Borsada Sıcak Para Nedir?

27.04.2017
432
Borsada Sıcak Para Nedir?

Borsada sık sık karşılaşılan terimlerin başında gelen Sıcak para hakkında sizlere bilgi verelim. Borsa oynayanların merak ettiği sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Öncelikle sizlere sıcak para hakkında bilgi verecek olursak; Sıcak para piyasalara giren ve piyasaların yukarıya doğru hareketlenmesi sağlayan bir işlemdir. Özellikle bütün global piyasalarda sıcak para her zaman aranan bir işlemdir. Ancak ülkemiz açısından sıcak paranın daha çok önem arz ettiğiniz bilmekte fayda var. Bunun nedeni ise ülkemizin devamlı olarak cari açık vermesi. İthalat ve ihracat konusunda parasal yönden bir denge bulunmaması, paraya ihtiyacı olan bir ülke olduğumuzun en büyük kanıtı olduğundan dolayı sıcak para ülkemiz için son derece önemlidir.

Borsada sıcak para kavramı nedir?

Borsa oynayanların ve borsa yatırımcılarının piyasaların canlanması için ihtiyaç duyduğu para hareketi borsada sıcak para kavramı olarak adlandırılabilir. Özellikle yurt dışında bulunan yatırımcıların Borsa İstanbul’a yaptıkları yatırımlar borsada sıcak paranın artmasını sağlayacağından dolayı son derece önemlidir. Özellikle yurt dışında bulunan yatırımcıların sıcak para akışı sağlaması ülkemizde piyasaların canlanmasını sağlayacaktır.

Genellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelere sıcak para girişinin oldukça fazla olması borsanın her zaman hareketlenmesine neden olmaktadır. Çünkü ülkemizin döviz yatırımcısı açısından cazibe merkezi olması Borsada devamlı olarak sıcak paranın dönmesini sağlamaktadır. Ülkemizde dövizin değerli olmasından dolayı burada bulunan yatırımcıların dövizlerini TL’ye çevirerek ülkemizde faizli işlemler yaparak paralarının daha çok değer kazanmasını sağlamaktadır. Kendi ülkelerinden daha fazla para kazanma şansları olduğundan dolayı ülkemizde genellikle yatırım yapmaktadırlar.

Sıcak Para Girişi

Sıcak paranın ülkemize anlık olarak giriş yapması aslında beli avantajları beraberinde getirmektedir. Özellikle Borsa üzerinde sıcak paranın girmesi yatırım yapılacak olan senetleri belli etmesinden sonra bu alanda yatırım yapan kullanıcılarına daha fazla kazandırmaktadır. Çünkü sıcak paranın girmesinden sonra finansal alanda yatırımların daha çok faaliyet göstermesi olumlu etkileri de beraberinde getirmektedir.

Kısaca açıklamak gerekirse Borsada sıcak para hareketlerinin olması yatırımcılarının yüzünü güldüren bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü Likitidenin artması yatırımcının para kazanmasını sağlayacak bir kavramdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.