1 Ocak İtibari ile Parayla Satılacak (Naylon Poşet)

27.08.2018
313
1 Ocak İtibari ile Parayla Satılacak (Naylon Poşet)

Naylon poşet yasası bilindiği üzere 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğü girmesi amacıyla hazırlanmış, daha sonra yasanın uygulanacağı tarih 1 Ocak 2019 tarihine ertelenmiştir. 100 günlük eylem planları açıklamalarında naylon poşetlerle ilgili gelişmelerin yer alması naylon poşetlerin yasaklanacağı tarihin Ekim 2018’e çekileceği görüşünün yaygınlaşmasına neden olmuştur. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalar ile yasanın uygulamaya başlayacağı tarih olarak 1 Ocak 2019 tarihi kesinleşirken, bu tarih itibari ile bizi bekleyen gelişmelerin neler olabileceğini yazımızda sizler için bir araya getirdik.

Naylon Poşet Kullanımı Neden Ücretlendiriliyor?

Bazı zincir marketlerde naylon poşetlerin para ile satıldığı uygulamalar ile karşılaşmış ve bu uygulamanın nedenine anlam verememiş olabiliriz. 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile bu uygulamanın tüm alışveriş noktalarında uygulamaya geçeceği düşünüldüğünde bu yasaya anlam veremeyen tüketiciler için yasanın nedenleri hakkında bilgilendirme yapmakta yarar vardır. Naylon poşet zararları yasanın uygulamaya geçirilmesinde en büyük etkendir.

  • Naylon poşet ürünleri ham maddesi petrol ürünleri olup bu ürünlerin toprakta geri dönüşümü sırasında çevreye zararlı kimyasal atıklar bırakmaktadır. Eko sisteme ve çevreye ciddi zarar veren bu süreç sağlığımıza da azami derecede zararlar vermektedir.
  • Naylon poşetler güneş ile içerisindeki zararlı maddeleri açığa çıkartarak içerisine konulan besinleri etkilemektedir. Bu etkileşim nedeniyle tüketilen besinler kansere neden olabilmektedir.

Doğaya ve insana verdiği zararlar düşünüldüğünde naylon poşetlerin yasaklanması gerektiği düşünülse de ücretlendirilmesi sürecinde hepimizin yavaş yavaş naylon poşet kullanımından vazgeçeceğimiz düşünülmektedir.

Naylon Poşet Alternatifleri Nelerdir?

Naylon poşetler yiyecek, kıyafet ve pazar alışverişlerimizde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Naylon poşetlerden yeni yıl ile birlikte ücret alınacak olması vatandaşlarımızın naylon poşet yerine ne kullanılır sorusuna cevap verilmesi gerekmektedir. Tüketiciler yapacakları alışveriş malzemelerini taşıma işlemlerinde;

  • Kese kağıdı,
  • Kağıttan yapılan çanta,
  • Bez çanta,
  • Fileli torba

Gibi alternatif ürünleri kullanabilirler. Yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte pek çok alışveriş noktasında bu ürünleri görmeye alışabileceğimiz gibi şimdiden kendimize bu ürünlerden temin ederek naylon poşeti hayatımızdan çıkarmaya başlayabiliriz.

Naylon Poşet Kullanımının Ekonomiye Etkileri Nelerdir?

Naylon poşet kullanımı sınırlandırmasının çevreye ve insan sağlığına verdiği zarar kadar ekonomiye verdiği zararlar da mevcut olup yasa ile ekonomiye verilen zararların önlenmesi amaçlanmaktadır. Bilindiği üzere naylon poşetlerin ham maddesi petrol ürünleridir. Türkiye petrol üreticisi olmadığı için petrol üreten ülkelerden bu ihtiyacını karşılamakta, bu ürünleri kullanarak naylon poşet imalatı gerçekleştirmektedir. Petrol ithalatının cari açığa olan katkısı düşünüldüğünde uygulamaya geçecek yasa ile birlikte ekonomimizde oluşan bir yükten kurtulmak mümkün olacaktır. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre naylon poşet kullanımının sınırlandırılması ile birlikte ülkece 1 Milyar Dolar’ın üzerinde cari açıktan kurtulmuş olacağız.

Naylon Poşet Yasası ile İlgili TESK Genel Başkanı Açıklamaları

Naylon poşet yasağı ile ilgili açıklama yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarlar olarak yasaya destek verdiklerini açıkladı. Naylon poşet kullanımının zararlarından ve sınırlandırılması halinde ekonomiye sağlayacağı katkılardan bahseden Palandöken, naylon poşet yerine kullanılacak alternatif araçlardan da bahsederek satıcıların bir defaya mahsus olmak üzere file ve bez torba gibi ürünleri ücretsiz olarak sağlaması gerektiğinden bahsetti. Naylon poşetin işletmelere oluşturduğu maliyetlerin bu ürünleri ücretsiz dağıtılması için yeterli olacağından bahseden Palandöken, tüketicileri şimdiden naylon poşet kullanımından vazgeçerek alternatif taşıma araçlarına yönelmeleri tavsiyesinde bulundu. Palandöken’in açıklamaları ile birlikte üzerinde yaşadığımız dünyayı, sağlığımızı ve ülke ekonomimizi korumak için yasanın ne denli zorunlu olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.