2017 Konut Sigortası Fiyatları!

29.05.2017
272
2017 Konut Sigortası Fiyatları!

Konut sigortası, evinizi ve işyerinizi deprem, sel, yangın, hırsızlık gibi felaketlerden korumak adına güvence altında tutan bir hizmettir. Bu tip olumsuz durumları etkilemese de, beklenmedik olan olaylar için meydana gelen maddi kaybın birçoğunu karşılamak üzere kurulmuştur. Bu nedenle hem evinizin, hem de eşyalarınızın güvenliğini sağlamak adına konut sigortası önemli bir unsurdur.

Konut sigortası, normal ev sahipleri için herhangi bir zorunluluğu olmayan uygulamadır. Fakat konut kedisi alan kişiler, banka tarafından bu sigortalara zorunlu bir şekilde dahil olmaktadır. Banka vermiş olduğu kredi karşılığında güvence olarak evi ipotek eder. Evin başına bir şey gelmemesi bakımından banka zararlı olmamak için, en başından işini garanti altında tutar ve “zorunlu konut sigortası” yapmaktadır.

 

Konut Sigortası ile DASK arasında ne fark var?

DASK, deprem sigortası olarak sadece deprem sonrası zararları karşılamak adına kurulmuş bir şirkettir. DASK, ayrıca hasar karşılama limiti ortaya koyar. DASK limitinin aşıldığı durumlarda ise herhangi bir şekilde karşılama yapılmayacağından dolayı, bu tip durumlar için ayrıca konut sigortası yaptırmanızı öneriyoruz. Konut sigortasında limitler vereceğiniz primlere göre artış olabilir.

DASK, evinizin kendisi ile ilgili olan zararları karşılamaktadır. Eşyaların bu tip durumlarda gördüğü zarar kesinlikle DASK sorumluluğu altında değildir. Yangın, sel gibi durumlarda DASK işe yaramayacağından dolayı, ek olarak mutlak suretle konut sigortası yaptırmanızı öneriyoruz. Evinizin tüm yönleri ile koruma altında kalması ve beklenmedik felaketlerde maddi kaybınızın karşılanması bakımından sizler için uygun bir sigorta türüdür.

Konut sigorta fiyatlarında düşüş olacak mı?

Konut sigortası yaptıran kişi sayısının istenen seviyelerde olmaması, ülkemizde ise ekonomik durgunluk sebebiyle bankacılık işlemleri ve sigortacılık işlemlerinin hareketlenebilmesi bakımından alternatif yollara başvurulmaktadır. Son dönemlerde ise sigorta primlerinin düşürülmesi planlanan unsurlara arasında yer almaktadır.

Konut sigortası, kişilerin sahip olduğu taşınmazları kapsamaktadır. Sel, doğal afet, hırsızlık, yağma, yangın gibi unsurlarda bu sigorta programı direkt olarak devreye girer. Aynı zamanda konut sigortasına dahil olan kişilerin yaşanması muhtemel olan kötü bir durumda en az kayıpla ayrılmasına öncülük etmektedir. Bu gibi olumsuz durumları ortadan kaldırmak adına yetkililer, sigorta primlerinde ciddi düşüşler yapacağının altını çizdi.

Sigorta primleri ne kadar düşecek?

Geçen haftalarda EKK(Ekonomi Koordinasyon Kurulu) zirvesinde bazı adımlar atıldı. Bunların en önemlileri arasında yer alan sigorta prim tutarlarının düşülmesiyle ilgili, en kısa sürede sigorta şirketlerinin aktif olarak bir çalışma sunacağı kesinleşmiş oldu. Yetkililerin nezdinde yapılan toplantılar ile beraber artık konutlar arasında uygulanan primlerde bir düşüş olacağı kesinleşmiş oldu. Bu düşüşle beraber teşvik edici unsurlar devreye girecek ve vatandaşların başta konut sigortası olmak üzere, birçok sigortalılık sürecine de sıcak bakması düşünülüyor.

Özellikle ülkemizin deprem kuşağında yer alması ve her sene irili ufaklı deprem gibi kusurların yaşanması sebebiyle hane sahiplerinin bu tip sigortalar yaptırması çok önemlidir. Ülkemizde zorunlu deprem sigortası istenilen seviyede değil. Fakat İstanbul gibi deprem olasılığı fazlaca yüksek olan kentlerde kişilerin bu tip sigortalar yaptırması hayati bir önem taşımaktadır. Nitekim vatandaş, maalesef ki geçtiğimiz dönemlerde yüksek primler sebebiyle bu tip sigortalılık süreçlerine kesinlikle sıcak bakmıyordu. Fakat 2017 yılının yeni çeyreğinde ise bu prim oranlarında ciddi düşüşlerin yaşanacağı kesin gözüyle bakılıyor!

Yapılacak olan yeni düzenlemeler ile beraber artık sigortalı konut sayısında gözle görülür bir artış beklenmektedir. Bu sayede olumsuz durumların ve mağduriyetlerin en az seviyeye çekilmesi bekleniyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.