşlarınızın yatıp yatmadığını E-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Yukarıdaki tabloya göre doğum yılınızın son rakamına bakarak maaşınızın hangi dönem aralığında yatacağını tahmin ederek, o dönemlerde sistem üzerinden takip edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.