2018 Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım? Kayıp Ehliyet Cezası Ne Kadar?

06.09.2018
393
2018 Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım? Kayıp Ehliyet Cezası Ne Kadar?

Kaybolan Ehliyet Nasıl Çıkarılır?

Ehliyetini kaybeden kişilerin durumu 2 farklı şekilde açıklanabilir. Bunun sebebi 2016 yılında ülkemizin yeni ehliyet dönemine geçmiş olmasıdır. Halen eski ehliyet belgelerini kullananlar olduğu gibi yeni ehliyet belgesini alanlar da var.

Eski tip ehliyetini kaybedenlerin yapması gerekenler;

Kayıp işleminden dolayı yeni ehliyet belgesi olan çipli ehliyet belgesini çıkarmak zorundadırlar.

Yeni ehliyet belgesi çıkarma işlemlerinde harç ücretleri indirimli olarak alınmaktadır. Sebebi ise zaten yeni ehliyet belgesi çıkarma zorunluluğudur. Bu indirimli ücret 15’tldir.

Ehliyetini kaybetmeyip sadece yenileme işlemi yapmak isteyen eski ehliyet belgesi kullanıcıları da bu indirimli ücretten yararlanmaktadır.

Kayıp Ehliyeti Çıkarmak İçin Nereye Başvurmalıyım?

Ehliyetini kaybeden veya yeni ehliyet çıkarmak isteyen vatandaşlar Nüfus Müdürlükleri’ne başvurmalıdırlar. Dilerseniz internet üzerinden randevu alarak da gidebilirsiniz. Böylece saatiniz geldiğinde işleminiz yapılabilir. Randevu almak için;

  • Alo 199’u arayabilirsiniz,
  • Web üzerinden Nüfus Genel Müdürlüğü’nün sitesine girerek randevu alabilirsiniz. 

Kayıp Ehliyet İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Kaybettiğiniz ehliyetinizi yeniden çıkarmak için istenen belgeler şöyledir;

1- Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

2- Sürücü Olur Sağlık Raporu

2-Biyometrik fotoğraf

3-Kart ücreti ödemeleri

4-Kan grubu kartı

5-Dilekçe ve parmak izi

 

Ehliyeti Kaybetmenin Cezası Ne Kadardır?

Ehliyetinizi kaybettiğiniz için herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz. Ancak eski ehliyetini kaybeden vatandaşlar sadece yeni ehliyet için indirimli kart çıkarma ücreti olan 15 TL’yi öder ve yeni ehliyetini alabilir. Ancak kaybolan yeni çipli ehliyetlerden ise bu defa yeni ehliyet çıkarma işlemi için ödemeniz gereken para 159 tl olacaktır.

Ehliyet Belgesi İşlemi Kaç Gün Sürer, Ne Zaman Çıkar?

Ehliyetinizi kaybetseniz de yeni ehliyet belgesi başvurusunda bulunsanız da işlemler aynıdır. Yeni çipli ehliyetler tek bir merkezde basıldığı için adresinize posta yoluyla ulaştırılmaktadır. Bu postalanma süresi ise yaklaşık 15 gün sürmektedir.

Nüfus Müdürlüğü Ehliyet Randevu Alma Sistemi Nedir?

Yeni ehliyet belgeleri artık Nüfus Müdürlükleri tarafından verilmektedir. Nüfus Genel Müdürlüğü sitesinden randevunuzu alabilirsiniz. Başvuru yaparken ilk başta başvuru türünü seçmeniz gerekmektedir. Kendi adınıza veya aileniz adına başvuru yapabilirsiniz. İstediğiniz herhangi il veya ilçe müdürlüğünü seçebilirsiniz. Bunların ardından TCKN, ad, soyad, ve güvenlik kodunu doğrulama işlemini yapmanız gerekmektedir. Doğum tarihi bilgilerinizi gün, ay, yıl olarak girmeniz ve güvenlik sorusunuz cevaplamanız gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından cep telefonu numarası ve mail adresinizi girerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Bunun yanında Nüfus Müdürlüğü sayfası üzerinde bulunan ehliyet randevu sorgulama işlemini yaparak randevunuzun doğruluğunu teyit edebilirsiniz. Bu işlemleri yaparken girdiğiniz telefon numarası ve mail adresi bilgilerinin doğru olduğundan emin olmalısınız.

Geçici Ehliyet Alınabilir Mi?

Siz müracaat ettikten sonra eminiyet birimi size geçici ehliyet belgesi verir ve geçerliliği 15 gündür.

Yeni Çipli Ehliyetini Kaybedenler Neler Yapmalıdır?

Yeni ehliyet belgesi çıkarma işlemi aslında 15 TL’dir. Ancak Yeni ehliyet belgesini kaybeden vatandaşlar 159 TL ücret ödedikten sonra işlemleri yapılacak ve yeniden ehliyetlerini alabileceklerdir. 

Yeni Tip Kayıp/Zayi Sürücü Belgesi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

1- Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

2 – Sürücü Sağlık Raporu (Resmi ya da özel sağlık kuruluşlarından alınabilecektir. 2016 yılından sonra alınan raporlar bakanlıkça belirlenen yeni formatta olacaktır.)

3- 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)

4- Sürücü belgesi değerli kâğıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin (2018 yılı için 134+25=159 TL) vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz.

5- Dilekçe (Emniyette verilecektir)

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.