2018 Kayıp Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkartılır?

22.08.2018
593
2018 Kayıp Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkartılır?

Kayıp nüfus cüzdanını yeniden çıkartmak için gerekli belgeler ve bunun için ceza ücretleri bulunmaktadır. Kaybedilen kimlik için gerekli kurumlara başvuru yapılmalıdır. Eğer kaybedilen kimlik eski kimlik ise nüfus cüzdanı yerine yeni kimlik verilmektedir. Nüfus cüzdanı kaybedildiğinde yapılması gerekenler:

 • Nüfus cüzdanınızın kaybolduğuna, çalındığına dair yeniden kimlik alabilmek için öncelikle “nüfus cüzdanı talep formu” doldurulmalıdır.
 • Bu formun çalışan kurum yetkilisi ya da yerleşim yerinde bulunan muhtarlık tarafından düzenlenmesi gerekmektedir.
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 3 adet biometrik fotoğraf yanınızda bulunmak zorundadır.
 • Bu talep formu ile Nüfus Müdürlüğüne müracat edilmesi gerekmektedir.
 • Nüfus Müdürlükleri ihtiyaç halinde kimliğinizi kanıtlayan bilgi ya da belge talep edebilir.

Kimliğinizi kanıtlayan belgeler aşağıdaki belgelerden biri olabilir:

 • Uluslararası aile cüzdanı
 • Ehliyet
 • Pasaport
 • Memur cüzdanı
 • Avukat kimlik kartı
 • Basın kartı
 • Yabancılara mahsus ikamet tezkeresi
 • Yabancı ülke kimlik kartı ya da pasaportu

Kaybedilen kimlik kartı için ceza ücreti ne kadardır?

Nüfus cüzdanı kaybedenler için artık para cezası alınmamaktadır. Bu yasa 27 Ocak 2016 tarihinden itibaren uygulanmaktadır. Bunun yerine 2018 yılında değerli kağıt ücresi ödenmesi gerekmektedir ve bu da 37 tl olarak hesaplanmıştır.

Kayıp nüfus cüzdanı nasıl iptal edilir?

Kimliğinizin kaybolması hakinde eski kimliğin iptal edilmesi için Nüfus Müdürlüğüne müracat edilmesi gerekmektedir. Yeni nüfus cüzdanının çıkarılması ile birlikte eskisi iptal olmaktadır.

Nüfus cüzdanı kaybedilmesi halinde kimlik sahibinin gazeteye ilan ve emniyete bildirme yapma zorunluluğu var mıdır?

 • Nüfus cüzdanının kaybedilmesi halinde emniyete bildirmek ya da gazeteye ilan vermek şahsi bir işlemdir. Her türlü önlemin alınması için gerekli işlemlerin yapılması şahsın güvenliği için önemlidir.
 • Kaybedilen nüfus cüzdanının yerine yeni kimliğin çıkarılması diğer nüfus cüzdanını hukuk olarak geçersiz kılmaktadır.
 • Nüfus cüzdanları çıkarılırken çıkarıldığı tarih, seri no bölümleri ve arkada bulunan sayı yeni kimliğin verilmesi ile birlikte güvenlik amaçlı olarak hemen değiştirilmektedir. Bu nedenle yeni kimliğin çıkarılması ile ilgili kurumlar (banka vb. kurumlar) haberdar edilerek güvenlik sorunlarının önüne geçilebilir.
 • Eğer kaybedilen süreden sonra uzun bir zaman geçmişse gazeteye ilan verilmesi gerekmektedir. Kimlik ile ilgili yapılan herhangi bir işlem kimlik sahibini olumsuz etkileyebilir.

Yurt dışında kimlik kaybedenler ne yapmalıdır?

Nüfus cüzdanının yurt dışında kaybedilmesi halinde dış temsilcilikler tarafından nüfus cüzdanı verilmektedir. Doldurulan nüfus cüzdanı talep formu dış temsilcilik tarafından düzenlenir ve onaylanır. Burada bahsedilen temsilcilikler; konsolosluklar ve diplomatik temsilciliklerdir.

Nüfus cüzdanının kaybolması ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kimliğin kayıp olması durumunda en çok yaşanan olayların başında sahte şirket kurmak, naylon senet ve fatura düzenlemek, başkası adına kredi kullanmak gibi durumlar yer almaktadır. Bu gibi durumların ortadan kaldırılması için devlet 18 Mart 2014 tarihinde yeni uygulama başlatmıştır fakat yine de kaybedilmesi konusunda dikkatli olunmalıdır.

Kimliklerini çaldıran ya da kaybeden kişilerin “Türkiye Ticaret Sicili Müdürlükleri”ne başvurmaları ve dilekçe beyan etmeleri halinde isimleri kısıtlılar listesine alınmaktadır. İleride kaybettikleri kimlik ile ilgili bir işlem yapılmaya çalışılması halinde (şirket açılmak istenmesi vb.) bu durumlar engellenmektedir. MERNİS’e kısıtlı olarak kaydedilen kimseler adına şirket kurulamamaktadır ve şirketlere yönetici olarak atanamamaktadırlar.

Kimlik kayıplarının kaybedilmesi hakkında beyanlar Ticaret odaları, Ticaret ve Sanayi odaları tarafından yapılmaktadır.

Kaybedilen kimlikler hakkında bankaya bildirim yapmak gerekli midir?

Yeni nüfus cüzdanı ile birlikte değişiklik gösteren seri numarası, cilt numarası gibi bilgiler ile birlikte bankalara bildirilmelidir. Bu işlemle birlikte bankalarda oluşacak olan güvenlik sorunlarının engellenmesi hedeflenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.