2019 Kredi Faiz Oranları (Bankaların Kıyaslanması)

27.11.2018
372
2019 Kredi Faiz Oranları (Bankaların Kıyaslanması)

Son 2-3 aydır doların ani yükselişi nedeniyle kredi oranları da bir hayli arttı. Önceki dönemlere göre neredeyse bir buçuk kart artan kredi faiz oranları, banka müşterilerini düşündürse de, acil ihtiyaçlar için bankalara kredi başvurusunda bulunmak kaçınılmaz olabiliyor. 2019 yılına yaklaşırken bankalar oranlarını güncelliyor ve müşteriler de tüm bankaların oranlarını inceleyerek daha uygun ödeme şartlarında kredi alabilmeyi umuyorlar. Yazımızda bankaların güncel faiz oranlarını ele aldık, bu oranları inceleyerek bütçenize uygun bir şekilde başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Kredi Faiz Oranları Neye Göre Değişmektedir?

Bankalar, kredi oranlarını belirlerken öncelikle kredi çeşidini göz önünde bulundurmaktadır. Taşıt, konut, eğitim, ihtiyaç gibi farklı kategorilerde kredi seçenekleri mevcuttur. İhtiyacınız olan harcamaya göre faiz oranları değişiklik gösterirken, talep edilen rakama göre de bu oranlar değişiklik gösterebilir. Örneğin 2.000 ₺ ile 20.000 ₺‘nin aynı oranlara sahip olmadığını söyleyebiliriz. Talep ettiğiniz miktar arttıkça kredi faiz oraları düşmektedir. Ayrıca vade sayısı da kredi oranları üzerinde etkili olan faktörlerden birisidir. Vade sayısı arttıkça kredi faiz oranları düşerken, vade sayısı azaldığında daha yüksek oranlarda hesaplamalar yapılmaktadır. Yazımızda bankaların oranlarını kıyaslarken her bankadan aynı miktarda kredi talebiniz olduğu göz önünde bulundurulmuştur. Bu şekilde daha adil bir kıyaslama yapmak mümkün olacaktır.

 

2019 Yılı İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Karşılaştırması

Yeni yıla girerken bankalar kredi oranlarını güncelledi ve ihtiyaç kredisi adı altında en uygun oranı Ziraat Bankası sunuyor. Ziraat Bankası 2019 faiz oranı 2,27 seviyesinde iken Türkiye İş Bankası 2,50 ve QNB Finansbank 2,54 ile Ziraat Bankası’nı takip ediyor. Bu bankaların haricinde Halkbank 2,66 oranı ile devlet bankaları arasında en çok kredi başvurusuna konu olan bir banka. ING Bank 2,79, HSBC 2,85, Şekerbank 3,09, Fibabanka 3,47 ihtiyaç kredisi faiz oranları ile karşımıza çıkıyor.

 

2019 Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt kredisi çekerek yeni bir araç almayı düşünen banka müşterileri için en uygun faiz oranına sahip banka olarak yine Ziraat Bankası dikkat çekiyor. 2,36 ile en uygun orana sahip Ziraat Bankası’nı 2,49 ile ING Bank takip ediyor. Yapı Kredi Bankası 2,60 faiz oranı, TEB 2,65, Vakıfbank 2,56, Garanti Bankası 2,85, HSBC 2,99 ve Türkiye İş Bankası 3,00 oranlarına sahip.

 

Konut Kredisi 2019 Faiz Oranları

Konut almak için bankalardan nakit ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Bankalar konut fiyatlarının %70-80’ine kadar nakit ihtiyaçlarınız 15 yıla kadar karşılayabilmektedir. En uygun konut kredisi veren banka ise diğer kredi türlerinde olduğu gibi 1,98 ile Ziraat Bankası. Vakıfbank ve Halkbank 2,08 oranı ile takip ederken, ING Bank 2,26, Türkiye İş Bankası 2,30, Yapı Kredi 2,33, Garanti Bankası 2,55, TEB 2,57 ve HSBC 3,15 yıllık oran ile takip eden diğer bankalar.

 

Bankalar Kredi Oranlarında Değişiklik Yapabilir mi?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz kredi oranları sürekli olarak değişmektedir. Birkaç ay sonra bu oranlar artabilir veya azalabilir. Fakat bankalardan aldığınız krediler için anlaşmış olduğunuz ödeme tutarları değişmez. Değişiklikler yalnızca yeni başvurulara yansır. Örneğin siz yıllık 2,50 ile bir bankadan kredi çektiniz ve aylık ödeme tutarınız 2.500 ₺ olsun. İlerleyen süreçte banka oranlarını 2,70 gibi bir rakama güncellediğinde sizin ödemekte olduğunuz 2.500 ₺ tutarı değişmeyecektir. Bu güncel oran yalnızca  ilk kez başvuru yapacak olanlar için uygulanacaktır. Yani sonradan değişebilecek kredi oranları sizi bağlamaz. Aynı şekilde güncel kredi oranları sizin başvurduğunuz rakamın altına düşerse de yine sizin ödemeleriniz değişmeyecektir. Çünkü bankanız ile yapmış olduğunuz ödeme planı bir anlaşmadır ve kredinizi ödediğiniz süre boyunca sabit kalacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.