2018 Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

31.08.2018
240
2018 Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz KOSGEB kredisi hayalindeki işyerine sahip olmak isteyen girişimcilere sunulmaktadır. Girişimcilik Destek Programı kapsamında Sabit Yatırım Desteği adıyla verilen 100 Bin TL sıfır faizli krediden program dahilinde istenen şartları sağlayan girişimciler faydalanabilmektedir. Teminat karşılığı olarak verilen faizsiz krediden faydalanmak isteyen girişimcilerin KOSGEB’e yapacakları başvurunun tüm detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Girişimcilik Destek Programı kapsamında KOSGEB;

 • 50 Bin TL hibe desteği,
 • 100 Bin TL faizsiz kredi desteği

Sunduğu girişimcilere iş fikirlerini hayata geçirmek için gereken sermaye desteğini vermektedir. 100 Bin TL faizsiz kredi desteği, işletme kuruluşu sonrasında 24 ay içerisinde satın alınacak yazılım, makine ve teçhizat için verilmektedir. 50 Bin TL hibenin yeterli gelmediği durumlarda 2 yıl geri ödemesiz olarak sunulan KOSGEB 2018 faizsiz kredi desteğinden yararlanmak isteyen girişimciler;

 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası sahibi olunmalıdır.
 • Gerçekleştirecekleri girişimin fizibilitesini içeren iş planı hazırlanmalıdır.
 • KOSGEB Veri Tabanına kayıt olunmalıdır.
 • İşletme kuruluş aşamasında yapacakları tüm satın almaları faturalandırmalıdırlar.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı’na yapılan başvurunun onaylanması sonrası işletmede yerinde tespit yapmak amacıyla ziyaret edecek olan KOSGEB yetkilisine yapılan tüm satın almaların faturaları teslim edilecektir. Faturalandırılmamış yazılım, makine ve teçhizat için sıfır faizli kredi desteği alınamamaktadır.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

2018 yılı makine teçhizat kredi faiz desteği başvurusu gerçekleştirmek isteyen adaylar için tamamlamaları gereken başvuru aşamalarını sırası ile belirlemek gerekirse;

 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılım gerçekleştirilmelidir. KOSGEB web sitesi üzerinden yayınlanan tarihlerde gerçekleştirilecek eğitimlere başvuruda bulunularak kontenjan dahilinde eğitime katılım gerçekleştirilir. Eğitimler için faaliyet gösterilen illerde katılım şartı bulunmamakta olup kontenjan bulunması halinde dilenilen ilde açılan eğitime katılım gerçekleştirilebilir.
 • Eğitim sonrası iş planı hazırlanmalıdır. Hazırlanan iş planında gerçekleştirilecek girişimin hedefleri, maliyeti, sektör rakipleri ve pazarlama stratejileri hakkında detaylı bilgilendirmeler yer almalıdır.
 • KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olunarak veri tabanından temin edilecek KOBİ Beyannamesi ve KOBİ Bilgi Dokumanı doldurularak çıktısının alınması gerekmektedir.
 • KOSGEB Veri tabanına kayıt olunması için işletmenin faaliyete geçmesi gerekmektedir. Başvuru öncesi işletme açılmalıdır.
 • Veri tabanından elde edilen çıktılar, Girişimcilik Sertifikası ve iş planı KOSGEB İl Müdürlükleri’ne teslim edilerek başvuru tamamlanır.

Başvurusunu gerçekleştiren adayların iş planları oluşturulan Kurul’un onayına sunulur. Kurul onayı alındıktan sonra adaya girişim için yapılan başvurunun kabul edildiği bilgisi verilir. Girişimciler onay aldıktan sonra KOSGEB danışmanlarından randevu talep eder ve randevu alındığı gün KOSGEB danışmanı işyerini ziyaret eder. Ziyaret sonrası ödeme oluru çıkartılarak girişimcinin faizsiz kredi desteğinden faydalanması sağlanır.

 

                                                           Sıfır Faizli KOSGEB İşletme Kredisi

KOSGEB Kredi Faiz Desteği Nedir?

Bilindiği üzere KOSGEB girişimciler ile birlikte KOBİ’lere çeşitli konularda destek paketleri hazırlamaktadır. Bu destek paketlerinden yararlanan KOBİ’ler işletmelerini geliştirerek uluslararası firmalarla rekabet edebilir düzeye hazırlanır. KOSGEB 2018 destek programları arasında yer alan Kredi Faiz Desteği, KOBİ’lerin 300 Bin TL’ye kadar kullanacakları kredilere faiz desteği sunarak uygun faizlerle kredi kullanmalarını sağlamaktadır. KOSGEB kredi faiz desteği 2018 sanılanın aksine kredilere uygulanacak tüm faizleri kapsamamaktadır. KOBİ’nin kullandığı kredinin faiz yüküne ortak olmak amacıyla hazırlanan bu destek programından yararlanacak KOBİ’ler;

 • İhracat,
 • Yatırım işletme sermayesi

Amacıyla kredi kullanmış olmaları gerekmektedir. Kredi kullanılacak banka için tek kıstas Türkiye’de yerleşik şubesi bulunan bankalar olarak belirtilmiş olup kredi vadesi maksimum 48 ay olarak belirlenmiştir. KOBİ’lerin kullanacakları krediler için ödemesiz dönem talep etmeleri halinde bu taleplerini krediyi kullanacakları bankaya belirterek karşılıklı imzalayacakları protokolde bu zamanları belirlemeleri gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.