2018 Kasım Ayı 2022 Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

01.10.2018
412
2018 Kasım Ayı 2022 Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Engelli maaşı ne zaman yatacak kasım ayı için en çok merak edilen konulardan biri oldu. Engelli maaşı, 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu’nun ek-7. Maddesinde düzenlenmiştir. Engellilerin hayat kalitesinin arttırılması ve maddi destek yapılması üzerine tasarlanmış düzenlemede, evde bakım parası verilmesi öngörülmüş. 2018 yılına kadar engellilere verilen evde bakım parası 3 aylık periyotlarla ulaştırılıyordu. Ancak bu yöntem birtakım aksaklıklar yaşattığı için, aylık olarak ödeme planı uygulaması oluşturuldu. Resmi Gazetede de yayınlanan düzenlemeye göre, artık engelli maaşları aylık olarak yatırılacak. Bu maaş, her yıl zamlanmaktadır. 2018 yılı içinde de, her yıl dolduğu gibi 2 zam öngörülmüştür.

📌 Engelli Maaşı Alabilmenin Şartları:

2018 engelli maaşı ne kadar oldu gibi sorular özellikle ekim kasım aylarında merak edilmektedir. Engelli maaşı ocak ve temmuz ayında zamlı düzenlemeyle verilmektedir. Bu maaşın alınabilmesi için sadece engelli olmak yetmemektedir. Engelli maaşı almak için gereken şartlar şu şekilde sıralanır:

 1. Tam teşekkülü bir hastaneden alınacak engelli raporu ve bu raporda ağır engelli olduğunuzun ibaresi
 2. Engel oranının en az %50 olarak belirlenmiş olması
 3. Ağır engelli kısmında belirtilen kutucuğun evet olarak işaretlenmesi

📌 Engelli Maaşının Ödeme Günleri:

Engelli maaşlarının ödenmesinde farklı tarihler belirlenmiştir. Bu tarihler belirlenirken bir ölçüt ele almak gerekiyordu ve bu ölçüt daha önce olduğu gibi doğum tarihi olarak belirlendi. 2018 engelli maaşı zammı da yansıdıktan sonra, yine belirlenen tarihlerde maaşlar çekilebilecek. Engelli maaşlarının ödeme günleri şu şekilde belirlenmiştir:

 1. Doğum tarihinin son rakamı 0 ve 5 arasında olan kişilere ayın 5. günü
 2. Doğum tarihinin son rakamı 1 ve 6 arasında olan kişilere ayın 6. günü
 3. Doğum tarihinin son rakamı 2 ve 7 arasında olan kişilere ayın 7. günü
 4. Doğum tarihinin son rakamı 3 ve 8 arasında olan kişilere ayın 8. günü
 5. Doğum tarihinin son rakamı 4 ve 9 arasında olan kişilere ayın 9. Günü

Eskiden dönemsel olarak bugünler belirleniyordu ancak aylık düzene geçildiğinden bu şekilde verilmesi planlanıyor.

📌 2018 Zamlı Engelli Maaşları:

2018 yılından itibaren verilecek zamlı engelli maaşları verildi. Engelli maaşlarına yansıyan zamlar Ocak ve Temmuz aylarında belirleniyordu. Maaşlar verilirken yaş, engel durumu gibi konular göz önünde bulunduruluyor. Engelli maaşları aylık olacak müjdesi 2018 yılına bomba gibi düştü ve sırada beklenen haber de zamlı maaşlar oldu. 2018 yılının Ekim ayından itibaren belirlenen engelli maaşları şu şekilde sıralanıyor:

 1. 65 yaş üstü için verilen yaşlılık maaşı 543 ₺
 2. %40-%69 arası engel durumuna sahip olan kişiler için engelli maaşı 433 ₺
 3. %70 ve üstü engel durumu olan kişiler için engelli maaşı 650 ₺
 4. 18 yaş altındaki engellilerin yakınlarına verilen aylık 433 ₺

📌 Engelli Maaşı Başvuruları:

Engelli maaşları her ay ödenecek haberinin ardından, öncesinde engelli maaşı almayan kişilerin de engelli maaşına başvuru yapma isteği doğdu. Engelli maaşı için başvuru yapmak isteyenler bazı adımları takip etmelidir. Öncelikle ikametinizin bulunduğu vakfa müracaat etmelisiniz. Başvurunuz yazılı ve şahsen olmalıdır. Kanuni temsilcinin başvuru yapmak istemesi durumunda mahkemeden izin alınmalıdır. Engelli maaşlarının aylık sisteme göre yatırılacak olması, özellikle bayram aylarında bu maaşı alanları sıkıntıya düşürmeyecektir. Bu zamana kadar alınan maaşın zamlı halinin üçe bölündüğü düşünülebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.