2018 Yeni Kimlik Başvuru Takibi Nasıl Yapılır ?

06.08.2018
329
2018 Yeni Kimlik Başvuru Takibi Nasıl Yapılır ?

Yeni kimlik başvurusunun takibi Ankara merkez tarafından sağlanmaktadır. Yeni kimlik çıkarmak için takip edilmesi gereken birçok adım vardır. Bunlardan bir tanesi de kimlik başvuru takibidir.

 

Yeni kimliklerde başvuru takibi

Kimlik başvurusunun ardından belirttiğiniz adrese gönderilen kimliğin kimlik sahibi tarafından aşamaları kontrol edilebilmektedir. Bu adresin ev adresiniz olma zorunluluğu yoktur herhangi bir adres (iş vb.) olabilir. Ancak kimlik sahibi kendi kimliği kendi teslim almalıdır ya da belirttiği teslim alacak kişi tarafından teslim alınmalıdır. PTT tarafından teslim edilecek olan yeni kimlik kartlarının nerede olduğu PTT’nin gönderi takip sayfasından takip edilebilmektedir. PTT’den kimlik takibi yapabilmeniz için gönderi numarasına ithiyaç duyulmaktadır. PTT tarafından kimlik alıcısına SMS ile gönderilen takip numarası ile takip edilmektedir.

 

Eğer PTT görevlisi sizi adreste bulamadıysa ne olur?

Bu durumda yeni kimlik başvurulan nüfus müdürlüğüne iletilerek size bildirilir ve oradan almanız istenir. Nüfus müdürlüğünden alınmayan kimlik kartı 20 gün içerisinde imhaya gönderilmektedir. Eğer böyle bir durumla karşılaşılırsa bütün işlemleri baştan tekrarlamak gerekmektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için kimlik kartı başvurusunu takip etmek oldukça önemlidir. Takip işlemini Alo 199 hattı üzerinden ya da randevu aldığınız web sitesinde bulunan “Başvurum Hangi Aşamada” bölümünden yapabilirsiniz.

 

PTT Yeni Kimlik Kartı Teslimi

Yeni kimlik kartları sadece merkez olan Ankara’da üretilmektedir. Alınan başvurular buraya gönderilerek kimlik kartı basım aşamaları başlamaktadır. Burada basılan kimlik kartları PTT kargoya verilerek adrese teslim edilmektedir. Yeni kimlik kartlarının teslim edilmesi aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar:

  • PTT görevlisi yeni kimliğinizi teslim etmek amacııyla belirtilen adrese iki yere gelerek kimlik sahibine ulaşmaya çalışır.
  • Ulaşamaması halinde kimlik sahibine bırakılan not ile birlikte PTT’ye gelmesi istenir.
  • PTT şubesinde bu şekilde yeni kimlik kartı 7 gün bekletilir.
  • 7 gün içerisinde kimlik sahibi tarafından kimlik kartı alınmazsa, yeni kimlik nüfus müdürlüğüne gönderilir.
  • Nüfus Müdürlüğünde ise yeni kimliğiniz en fazla 20 gün süre ile bekletilmektedir.
  • Eğer 20 gün içerisinde teslim alınmazsa, Ankara’daki merkeze gönderilerek imha edilir.

Nüfus Müdürlüğü Başvuru Takip

Yeni çıkartılan kimliğin Nüfus Müdürlüğü’ne gelmesi halinde imhaya gönderilmemesi için takibi oldukça önemlidir. Burada kimlik kartı üç şekilde takip edilebilir:

  1. ALO 199 hattı üzerinden takip yapılabilir. Bu telefon numarası ile kimlik hakkında birçok bilgi verilmektedir.
  2. Diğer takip yöntemlerinden biri olan, randevu alınan web sitesi üzerinden takip etmektir.

Web sitesinde ana sayfada bulunan “Başvurum Hangi Aşamada” bölümünden kimlik takibine ulaşılır. Sonra kimlik bilgileri girilerek başvuru hangi aşamada olduğu kontrol edilebilir.

  1. Bir diğer takip yolu için ise, başvuru aşamasında e-posta adresi verilmesi gerekmektedir. Bu e-posta adresine başvurunuzun hangi aşamada olduğu ile ilgili sürekli bilgi gelmektedir.

 

Yeni kimlik ne kadar sürede kimlik sahibine ulaşır?

Yeni kimlik kaç günde gelecek sorusuna kesin cevap verilememekle birlikte bu süre maksimum 15 gün olarak belirlenmiştir. Bu süre kartların basılmaya başlamadığı dönemden itibaren belirlenmiştir. Önceki süreler için 10 gün olarak belirlenirken yaşanacak herhangi bir aksilik için daha sonra bu süre 15 güne uzatılmıştır. Basım süresinin en kısa süreye indirgenmesi amaçlı olarak basım merkezi makine sayısını arttırmıştır böylece yeni kimlik kartları daha hızlı bir şekilde sahibine ulaşmaktadır. Basım sürecinden sonra kargoya verilen kimlik kartlarının teslim süresi maksimum 5 iş günü olarak belirlenmiştir. Lakin kimlik sahibi PTT’den kimliğini almadıysa ya da PTT görevlisi kimlik sahibine ulaşamadıysa bu süre uzayabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.