2018 Ehliyet Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

19.08.2018
478
2018 Ehliyet Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ehliyeti yenilemek, 2018 yılına kadar hep Emniyet Genel Müdürlüklerince yapılan bir işlemdi. Ancak 2018 yılından itibaren, ilk defa ehliyet alanların da dahil olduğu sistemle artık ehliyet işlemleri Nüfus Müdürlüklerince yapılıyor. Bu düzenleme 2 Nisan 2018 tarihinde getirildi. 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü’ne giderek işlem yaparsanız, yaptığınız işlemin hiçbir geçerliliği olmayacaktır. Ehliyet yenileme işlemlerinde en önemli husus randevu almaktır. Yeni kimlik çıkartmak için randevu almak zorunlu bir şart değilken, ehliyet için randevu almak zorunlu hala getirilmiştir.

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Ehliyet yenileme randevusu almak için izlemeniz gereken bazı adımlar bulunur. Ehliyet işlemleri için randevu almak zorunludur. Ehliyet randevusu almak için aşağıdaki işlemleri izleyebilirsiniz:

 1. Randevu.nvi.gov.tr adresini ziyaret etmelisiniz.
 2. Nüfus Müdürlüğünün resmi adresi olan randevu.nvi.gov.tr adresini ziyaret ettikten sonra önünüze 3 tip seçenek çıkacaktır. Bunlar: TC Kimlik Kartı, Sürücü Belgesi ve Pasaporttur. Buradan Sürücü Belgesi seçeneğini tercih etmelisiniz.
 3. Sürücü Belgesi sekmesinden randevu al kısmına tıkladıktan sonra karşınızı ödeme konusunda bazı hatırlatmalar çıkacaktır. Bu hatırlatmayı okuduktan sonra, okudum anlıyorum işaretlemeniz gerekecektir. Ardından tamam diyerek devam edeceksiniz.
 4. Başvurunuza ilişkin istenen bilgileri girmelisiniz. Bu bilgiler arasında, kimin adına başvurduğunuz ve randevuyu alacağınız yer hakkında sorular sorulmaktadır.
 5. İsterseniz ehliyet randevusu alırken yeni kimlik randevusu da oluşturabilirsiniz. Cevabınız olumluysa burayı da tamamlayarak işleminiz gerçekleşmiş oluyor. Yeni ehliyet için gereken başvuru işlemleri tamamlanmış oluyor.

Ehliyet Ve Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Aynı Anda Alınır?

Ehliyet randevusu alırken bir taraftan yeni kimlik randevusu almanız da mümkün. Ehliyet randevusu almak için doldurduğunuz bilgilerin yer aldığı sayfada, kimler için randevu aldığınız bilgileri sorulur. Burada kimler için randevu alıyorsanız TC kimlik numarası belirterek işlemi yapabilirsiniz. Aynı satır üzerinde, son kısımda TCKK kutucuğu göreceksiniz. Bu kutucuk üzerine tıklayarak, kutucuğu yeşil tiklerseniz yeni kimlik almak için de randevu oluşturmuş olacaksınız.

Ehliyet Yenilemek İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Ehliyet yenilemek için gereken belgeler iki gruba ayrılmaktadır: Eski ehliyetini yenisiyle değiştirmek için gereken belgeler ve ilk defa ehliyet alacaklar için belgeler. Bunları iki gruba ayırdıktan sonra ehliyet yenileme belgeleri şu şekilde sıralanacaktır:

 1. Eski ehliyeti yeni ehliyetle değiştirmek isteyenler için gereken belgeler:
 2. Eski ehliyet belgesi
 3. Kimlik Belgesi (Nüfus cüzdanı ve benzeri kimlikler)
 4. Sürücü belgesine sahip olmak için yeter görülen sağlık raporu
 5. 2 adet biyometrik fotoğraf
 6. Parmak izi (Nüfus müdürlüklerinden alınmaktadır)
 7. Bankaya yatırılan 15 TL’nin dekontu.
 8. Kan grubunuzu belgelenmesi
 1. Ehliyet sınavının kazanılmasının ardından ehliyet belgesi çıkarmak isteyenler için gereken belgeler:
 1. Kimlik Belgesi
 2. Sürücü belgesine sahip olmak için yeter görülen sağlık raporu
 3. 2 adet biyometrik fotoğraf
 4. Parmak izi (Nüfus müdürlüklerinden alınmaktadır)
 5. Bankaya yatırılan 15 TL’nin dekontu.
 6. Kan grubunuzu belgelenmesi

Ehliyet randevusu aldıktan sonra, Nüfus Müdürlükleri’ne verilmesi gereken belgeler bu şekilde sıralanmaktadır.

Ehliyet Yenileme Ücreti:

Ehliyet yenileme ücretleri 2018 yılı için tekrardan belirlenmiştir. Eski tip ehliyetinizi yeni tip ehliyetle değiştirmek isteyenler 15 TL ücret yatırmalıdır. Bu ödemeleri Nüfus Müdürlüğü’nde değil anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Eğer ki, bankaya 15 TL ücreti yatırdıysanız ancak üzerinde ‘’Tahsil edilmiştir’’ ibaresi bulunmuyorsa, dekontunuz geçersiz olacaktır. Önemli bir husus olan bu konuya dikkat etmeniz gerekir. Tahsil edilmiştir kaşesi bulunan dekontları Nüfus Müdürlükleri’ne götürebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.