2018 Köprü ve Otoyol Fiyatları

14.12.2017
354
2018 Köprü ve Otoyol Fiyatları

  Türkiye’de son dönemlerde gelişen karayolları faaliyetleri ile birlikte birçok farklı şehrin asfalt ve diğer hizmetleri başarıyla devam ediyor. Köprüler, otoyollar ve diğer geçiş bölgeleri ile ilgili bir takım bölgeler ücretli olarak geçilmesine müsaade ediliyor. Özelliklede İstanbul gibi bir büyükşehir kapsamında yer alan birçok otoyol ve köprülerden geçişler için ücretler ödenmesi gerekiyor. Bunlara ek olarak birçok kişinin kullanmakta olduğu otoyol ve köprülerde dahil olmaktadır. Yeni köprü ve otoyol geçiş ücretleri hakkında bilgi edinmek isteyenler üzerine birçok farklı kaynaktan araştırmalar yaparak en doğru bilgileri siz ziyaretçilerimiz için özenle hazırladık. Bu kapsamda oluşturulan köprü ve otoyollar insanların daha güvenli ve aynı zamanda hızlı bir yolculuk yapabilmeleri için tercih olarak sunuluyor. Otoyollar için özel olarak yapılan ve yol sesinin duyulmasını engelleyen “sessiz asfalt” çalışmaları günümüzde halen birçok otoyol üzerinde uygulanıyor.

Şehirlerarası ücretli yol geçişleri içerisinde bulunan otoyolların ücretli olmasının nedeni ise yol yapımında kullanılan masrafların giderilmesi üzerinedir. Yüksek kaliteden elde edilen malzemeler kapsamında yapılan otoyolların masrafları da oldukça yüksek. Bu durum sadece yolda kullanılan asfaltı kapsamıyor, öte yandan yol üzerinde kullanılan boyadan tutun bariyerlere, ışıklandırılmadan tutun da tabelalara kadar birçok bütçe durumunu gözler önüne seriyor. Otoyollarda mevcut geçiş ücretleri yol güzergahına yönelik olarak mesafe kapsamında değişiklik gösterebilmektedir. Araçların otoyol üzerinde kat ettiği mesafe hesaplanarak giriş ve çıkışlar da göz önünde bulundurulup değerlendirilmektedir. Ülkemizdeki inşa edilen yeni köprülerde dahil olmak üzere köprü geçiş ücretleri KDV dahil fiyatlandırılması aşağıdaki gibi olmaktadır.

15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri Geçiş Ücretleri

Otomobiller: 7 TL
Hafif Ticari Araçlar: 9 TL
Motosikletler: 3,5 TL

DİĞER KÖPRÜ GEÇİŞ ÜCRETLERİ

Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücretleri

Otomobiller: 65.65 TL
Hafif Ticari Araçlar: 105.05 TL
3. Sınıf Araçlar: 124.70 TL
4. Sınıf Araçlar: 165.40 TL
5. Sınıf Araçlar: 208.75 TL
6. Sınıf Araçlar: 45.95 TL

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Geçiş Ücretleri

Otomobiller: 12.20 TL
Hafif Ticari Araçlar: 16.20 TL
3. Sınıf Araçlar: 30.15 TL
4. Sınıf Araçlar: 76.50 TL
5. Sınıf Araçlar: 95.15 TL
6. Sınıf Araçlar: 8.55 TL

Köprü ve Otoyollarda Ücret Nasıl Alınır?

Gelişen teknoloji ile birlikte artık sistem tamamen otomatik olarak işlemektedir. OGS ve HGS geçiş sistemleri ile bütünleşen geçiş ücretleri hem araç sahipleri, hem de yetkililer için büyük bir avantaj sağlamış bulunmakta. Köprü ve otoyol geçişlerinde Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) aracılığı sayesinde ücretler kartlardan otomatik olarak tahsil edilmektedir. Etiket veya kart sunumu ile kullanılan HGS sistemi ülkemizde en çok kullanılmakta olan sistem dahilini oluşturmaktadır. Sadece İstanbul veya Ankara gibi büyük kapsamında değil, Türkiye’nin birçok bölgesinde bulunan ücretli otoyol geçişlerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Araçlara yerleştirilen HGS ve OGS kart veya etiket sistemi sayesinde araçlar daha hızlı geçişler sağlamaktadır. Bu durum birçok araç sahibi tarafından memnun kalınan bir sistemi oluşturmaktadır.

Duraksamadan geçiş hakkı tanıyan bu sistemler bakiyeli olmaktadır. Bakiyelerinizin sürekli olarak dolu ve kart ya da etiketlerin aktif olarak kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde bakiyesi olmayan ya da pasif olan etiket ve kartlara yönelik geçişlerin olması halinde cezalı geçiş işlemi uygulanarak ilgili araca ceza kesilmektedir. Özelliklede uzun yol yolculuğu yapacak olan araç sahiplerinin yola çıkmadan evvel mutlaka bakiyelerini kontrol etmeleri, az veya hiç bakiyesi olmamaları halinde bakiyelerini doldurarak yola koyulmaları daha faydalı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.