2019 Mart Ayı 2022 Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

18.04.2019
225
2019 Mart Ayı 2022 Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

2022 engelli maaşının 2019 Mart ayında ne kadar ve ne zaman yattığı herkes tarafından merak edilmektedir. 2019 yılının Ocak ayıyla beraber 2022 maaşlarına, emekli aylıklarına ve evde bakım ücretlerine zam gelmiştir. Ancak, bunun yanı sıra, 65 yaş aylığı, engelli maaşı ve evde bakım parası alabilmek için gerekli olan gelir sınırı da arttırılmıştır. Bu noktada, yaşlılar 606, engelliler 483-724, evde herhangi bir yakınına bakanlar ise bin 315 lira almaktadırlar. 2022 maaşının 2019 Mart ayı içerisinde hangi günlerde yapılacağı merak edilmektedir.

 

2019 Mart Ayı 2022 Engelli Maaşı Ödeme Günleri

2022 engelli maaşı, ödemelerde oluşabilecek yoğunluğun önlenmesi amacıyla belirli günlere dağıtılmaktadır. Buna göre, doğum tarihinin son rakamı 0-5 olan kişiler; her dönemin beşinci günü ödeme alırlar. Doğum tarihinin son rakamı 1-6 olan kişiler ise ödeme döneminin altıncı günü maaşlarını alırlar. Doğum tarihinin son rakamı 2-7 olan bireyler; her dönemin yedinci günü maaşlarını alırken doğum tarihinin son rakamı 3-8 olanlar ise her dönemin sekizinci günü maaşlarını almaya hak kazanırlar. Son olarak, doğum tarihlerinin son rakamı 4-9 olan kişiler ise her dönemin dokuzuncu günü maaşlarını çekme şansına kavuşurlar. Buna ek olarak, aylıkların bağlanmasında ve ödenmesinde kullanılan tüm belgeler; her çeşit vergi ve resim ödemelerinden muaf tutulurlar. 2022 sayılı kanun gereğince kişiye bağlanan aylıklar, kişinin izni olmadan hiçbir şekilde haczedilemez. Aynı şekilde, maaşın başkasına devredilmesi veya temlik edilmesi asla söz konusu olamaz. Yalnızca nafakaya ilişkin haklar saklı kalmaktadır.

 

2022 Aylığının Kesilme Sebepleri

2022 aylığının birtakım sebeplerden dolayı kesilmesi söz konusudur. Buna göre, adres değişikliği yapanların 2022 aylıklarının kesilmesi söz konusu olmaktadır. Bilhassa başka bir adreste ikamet ederken ikametgahını başka bir vakfın görev alanına girecek şekilde değiştirenlerin 2022 aylıkları durdurulmaktadır. Bunun dışında, 2022 aylığını alan kişinin hayatını kaybetmesi; aylığın durdurulma sebebidir. 2022 aylığı alanlar, bu haklarından feragat ettiklerini yazılı olarak bildirdikleri takdirde maaşları durdurulmaktadır. Muhtaçlığın kalkması ise 2022 aylığının durdurulması için bir diğer sebeptir. Yapılan incelemeler doğrultusunda muhtaç olmadığına karar verilen kişilerin aylıkları, muhtaç olmadıkları sebebiyle Mütevelli Heyet Kararı doğrultusunda feshedilir. Özürlülük oranının %40’ın altına düşmesi; 2022 aylığının durdurulma sebebidir. Kişinin sosyal güvenlik kaydının tespit edildiği durumlarda yine aynı şekilde aylığı durdurulur. 18 yaş altı özürlü yakını aylığı alan kişilerin özürlü bireyin 18 yaşını doldurduğu durumlarda aylıkları kesilmektedir. 18 yaş altı özürlü aylığı alanların maaşları; bakıcı ve bakılan kişinin aynı yerde ikamet ettiklerinin tespit edilmesi durumunda durdurulmaktadır. 18 yaş altı özürlü yakını aylığı alan kişilerin özürlü bireye bakmadıkları tespit edilirse aylıkları kesilecektir. 2022 maaşı alan kimselerin Türk vatandaşlığından çıkarılması ve yabancı memleket uyruğuna girmesi, maaşın durdurulma sebebidir. 2022 maaşı; bir yıl boyunca aralıksız olarak alınmadığı takdirde maaşın durdurulması söz konusu olmaktadır. Bunun dışında, aylık alanlar veya aylık alan kişilerin vekilleri; aylığın kesilmesi gereken durumları üç ay içerisinde bağlı bulundukları vakfa bildirmek zorundadırlar. Bu kurala uymayan ve yersiz aylık tahsil eden kişiler; kendilerine ödenmiş olan aylıkları ödeme tarihinden tahsil tarihine kadar olan süreçte kanuni faiziyle beraber geri ödemek zorundadırlar. Bu durumun, takip ve tahsilatı, Bakanlık tarafından yapılmaktadır. Bunun dışında, aylık almak için teslim edilen belgelerin gerçeğe uygun olmadığının tespit edilmesi halinde yine aynı şekilde ödenen miktarlar, 2022 maaşı alan kişiden tahsil edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.