2019 Ocak Ayı 2022 Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

13.01.2019
205
2019 Ocak Ayı 2022 Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Türkiye’de engelli aylığı; 2022 sayılı kanun hükümleri gereğince bağlanmaktadır. Bu kanuna göre engelli insanlara üç farklı tipte maaş bağlanmaktadır. 18 yaşından büyük olan ve yüzde 70’ten fazla engellilik oranı bulunan kimselere, 18 yaşından büyük olan ve yüzde 40 ile 69 arasında engellilik oranı bulunan kişilere ve 18 yaş altı engelli yakını olan kişilere maaş bağlanması söz konusu olmaktadır. Bunun dışında farklı şartlar yer almaktadır. 2022 maaşı alma evrakları ve 2022 engelli 65 yaş aylığı alma başvuru şartları; herkes tarafından merak edilmektedir.

 

2022 Maaşı Alma Şartları

Devlet; sosyal güvencesi olmayan, kimsesi olmayan ve maddi geliri düşük olan kimselere 65 yaş aylığı adı altında maaş bağlamaktadır. Bu maaşın diğer adı, 2022 aylığı olarak bilinmektedir. Günümüzde, yaklaşık 650 bin vatandaş, bu haktan yararlanmaktadır. 65 yaş aylığı yaklaşık 601 lira olarak belirlenmiştir. Ancak, 65 yaş aylığını almak için birtakım şartlar bulunmaktadır. Bilhassa yaş, gelir ve sosyal güvence kavramları, bu maaşın alınmasında önemli rol oynamaktadır. Engelli vatandaşlara evde bakan kimselere ödenen evde bakım maaşı, engelli vatandaşın kendisine veya yakınına üçer aylık dönemde ödenen maaş için kişi başı gelir miktarının istenilen seviyede olması gerekir. 2022 engelli ve 65 yaş aylığını almak için gereken şartlardan ilki, 65 yaşını doldurmuş olmaktır. İkinci olarak, kişinin hiçbir sosyal güvencesinin olmaması gerekir. Bir başka deyişle, emekli olan, SGK’dan dul veya yetim aylığı alan, ayrıca herhangi bir işte çalışan kişilerin bu aylığı alması söz konusu değildir. Buna ek olarak, nafaka alan kişilerin de bu aylıktan yararlanması söz konusu değildir. 65 yaş aylığı bağlanacak kişinin kendisinin ve eşinin gelir durumu dikkate alınmaktadır.

 

2022 Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Türkiye; sosyal devlet anlayışıyla yönetilen bir ülke olduğu için tüm sosyal devletlerde olduğu gibi Türkiye’de de engelli insanlara yardımda bulunulmaktadır. 2022 engelli maaşı; engelli insanlara yardımcı olmak adına gerçekleştirilen ve üç ayda bir olmak üzere yapılan yasal yardımdır. 2022 maaşının ilk ve sonraki tüm ödemeleri; Türkiye genelindeki herhangi bir PTT şubesi kanalıyla yapılmaktadır. Buna göre, 2019 yılı Ocak ayı 2022 engelli maaşı ne zaman yatacak diye düşünenlerin bu prosedürü bilmesi gerekmektedir. Doğum tarihinin son rakamı 0-5 olan şahıslar, maaşı her dönemin beşinci günü çekerler. Son rakamı 1-6 olanlar ise her dönemin altıncı günü maaşı alırlar. 2-7 olanlara her dönemin yedinci günü, 3-8 olanlara her dönemin sekizinci günü, 4-9 olanlara ise her dönemin dokuzuncu günü ödeme yapılmaktadır. Engelli maaşı, bir başka deyişle evde bakım maaşı; engeli bulunan bireylerin ihtiyacının karşılanması ve engelli kişilere bakan kimselerin maddi olarak zor durumda kalmaması adına onlara verilmektedir. Bazı kişiler, şartları sağladıkları takdirde evde bakım maaşına ek olarak 2022 maaşı almaya da hak kazanırlar.

2022 Aylığının Bağlanması İçin Gerekli İşlemler

2022 sayılı kanunun beşinci maddesi uyarınca maaş bağlanması için yapılacak başvurular, bireylerin adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde bağlı bulundukları vakıfa yapılmaktadır. Bir başka deyişle, ikametgahın olduğu vakıfa 2022 aylığı için gereken başvurular yapılmalıdır. 2022 aylığı için yapılacak başvuruların bilhassa şahsen ve yazılı olarak yapılması gerekmektedir. Ancak, başvurunun kişinin kanuni temsilcileri tarafından yapılması da kabul görmektedir. Duruma göre mahkemeden alınmış karar örneği veya vekaletname örneği; başvuru formuna eklenmelidir. Yaşlı aylığı başvurularında ise herhangi bir belge talep edilmez.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.