2019 Nisan Ayı 2022 Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

15.04.2019
236
2019 Nisan Ayı 2022 Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Engelli maaş ödemesinin 2019 yılı Nisan ayında hangi tarihlerde yapıldığı herkes tarafından öğrenilmek istenmektedir. 2019 yılının bir güzelliği olarak, 2022 maaşlarına ve engelli maaşlarına zam gelmiştir. 2019 yılında devlet tarafından engellilere verilen maaş miktarı 483 ile 724 lira arasında değişmektedir. Nisan ayında engelli maaş ödemesinin ne zaman yapılacağı ise merak konusudur.

 

2019 Nisan Ayı 2022 Engelli Maaşı Ödeme Tarihleri

Yaşlılık, engelli ve evde bakım aylığı alanların ödemelerde sorun yaşamaması adına ödeme tarihleri, belirli bir düzene göre yapılmaktadır. Ödemelerde kişinin doğum yılının son rakamı dikkate alınmaktadır. Buna göre, doğum tarihinin son rakamı 0 ve 5 olanlar ödeme döneminin beşinci günü, son rakamı 1 ve 6 olanlar ödeme döneminin altıncı günü, 2 ve 7 olanlar ödeme döneminin yedinci günü, 3 ve 8 olanlar ödeme döneminin sekizinci günü, 4 ve 9 olanlar ise ödeme döneminin dokuzuncu günü ödemelerini alırlar.

 

2022 Maaşının Özellikleri

2022 maaşı; herkesin bildiği gibi 65 yaş üstü maaşı olarak geçmektedir. 2022 maaşı; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürürlüğe konmaktadır. Üç ayda bir olmak üzere bu maaşı almaya hak kazananlara verilmektedir. Bu maaşların hangi miktarlarda olacağı ise engeli bulunan kişinin yetkili hastaneler tarafından belgelendirilmesi zorunlu olan engel oranına göre farklılık göstermektedir. 2022 engelli ve 65 yaş üstü maaşından yararlanmak isteyenlerin mutlaka %40’ın üzerinde engele sahip olması ve 65 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Sosyal devlet anlayışıyla hareket eden Türkiye’de uzun zamandır faaliyette olan 2022 maaşı; yetersiz olanaklar altında hayatlarını devam ettirmek isteyenler için ideal bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde engelli vatandaşların maddi ihtiyaçları bir nebze olsun karşılanmaktadır. Engelli aylığı; 2022 sayılı kanun hükümlerine göre kişilere bağlanmaktadır. Bu kanuna göre üç farklı şekilde maaş bağlanması söz konusu olmaktadır. 18 yaşından büyük ve engel oranı %70’in üzerinden olanlar, 18 yaşından büyük ve engel oranı %40 ile %69 arasında olanlar, 18 yaşın altındaki engelli bireylere bakan kişiler; durumlarını belgeledikleri takdirde engelli maaşı almaya hak kazanırlar. Bunun dışında, gelir durumu gibi başka şartlar da bulunmaktadır. 2022 kanununa göre bir bireye engelli aylığının bağlanabilmesi için yaşadığı yerde kişi başı gelirin toplamının net asgari ücretin üçte birinden düşük olması gerekir. 2019 yılında asgari ücretin artmasından mütevellit bu sınır yaklaşık 609,6 TL’ye yükseltilmiştir.

 

Kimler 2022 Maaşına Başvuru Yapabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından herhangi şekilde ödeme almayan, isteğe bağlı prim ödemesi söz konusu olmayan, muhtaç durumda olan, eşi üzerinden kendisine nafaka bağlanmayan kimselerin engelli maaşı alma hakkı bulunmaktadır. Engelli maaşı, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmektedir. Engel oranı; yüzde kırkın üzerinde olan vatandaşlara bu maaş bağlanmaktadır. Maaşın bağlanmasında hane içerisinde yaşayan kişi sayısı temel alınır. Kişi başına düşen gelir miktarı; 2022 sayılı kanunun ilk maddesine göre hesaplanmaktadır. Evde bakım maaşı ise yalnızca ağır özürlü kategorisinde yer alan bireylerin yakınlarına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenmektedir. Evde bakım maaşı, aylık periyotlar halinde engelli yakınlarına ödenmektedir. Bu noktada, ağır özürlü kategorisinde bir yakını olan kimselerin bu maaşı alabilmek için yaşadıkları il ve ilçelerdeki İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne veya toplum merkezlerine başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru şartları değerlendirilip olumlu karar verildiği takdirde başvurunun yapıldığı ayı takip eden ay içerisinde evde bakım maaşı ödenmeye başlanılacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.