2018 Yeni Kimlik Ücretleri Ne Kadar Oldu?

15.08.2018
353
2018 Yeni Kimlik Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Yeni kimliğin ücreti , herkesin merak ettiği konulardan biri. Nüfus cüzdanlarının tarih olmasına her gün daha çok yaklaşılırken, yeni kimliklerine şimdiden kavuşmak isteyen vatandaşların sayısı çoğaldı. Alo 199 gibi telefon hatlarıyla da hizmet verilerek bu süreç hızlandırılırken, internet sitesi üzerinden de randevu alarak yeni kimlik çıkartabilirsiniz. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren güncellenen yeni kimlik ücretleri, eski nüfus cüzdanı çıkartma bedeli ve kayıp değiştirme bedellerine göre bir miktar daha fazla. Bu duruma, yeni kimliklerin çipli olması sebebiyet veriyor.

 

Yeni Kimlik Ücretleri:

Yeni kimlik randevu alınmadan çıkartılmamalı. Çünkü Nüfus Hizmetlerinde yaşanan yoğunluk sebebiyle, randevu almadan yeni kimlik çıkarmaya çalışırsanız uzun sıralar bekleyebilir ve kimliğinizi çıkaramadan eve dönebilirsiniz. Yeni kimlik ücreti 2018 yılı için ortalama 18.5 TL olarak belirlendi. Ancak kalem kalem belirtmek gerekirse:

 1. Kimlik yenileme 18.5 TL
 2. Kimlik kayıp ücreti 37 TL
 3. Evlilik Sebebiyle Kimlik Değiştirme Ücreti 18.5 TL
 4. Eskiyen Kimliği Değiştirme Ücreti 18.5 TL
 5. Yeni Doğan Bebek İçin Kimlik İşlem Ücreti: ÜCRETSİZ
 6. Yeni Doğan Bebek İçin Vaktinde Bildirim Yapılmamışsa Kimlik Ücreti: 18.50 TL

Yeni kimlik ücretleri, başvuruya gelmeden önce anlaşmalı bankalara yatırılmalıdır. Eğer ki, 18.5 TL ücreti yanımda götürerek işlemi Nüfus Müdürlüğünde halledeyim derseniz, eliniz boş döneceksiniz. Çünkü yeni kimlik çıkartma şartları içerisinde, anlaşmalı bankalara yatırılan ücretin makbuzunu getirmek yer alıyor. Yeni kimlik ücreti yatırma konusu bu açıdan oldukça önemli. Yeni kimlik ücreti ödemesini tamamladıktan sonra geriye diğer belgelerle başvurunuzu tamamlamak kalıyor.

Yeni Kimlik Çıkartma İçin Gereken Belgeler:

Yeni kimlik çıkartmak isteyenler öncelikle randevu almalıdır. Randevu almak, yeni kimlik çıkartmak için bir şart değildir. Ancak uzun sıralardan ve yoğunluklardan kurtulmak için randevu almanız gerekir. Her ne kadar yeni kimlik almak için randevu almak gerekli değilse de, ehliyet gibi işlemler için randevu almak zorunlu hale gelmiştir. Yeni kimlik çıkartmak için gereken belgeleri de şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Kullanmakta olduğunuz Nüfus Cüzdanı. Nüfus cüzdanı olmayanların da ibraz edebilecekleri başka belgeler bulunmaktadır.
 2. Biyometrik fotoğraf
 3. Anlaşmalı bankalara yatırdığınız yeni kimlik ücretinin makbuzu.

Eğer ki nüfus cüzdanınız yoksa yanınızda bulundurmuyorsanız da başvuru sırasında gösterebileceğiniz başka belgeler bulunmaktadır:

 1. Sarı basın kartı
 2. Evlilik cüzdanı
 3. Pasaport
 4. Sürücü Belgesi
 5. Öğretmen Kimliği
 6. Avukat kimlik kartı
 7. Hakim savcı kimliği
 8. TSK kimlik kartı

Bu belgelerden herhangi biri de yeni kimlik kartı çıkarmak için gösterebileceğiniz belgelerdendir.

Evlilik Ya Da Boşanma Sebebiyle Kimlik Değiştirme İçin Gereken Belgeler:

Evlenen çiftlerin kimliklerini değiştirebilmesi için öncelikle, Belediye’nin Nikah Dairesinden evlilik işlemlerine dair belgeleri Nüfus Müdürlüğü’ne ulaştırmaları gerekmektedir. Bu aşamadan sonra gereken evraklar şu şekilde sıralanır:

 1. Eski kimlik belgeniz
 2. Biyometrik fotoğraf
 3. Yeni kimlik çıkarma prosedürünün aksine, gereken ödemeyi burada gerçekleştireceksiniz.

Diğer Konular İçin Ücretlendirmeler:

Yeni kimlik çıkarmak için randevu alıp harcınızı yatırdıktan sonra, gerekli belgelerle işleminizi tamamlayabilirsiniz. Yeni kimlik için belirlenen hemen hemen her işlem için 18.5 TL olarak belirlenmişken pasaport ve ehliyet konularında bu ücret farklılık göstermektedir. Kimlik harcı ödeme konusu diğer belgelerde şu şekilde değişiyor:

 1. Pasaport işlemleri için ödemeniz gereken ücret 108 TL
 2. Sürücü belgesi için ödemeniz gereken ücreti ise 134 TL

Olarak belirlenmiştir. Tüm bu işlemleriniz için Alo 199 hattından ve randevu.nvi.gov.tr adresinden randevu alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.