2019 Haziran Ayı 2022 Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

13.05.2019
405
2019 Haziran Ayı 2022 Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Sosyal güvencesi olmayan veya sosyal güvence almayı düşünmeyen kişilere devlet tarafından birtakım haklar sunulmaktadır. Devlet, 65 yaş üstü vatandaşlara yaşlılık maaşı vermektedir. 2022 sayılı kanunun beşinci maddesi gereğince bağlanacak aylıklara dair başvurular, bireylerin adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde kayıtlı ikametgahlarının bulunduğu vakfa yapılmak zorundadır. Başvurular, mutlaka yazılı ve şahsi olmak zorundadır. Başvuru işleminin kanuni temsilciler tarafından yapılması halinde mahkemeden alınmış karar örneği istenmekle beraber vekil tarafından başvuru yapılması halinde ise vekaletname örneği, başvuru formuna eklenmektedir. Buna ek olarak, yaşlı aylığı için yapılan başvurularda herhangi bir belge talep edilmez.

 

2022 Engelli Maaşı İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

2022 engelli maaşı için gereken evraklar arasında mal bildirimi, dilekçe, vukuatlı nüfus kayıt belgesi, fakirlik kağıdı, sağlık kurulundan alınan uygunluk raporu, maaş alınmadığını gösteren bir belge ve iki adet fotoğraf bulunmaktadır.

 

2022 Engelli Maaşı Ödeme Tarihleri

2022 engelli maaşının ödenme tarihlerinde yoğunluk yaşanmaması adına maaş alan kişiler, doğum tarihlerine göre sıralamaya alınmaktadırlar. Buna göre, doğum tarihinin son rakamları 0 ve 5 olanlar, ödeme döneminin beşinci gününde maaşı almaya hak kazanırlar. Doğum tarihinin son rakamı 1 ve 6 olanlar, her dönemin altıncı günü maaşı alırlar. Doğum tarihinin son rakamı 2 ve 7 olanlar, her dönemin yedinci günü maaşı alırken son rakamı 3 ve 8 olanlar ise her dönemin sekizinci günü maaş almaya hak kazanırlar. Son olarak, doğum tarihinin son rakamı dört ve dokuz olanlar ise her dönemin dokuzuncu günü ödeme alırlar.

 

2022 Engelli Aylığının Bağlanması İçin Gerekli İşlem ve Belgeler Nelerdir?

2022 engelli aylığını almak isteyenlerin yetkili hastaneden alınmış engelli sağlık raporu doğrultusunda engelli kategorisinde olması gerekmektedir. Ancak, kişinin engel yüzdesinin minimum %40 olması gereklidir. Engelli kategorisindeki kişilerin engel oranı %40 ile %69 arasında değişirken başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek derecede engelli olanlar ise %70 engel oranına sahiptir. 2022 maaşı almak isteyenlerin bu kritere uygun olması bir zorunluluktur. Bunun ardından, bahsi geçen kişilerin belirlenen gelir seviyesinin altında olduğu tespit edilmelidir. 2022 engelli aylığı almak isteyen kişinin kendisine bakmakla yükümlü kimsesi bulunmamalıdır. Herhangi bir SGK hizmetinden yararlanmıyor olmalıdır. Kendisine ait devamlı bir geliri ve bağlanmış nafakası bulunmamalıdır. Kısacası, kanunla belirlenmiş muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmalıdır. Evde bakım maaşı almak isteyenlerin ise bakım işlemlerini gerçekten yapıyor olması şarttır. Aksi takdirde, engelli bireye bakmadıkları tespit edilirse bu durumun hukuki sonuçları fazla olacaktır.

 

Engelli Aylığı Ne Kadardır?

01.01.2019 ile 30.06.2019 tarihleri arasındaki 2022 aylık miktarları belirlenmiştir. Buna göre, 65 yaş üstü yaşlılık aylığı 601,58 TL’dir. Yüzde 40 ile 69 arasında engeli olanların aylığı 480,22 TL’dir. Yüzde 70’in üzerinde engeli olanlara ise aylık 720,33 TL verilmektedir. 18 yaş altı engelli yakını aylığı ise 480,22 TL’dir. Bunun yanı sıra, ilk defa ödeme alacak kişilerin aylık başlangıç tarihinden 1 Şubat tarihine kadar birikmiş ödeme ve Şubat ayı maaşlarını Şubat’ta toplu olarak alması kararlaştırılmıştır. Ocak aylığını almış olanlar, Şubat ayında bir aylık farkla beraber belirtilen maaş miktarlarına sahip olacaklardır. 65 yaş üstü yaşlılık aylığı 659,88 TL olacaktır. Yüzde 40 ile 69 arasında engeli olanların aylığı 526,76 TL iken yüzde 70’in üzerinde engeli olanların aylığı 790,14 olacaktır. 18 yaşın altında engelli yakını aylığı ise 526,76 TL olarak belirlenmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.