2018 Ekim Ayı 2022 Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

11.09.2018
463
2018 Ekim Ayı 2022 Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Engelli maaşı aylık mı yatacak sorusu, bu aylık tipinden faydalanan kişilerin en sık sorduğu sorulardan biri haline geldi. Eskiden 3 aylık olarak yatırılan engelli maaşları, artık aylık olarak yatırılacak. Resmi Gazetede yayımlanan müjdeye göre, artık engellilerin maaşlarını almak için 3 ay beklemek zorunda kalmayacak. Özellikle bayrama denk geldiğinde 3 ay beklemenin zor olması, engelli vatandaşların düzenini bozuyordu. Ancak yeni düzenlemeyle maaşlar hem zamlı yatacak hem de artık aylık olarak yatırılacak.

📌 Engelli Maaşı Nedir?

2828 Sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanununun ek-7 maddesi, engelli vatandaşların hayatını biraz olsun kolaylaştırmaya çalışıyor. Bu yardım maddi destekle gerçekleşiyor. Bu maddeye göre, kendi bakımını üstlenemeyen engelli vatandaşlara evde bakım parası veriliyor. Engelli maaşları ne zaman ödenecek 2018 yılında da merak edilen konulardan biri çünkü bu maaş artık aylık olarak yatırılacak. Eskiden 3 aylık olarak yatırılan engelli maaşı artık zamlı olarak aylık yatırılacak.

📌 Evde Bakım Parası Almak İçin Gerekli Şartlar:

Evde bakım parasını ve engelli maaşını herkes alamamaktadır. Bu maaşın alınabilmesi için bazı şartların gerçekleşmesi gerekir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Tam teşekküllü bir hastaneden alınmış engelli raporunda ağır engelli olduğunuz belirtilmeli
 2. Bu yazıda engel oranınız %50 üstünde olmalı
 3. Ağır engelli kısmında evet yazılı kutucuğun işaretli olması gerekir

Bu raporun oluşturulması, hastanedeki sağlık kurulunca gerçekleştirilir. Başkasının yardımı ve bakımı olmadan kendi ihtiyaçlarını gideremeyen, yemek yiyemeyen, tuvalete gidemeyen kişiler ağır engelli olarak kabul edilir. Böyle durumlarda rapordaki ağır engelli kısmı evet olarak işaretlenir.

📌 Maaş Ödeme Günleri:

Engelli maaşlarının ne zaman ödeneceğinde doğum tarihi kriteri önem taşımaktadır. 2018 engelli maaşı zammı birçok vatandaşın yüzünü güldürmüştür. Zamlı maaşların ne zaman alınacağı da merak edilen konular haline gelmiştir. Doğum tarihlerine göre dönem dönem maaş ödemesi şu şekilde belirlenmiştir:

 1. Doğum tarihinin son rakamı 0 ile 5 arasında olan kişilere her dönemin 5. günü
 2. Doğum tarihinin son rakamı 1 ile 6 arasında olan kişilere her dönemin 6. günü
 3. Doğum tarihinin son rakamı 2 ile 7 arasında olan kişilere her dönemin 7. günü
 4. Doğum tarihinin son rakamı 3 ile 8 arasında olan kişilere her dönemin 8. günü
 5. Doğum tarihinin son rakamı 4 ile 9 arasında olan kişilere her dönemin 9. Günü

📌 Engelli Maaşı İçin Nereye Başvurulmalıdır?

2022 Sayılı kanun uyarınca verilen engelli maaşlarına başvuru yapmak isteyenler, adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde ikametgahlarının bulunduğu vakfa müracaat etmelidir. Başvurunun yazılı olması şart olduğu gibi şahsen başvuru da zorunludur. Kanuni temsilci tarafından başvuru yapılması için mahkemeden izin alınması gereklidir. Bayramda engelli maaşları 2018 yılında sıkıntıya düşmeyecektir. Artık aylık olarak yatırılan engelli maaşları bayramda vatandaşlara sıkıntı yaşatmayacaktır.

📌 2018 Ekim Ayından İtibaren Engelli Maaşları:

Engelli maaşları 2018 yılında zamlı olarak belirlendi. Artık aylık olarak verilecek engelli maaşlarının ne kadar olacağı engellilerin merak konusu. 2022 engelli maaşı ne zaman aylık olacak sorusu da artık çözülmüş oldu. 2018 Ekim ayından Aralık ayına kadar verilecek engelli maaşları şu şekilde belirlendi:

 1. 65 yaş üstü kişiler için verilen yaşlılık aylığı 543 ₺
 2. %40 -69 arasında engeli olan kişiler için engelli aylığı: 433 ₺
 3. % 70 ve üstü engel durumu olan kişiler için bakıma muhtaç engelli aylığı: 650 ₺
 4. 18 yaş altı engelli yakını aylığı: 433 ₺

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.